15 porad dla początkujących operatorów drona

Gratulujemy zakupu! Właśnie zostałeś posiadaczem swojego pierwszego drona! Rozumiemy podekscytowanie oraz radość, ale nie śpiesz się jeszcze do latania! Wystartować jest łatwo, ale czy znasz funkcje każdego z przycisków na kontrolerze? Czy wiesz jak dron zachowuje się w powietrzu? Przed pierwszym startem, powinieneś dobrze poznać swoje urządzenie. Znajomość sprzętu pozwoli w znacznym stopniu uniknąć nieprzyjemnych wypadków. Pamiętaj, to Ty jesteś odpowiedzialny za bezpieczeństwo lotu.

Obsługa drona może czasami być trudna. Aby uniknąć głupich pomyłek, konieczne jest przeczytanie instrukcji obsługi produktu i zapoznanie się z funkcjami aplikacji DJI GO oraz zwrócenie szczególnej uwagi na przygotowanie sprzętu przed pierwszym startem. Po zrozumieniu możliwości i ograniczeń drona wybierz bezpieczną strefę lotów testowych i przećwicz podstawowe manewry. Dodatkowo pamiętaj, aby skorzystać z bezpłatnych materiałów dostępnych online. Wszelkie niezbędne informacje na temat funkcjonowania drona i przygotowania go do lotu znajdziesz na DJI Support oraz kanale DJI Tutorials (DJI ARS- kanał w polskiej wersji językowej) na YouTube. Jeśli wystąpi jakikolwiek problem, zawsze możesz skontaktować się z DJI Support na Facebooku lub na Twitterze, aby uzyskać pomoc.

Poniżej przestawiamy 15 wskazówek, które pomogą nowemu operatorowi drona przygotować się na powietrzną przygodę.

Kupiłeś nowego drona?

1. Zapoznaj się z instrukcją obsługi.

Instrukcja obsługi jest dołączona do każdego drona. Polską wersję instrukcji znajdziesz na naszej stronie internetowej. Wybierz produkt oraz wersję którą zakupiłeś, następnie przejdź do zakładki "Instrukcje" i ukaże się plik do pobrania. Po zapoznaniu się z instrukcją, rekomendujemy zapoznać się z filmami instruktażowymi przed pierwszym lotem. Zapoznaj się również ze sterowaniem drona oraz aplikacją DJI GO.

2. Przećwicz sterowanie z symulatorem lotu.

Naucz się sterowania oraz inteligentnych lotów za pomocą symulatora lotów w aplikacji DJI GO. Pozwoli Ci to oswoić się z aparaturą oraz sposobem sterowania

Wybierz odpowiednie otoczenie

3. Unikaj przeszkód.

Należy pamiętać, że prędkość lotu i warunki oświetlenia mogą wpływać na działanie systemu unikania przeszkód. Nie należy nadmiernie polegać na systemie unikania przeszkód. Cienkie liny, linie wysokiego napięcia, przeźroczyste obiekty itp. są trudne do wykrycia, dlatego powinieneś być świadomy środowiska lotu i mądrze podejmować decyzje o tym, kiedy i gdzie sterować dronem.

4. Unikaj zwierząt

Ultradźwięki wysyłane przez drony mogą powodować niepokój wśród zwierząt. Ponadto, trzymaj drona z dala od ptaków, aby zapobiec zderzeniom z nimi.

5.Nie steruj dronem w pobliżu skupisk ludzi.

Latanie dronem może przyciągać uwagę ludzi i rozpraszać uwagę. Unikaj latania w pobliżu tłumów, aby zmniejszyć ryzyko wypadków. Dla zachowania bezpieczeństwa, steruj dronem tylko na otwartej przestrzeni.

Przygotowanie przed lotem.

6. Kalibracja oraz sprawdzenie urządzenia przed lotem.

Kalibracja kompasu przed lotem jest niezbędna dla zachowania bezpieczeństwa. Ponadto nie zapomnij naładować całkowicie akumulatorów i sprawdzić, czy śmigła są poprawnie zamocowane. Pamiętaj, aby zwracać uwagę na powiadomienia w aplikacji DJI GO.

7. Ustaw wysokość funkcji powrót do domu (RTH).

W trybie RTH dron poleci na ustaloną wysokość, a następnie automatycznie powróci do punktu Home. Rekomendujemy ustawić wysokość RTH przed wzniesieniem drona. W ten sposób unikniesz uderzenia w jakąkolwiek przeszkodę na drodze powrotnej.

Możesz ustawić limit odległości oraz wysokości w aplikacji DJI GO. Unikaj sterowania dronem poza zasięgiem wzroku, a także latania na wysokościach powyżej 120 metrów.

8. Sprawdź sygnał GPS.

Steruj dronem gdy zostanie wykrytych przynajmniej dziesięć satelit, a wskaźnik sygnału GPS posiada co najmniej 4 kreski. Silny sygnał GPS ma kluczowe znaczenie dla zachowania bezpiecznego lotu.

Pierwszy lot

9. Unoś się zanim wylecisz dalej.

Po starcie zaleca się, aby dron unosił się w powietrzu przez około 30 sekund, aby sprawdzić stabilność lotu. Kontynuuj lot po upewnieniu się , że dron jest pod kontrolą.

10. Do nauki używaj trybu lotu Beginner

Włącz tryb Beginner, aby włączyć limit dystansu i wysokości. Tryb Beginner powoduje, że wszystkie czujniki i funkcja GPS są włączone. Co więcej, tryb ten ułatwia utrzymanie drona w zasięgu wzroku. W przypadku kilku pierwszych lotów należy skupić się na opanowaniu sterowania, zamiast śledzenia obrazu na podglądzie.

11. Dowiedz się jak działa funkcja powrót do domu (RTH).

Naciśnij przycisk RTH na aparaturze lub w aplikacji DJI GO i dron wróci do ustawionego wcześniej "Home Point”. Usłyszysz dźwięk podczas powrotu drona. Zauważ, że dron może zapamiętać miejsce startu (Home Point) i aktywować RTH tylko wtedy, gdy sygnał GPS jest silny oraz kompas działa poprawnie.

12. Sprawdź warunki atmosferyczne

Bądź świadomy zmian pogody podczas lotu. Nie lataj w niesprzyjających warunkach pogodowych, takich jak deszcz, mgła, burza, śnieg, czy silny wiatr.

Niskie temperatury mogą mieć wpływ na wydajność akumulatora. Przed startem zimą, rozgrzej akumulatory do 20 stopni celsjusza.

13. Zwróć uwagę na status akumulatora.

Zawsze sprawdzaj status akumulatora podczas lotu i zachowaj wystarczający zasób energii, potrzebnej do bezpiecznego powrotu. Zwróć uwagę, że latanie pod wiatr zużywa więcej energii akumulatora niż latając z wiatrem.

14. Nie lataj agresywnie.

Steruj drążkiem aparatury delikatnie i unikaj gwałtownych ruchów. To pozwala mieć wystarczająco dużo czasu na dokonanie korekty, a tym samym zmniejszyć ryzyko kolizji bądź awarii.

pixel