7 prostych ujęć z drona
Od ujęć typu “Dolly zoom” po ujęcia robione po łuku, naucz się tych prostych manewrów i kręć zapierające dech w piersiach nagrania z powietrza.
Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób entuzjaści dronów nagrywają swoje oszałamiające filmy? Możliwe, że obejrzałeś wiele zapierających dech w piersiach filmów i zastanawiasz się, w jaki sposób te nagrania wychodzą tak naturalnie.
Jako twórca, często możesz znaleźć się w sytuacji, w której trudno znaleźć jest jakąś kreatywną inspirację, a Twój materiał filmowy nie spełnia pokładanych w nim oczekiwań. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym operatorem drona, czy podbiłeś już niebo, opanuj te ujęcia i manewry, żeby poprawić jakość swoich nagrań z powietrza.
Uwaga: Poniższe manewry wykonane zostały przy użyciu trybu 2 (trybu domyślnego) na aparaturze zdalnego sterowania.
1. Ujęcie odkrywające
Ten prosty manewr wykorzystywany jest w materiałach filmowych, do stopniowego odsłaniania obiektu w kadrze. To ujęcie z drona może zostać wykorzystane do dodania napięcia, wprowadzenia nowej sceny lub po prostu stworzenia kreatywnej perspektywy w swoim materiale filmowym.
Jak wykonać ujęcie odkrywające?
-
Rozpocznij od umieszczenia obiektu poza kadrem, a następnie powoli zbliżaj się do niego dronem.
-
Przeleć obok obiektu, żeby odsłonić tło lub ujęcie krajobrazowe.
-
Jeśli chcesz dodać więcej kreatywności do swojego ujęcia, eksperymentuj z różnymi prędkościami lotu drona. Używaj różnych kątów podczas zbliżania się do obiektu, aby dodać różne perspektywy do swojego materiału filmowego.
2. Ujęcie śledzące
Ujęcie śledzące jest podstawowym manewrem, jaki możesz wykonać dronem, który doskonale przyciągnie uwagę widzów. Ruch ten najlepiej wykonać, kiedy poruszamy się razem z obiektem. Możesz go również wykorzystać, żeby utrzymać ostrość na poruszających się obiektach, a biorąc pod uwagę, że większość dronów DJI posiada funkcję ActiveTrack, takie ujęcie to bułka z masłem.
Jak wykonać ujęcie śledzące?
-
Leć bokiem, równolegle do obiektu.
-
Śledź obiekt podczas wykonywania tego manewru. Najlepiej wykorzystać do tego funkcję ActiveTrack.
3. Panning
Nie pomyl tej techniki z ujęciem śledzącym. Panning polega na tym, żeby podczas gdy dron unosi się w powietrzu, Ty poruszasz gimbalem w osi yaw. Ta technika jest skuteczna jeśli chcesz pokazać wiele obiektów w ujęciu i podkreślić związek między nimi. Możesz wykorzystać ją również, jeśli chcesz skupić się na jednym obiekcie.
Jak wykonać ujęcie techniką panningu?
-
Możesz wykonać ten manewr, naciskając lewy drążek sterujący w lewo lub w prawo.
-
Możesz również wybrać lot dronem w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara lub z nim przeciwnym.
4. Lot w górę
Leć dronem w górę, odsuwając się od obiektu, co podkreśla kontrast pomiędzy obiektem i tłem. Możesz również skorzystać ze scenariusza “Rocket” w trybie QuickShots, żeby nagrać ujęcie. To świetny sposób na dodanie kreatywnego przejścia w Twoim materiale filmowym.
Jak wykonać ujęcie z lotu w górę?
-
Zacznij od kamery, która jest skierowana w stronę ziemi.
-
Wysuń lewy drążek sterowniczy do przodu, żeby dron leciał do góry.
-
Spróbuj utrzymać obiekt w środku kadru.
5. Ujęcia robione po łuku
Ujęcia wykonywane po łuku to dynamiczny manewr, który polega na płynnym ruchu dookoła nagrywanego obiektu. W miarę, jak dron obraca się wokół obiektu, możesz stopniowo ukazywać scenę lub tło. Dodaje to dynamicznego ruchu w Twoich ujęciach, który możesz bardziej zwiększyć, poprzez przechylanie drona podczas wykonywania tego manewru. Ujęcia wykonywane po łuku (“Orbit”), to scenariusz w trybie QuickShot, ale możesz wykonać je również ręcznie.
Jak wykonać ujęcie robione po łuku?
-
Aby wykonać ruch po łuku, przesuń prawy drążek sterowniczy w prawo, żeby dron leciał w tym kierunku.
-
Przesuń lewy drążek w lewo, dzięki czemu dron obróci się wokół obiektu.
6. Ujęcie znad głowy
Nakręcenie ujęcia nad głową to doskonały sposób, żeby zanurzyć publiczność w swoim nagraniu. Ten typ ujęcia może zostać wykorzystany do kadrowania obiektu wewnątrz większego ujęcia, pozwalając widzom na lepsze wyczucie skali.
Jak zrobić ujęcie znad głowy?
-
Leć dronem nad obiektem.
-
Obróć gimbal, dopóki kamera nie znajdzie się bezpośrednio nad obiektem.
7. Ujęcie “Dolly Zoom”
Dostępne w Mavicu 2 Zoom, ujęcia typu “Dolly Zoom” to fantastyczny sposób opowiadania historii i stworzenia unikalnego efektu wizualnego.
Jak wykonać ujęcie typu “Dolly Zoom”?
-
Przesuń prawy drążek sterujący do przodu.
-
W tym samym czasie użyj pokrętła regulacji zoomu, żeby przybliżyć, albo oddalić obraz.
-
Możesz również pociągnąć prawy drążek sterujący do tyłu i jednocześnie korzystać z pokrętła regulacji zoomu.
Proste manewry
Spróbuj eksperymentować z wymienionymi ujęciami, żeby uzyskać jeszcze bardziej filmowy materiał. Zapamiętaj, że praktyka czyni mistrza!