8 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem drona

Drony pozwalają nam na robienie zdjęć, które wcześniej mogły być wykonane tylko z helikopterów lub samolotów. Coraz więcej fotografów kupuje drony i próbuje swoich sił w fotografii z powietrza.

Jeśli temat dronów i fotografii lotniczej jest dla Ciebie nowy zachęcamy do przeczytania artykułu: Zakup drona z kamerą – poradnik . Zawiera on wszystkie kluczowe elementy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze drona, w tym bezpieczeństwo lotu, systemy obrazowania, systemy transmisji, inteligentne funkcje, przenośność i serwis. 

Jakość obrazu jest najważniejsza 

Jeśli posiadasz jakąkolwiek wiedzę o aparatach fotograficznych, będziesz wiedział, że matryca bezpośrednio wpływają na jakość obrazu. Dotyczy to również dronów do fotografii lotniczej, na rynku dronów. 1-calowa matryca pojawia się jako nowy standard wykorzystywany w dronach konsumenckich,jak np. Mavic 2 Pro i profesjonalnych dronach, takich jak Phantom 4 Pro V2.0. Najpotężniejszy profesjonalny dron Inspire 2 (z aparatem Zenmuse X5), wykorzystuje 4/3 calową matrycę CMOS.

Większa matryca CMOS ułatwia wykonywanie wysokiej jakości materiałów w słabym świetle. Jednak jeśli nie robisz zdjęć głównie w nocy, nie musisz się martwić. Zgodnie z naszymi testami, zarówno Mavic Pro, jak i Phantom zapewniają wysokiej jakości zdjęcia podczas fotografowania w ciągu dnia. 

Czy potrzebujesz wideo w 4K? 

Rozdzielczość wideo w dronach może się różnić w zależności od niższej jakości HD do 4K. Jeśli edycja wideo skupia się jedynie wokół ustawieniu filtra i dodania materiału na Facebooka lub Instagrama, wystarczy nagrywanie w rozdzielczości 1080p. Ale jeśli jesteś vloggerem lub chcesz kręcić wyższej jakości wideo, lepiej pracować w rozdzielczości 4K. Edycja wideo zmniejsza rozdzielczość nagrań dzięki skalowaniu, obracaniu i kadrowaniu. Jeśli zaczynasz od materiału źródłowego 1080p, otrzymany materiał wideo może być znacznie mniej ostry. Wideo 4K daje Ci mnóstwo dodatkowych pikseli do zabawy.

Możesz również sprawdzić ilość klatek na sekundę (fps) wymienione w specyfikacji drona. Fps określają, ile unikalnych kolejnych obrazów może uchwycić kamera w każdej sekundzie. Od 24 do 30 klatek na sekundę nagrywa płynne materiały filmowe. Jednak w przypadku efektów specjalnych, takich jak Slow motion, może być potrzebne 60 klatek na sekundę. 

3.Czy format Raw/DNG jest konieczny? 

Jeśli nie robisz postprodukcji w Lightroomie lub Photoshopie, zignoruj ten akapit. Ale prawie każdy fotograf w jakiś sposób edytuje swoje zdjęcia.

Jeśli dron może robić zdjęcia w formacie RAW/DNG, pozwala to na wiele opcji edycji w postprodukcji. W formacie RAW/DNG, zdjęcie rejestruje wszystkie dane otrzymane przez matryce kamery. Jest to szczególnie pomocne przy nocnych zdjęciach. Formaty RAW/DNG stwarzają więcej możliwości dla fotografów lotniczych 

4. Czy dron unosi się stabilnie? 

Stabilne utrzymywanie się w powietrzu jest niezwykle ważne dla jakości obrazu. Jeśli dron nie może zawisnąć, będzie się stale unosić, opadać lub dryfować, powodując rozmycie obrazu. Stabilne zawisanie wymaga zaawansowanego systemu sterowania lotem i czujników pokładowych. Pod tym względem wielu operatorów zgadza się, że drony DJI są wiodącymi modelami na rynku.

Nie wierzysz nam? Obejrzyj kilka filmów DJI ARS na YouTube i przekonaj się o bezkonkurencyjnch możliwościach dronów DJI.

5. Kup drona z zamontowanym gimbalem kamery 

Gimbal jest kluczowym elementem dronów, dzięki któremu możemy uzyskać stabilne filmy. Niektóre tanie drony oferują wyłącznie gimbale jako akcesoria dodatkowe lub wcale ich nie oferują. Zawsze pamiętaj, aby wybrać drona z zamontowanym gimbalem, dzięki czemu unikniesz niestabilnych filmów. DJI Phantom była pierwsza serią dronów konsumenckich wyposażonych w 3-osiowy gimbal. Nowy Mavic 2 wykorzystuje również 3-osiowy gimbal zaprojektowany dla mniejszych dronów.

6. Nie przejmuj się czasem lotu

Prawda jest taka, że większość dronów nie może latać dłużej niż 30 minut. Przemysł dronów nie ma na to jeszcze rozwiązania. Drony z czasem lotu powyżej 20 minut są uznawane za urządzenia najwyższej klasy. Zdecydowanie lepiej jest wybrać drona o dłuższym czasie lotu, jak na przykład Mavica 2, w którym maksymalny czas lotu wynosi 31 minut. Jednak ważniejsza jest umiejętność wykorzystania każdej sekundy lotu oraz zaopatrzenie się w co najmniej dwa dodatkowe akumulatory. 

7. Inteligentne Funkcje

Dobre drony cechują się dobrą jakością obrazu i dobrym systemem kontroli lotu, ale są też wyposażone w inteligentne funkcje wspierające fotografowanie. Drony mogą śledzić Cię automatycznie, latać wzdłuż punktów orientacyjnych. Różne drony posiadają unikalne cechy. Mavic 2 Zoom, na przykład, posiada dwukrotny zoom optyczny, który pozwala użytkownikom na zrobienie zdjęcia z bliska zachowując dystans od fotografowanego obiektu. Phantom 4 Pro jest wyposażony w mechaniczną migawkę, która redukuje zniekształcenia podczas fotografowania obiektów poruszających się z dużą prędkością, natomiast Inspire 2 obsługuje sterowanie z dwoma operatorami. 

8. Kup sprawdzonego drona

Istnieje wiele korzyści wynikających z posiadania drona renomowanej firmy. Przede wszystkim większe możliwości uzyskania odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Powiedzmy, że powstanie problem z cieszącym się dużą popularnością dronem. Będziesz mógł znaleźć jego rozwiązanie na forach internetowych lub grupach na kanałach społecznościowych. Tymczasem na YouTube dostępne są tysiące poradników wideo, które mogą pomóc CI stać się lepszym operatorem i fotografem. Możesz również zaopatrzyć się w szereg akcesoriów od różnych producentów. 

Najlepsze drony do fotografii lotnicznej 

Mavic 2

DJI Mavic 2 jest najnowszym flagowym modelem konsumenckim DJI, który jest idealny dla profesjonalistów i hobbystów. Użytkownicy mają do wyboru dwie wersje drona : Pro i Zoom. Mavic 2 Pro dysponuje kamerą Hasselblada z 1-calową matrycą CMOS, a Mavic 2 Zoom jest wyposażony w 1 / 2,3-calową matrycę 12 MP z dwukrotnym zoomem optycznym. Oba modele oferują 31 minut lotu, zasięg transmisji do 8 km oraz wiele trybów które ułatwią latanie i wykonywanie ujęć z powietrza.

Krótkie informacje

 • Dwie rodzaje dronów: Pro i zoom
 • Do 31 min czasu lotu
 • 72 km/h maksymalna prędkość
 • 8 k zasięg transmisji
 • Czujniki po wszystkich stronach dla zaawansowanego unikania przeszkód
 • Kreatywne opcje fotografowania, takie jak Dolly Zoom i Hyperlapse 

Dwie rodzaje dronów: Pro i zoomDo 31 min czasu lotu72 km/h maksymalna prędkość8 k zasięg transmisjiCzujniki po wszystkich stronach dla zaawansowanego unikania przeszkódKreatywne opcje fotografowania, takie jak Dolly Zoom i Hyperlapse 

Mavic Air

DJI Mavic Air to profesjonalny i przenośny dron. Jest idealny dla hobbystów lub operatorów, którzy interesują się fotografią wysokiej jakości, ale wymagają produktu, który można łatwo zabrać w podróż. Mobilność nie powoduje niższej jakości sprzętu. Dzięki 12 megpikselowym zdjęciom i video w formacie 4K 30 fps, Mavic Air jest uważany za jeden z lepszych dronów na rynku

Krótkie informacje:

 • 430g
 • Do 21 minut czasu lotu
 • Maksymalna prędkośc do 68 km/h
 • Wyposażony w zaawansowane systemy APAS pozwalające urządzeniu na omijanie przeszkód 

430gDo 21 minut czasu lotuMaksymalna prędkośc do 68 km/hWyposażony w zaawansowane systemy APAS pozwalające urządzeniu na omijanie przeszkód 

Mavic Pro

DJI Mavic Pro jest znany z niesamowitej wszechstronności. Dron jest w stanie wykonać 12-megapikselowe zdjęcia z obsługą DNG, nagrywa wideo w 4K 30 fps, przy 27 minutach lotu. Jakby tego było mało, posiada 3-osiowy mechaniczny gimbal, wiele inteligentnych trybów lotu i fotografowania oraz zaawansowany system bezpieczeństwa lotów DJI.

Krótkie informacje:

 • Do 27 min czasu lotu
 • 65 km/h maksymalna prędkość
 • FlightAutonomy system inteligentnie wyczuwa i unika przeszkód
 • Inteligentne tryby lotu (ActiveTrack, TapFly, Gesture) 

Do 27 min czasu lotu65 km/h maksymalna prędkośćFlightAutonomy system inteligentnie wyczuwa i unika przeszkódInteligentne tryby lotu (ActiveTrack, TapFly, Gesture) 

Phantom 4 Pro V2.0 

Stworzony dla profesjonalnych fotografów DJI Phantom 4 Pro V2.0 zachowuje wiele funkcji Phantom 4 Pro dodając jednocześnie kilka usprawnień. Jedną z największych zmian jest nowa aparatura sterująca, która posiada system transmisji obrazu OcuSync. Pozwala to na przełączanie między 2,4 GHz a 5,8 GHz w celu zapewnienia czystej transmisji z odległości do 7 km. 1 calowa matryca rejestruje zdjęcia o rozdzielczości 20MP lub wideo 4K 60 fps, zapewniając wyjątkową jakość obrazu, z której znana jest seria Phantom.

Krótkie informacje:

 • Do 30 minut lotu
 • Maksymalna prędkość – 72 km/h
 • Aparatura sterująca OcuSyncHD o maksymalnej odległości transmisji wynoszącej 7 km
 • Inteligentne tryby lotu (ActiveTrack, Tap Fly,Draw) 

Do 30 minut lotuMaksymalna prędkość – 72 km/hAparatura sterująca OcuSyncHD o maksymalnej odległości transmisji wynoszącej 7 kmInteligentne tryby lotu (ActiveTrack, Tap Fly,Draw) 

Inspire 2

Profesjonalni fotografowie i filmowcy uwielbiają Inspire 2. Ten rewolucyjny dron nagrywa do 6K w CinemaDNG RAW. W ciągu 5 sekund z prędkością od 0 do 50 mph osiąga prędkość do 58 mph z podwójnym sterowaniem operatora, kamerą FPV i mechanizmem obrotowym gimbala o 360°. Inspire 2 jest doskonałym wyborem dla każdego, kto marzy o hollywoodzkiej jakości nagrywania.

Krótkie informacje

 • Do 27 minut lotu
 • Maksymalna prędkość do 94 km/h
 • Wymienna kamera (Zenmuse X4S, X5S i X7)
 • Podwójny system zasilania
 • Wbudowany system nagrzewczy akumulatorów

Do 27 minut lotuMaksymalna prędkość do 94 km/hWymienna kamera (Zenmuse X4S, X5S i X7)Podwójny system zasilaniaWbudowany system nagrzewczy akumulatorów

Zastanawiając się, który dron jest dla Ciebie najlepszy, pamiętaj, że najważniejsze jest, aby określić swoje potrzeby. Na przykład, większość kupujących swojego pierwszego drona nie potrzebuje hollywoodzkiej jakości wideo. Uwzględnienie jakości kamery i formatu obrazu w znacznym stopniu pomoże zawęzić opcje wyboru 

pixel