DJI Osmo Mobile 3: Jak wykonać 5 prostych przejść?

Od momentu premiery Osmo Mobile 3, łatwiej niż kiedykolwiek jest stworzyć płynne, kinowe ujęcia własnym smartfonem. Żeby jak najbardziej wykorzystać ten przenośny gimbal, przybliżamy 5 przejść, które możesz wypróbować i przenieść swoje filmy na wyższy poziom.

Przejście Camera In, Camera Out

Jednym z najłatwiejszych i najbardziej efektownych rodzajów przejścia, jest przejście typu Camera In, Camera Out. Do wykonania takiego przejścia musisz najpierw nagrać ujęcie, w którym przybliżasz się do nagrywanego obiektu, dopóki nie zajmie on całego kadru. Następnie, zaczynając od tego samego momentu, należy oddalić się z kamerą, ale już w innej lokalizacji, żeby ukazać całkowicie inną scenę. Pamiętaj, że możesz wykorzystać jakikolwiek obiekt, ważne tylko, żeby zajął on cały kadr. Bądź kreatywny!

Przejście Lens Cover

Podobnie jak w poprzednim rodzaju przejścia, to również zaczyna się od zakrycia obiektywu przez nagrywaną osobę, wykorzystując do tego jej dłoń. Następną scenę należy zacząć nagrywać od usunięcia ręki z obiektywu, ale już w całkiem innej scenerii. Ten rodzaj przejścia jest szczególnie przydatny podczas vlogowania, kiedy mówisz do swojej kamery, aparatu lub smartfona. Jest to poręczny sposób, żeby przenieść swoją historię w inne miejsce. 

Żeby wykonać taki rodzaj przejścia, zakończ pierwsze ujęcie zakryciem obiektywu dłonią i zacznij następne ujęcie od odsłonięcia obiektywu. Następnie, połącz oba nagrania za pomocą edytora. Możesz wykorzystać do tego na przykład aplikację DJI Mimo. Oba ujęcia muszą najść na siebie, dzięki czemu otrzymasz płynne przejście pomiędzy obiema scenami.

Przejście Wipe

Przejście typu Wipe to świetny sposób na przeniesienie się z jednej lokacji do drugiej, bez zauważalnego przeskoku. 

Przesuwaj kamerę w poziomie, dopóki nie natrafisz na element, który zasłoni obiektyw (pomyśl o latarni, drzewie lub słupie). Następnie zacznij kolejne nagranie od takiego samego ruchu kamery w tym samym kierunku zza podobnego obiektu. Podczas edycji, połącz oba nagrania, tak żeby fragmenty zakryte przez obiekty nachodziły na siebie. Efektem będzie płynne przejście z jednej sceny do drugiej. W naszym wideo wykorzystaliśmy słup, do wykonania przejścia pomiędzy terminalem lotniczym a parkiem na zewnątrz. Następnie wykorzystaliśmy ramę okna, żeby ukryć przejście z widokiem na pasmo górskie. 

Przejście Sky Whip

Korzystając z przejścia Sky Whip, twórcy mogą bez wysiłku stworzyć przejście pomiędzy dwoma lokalizacjami, poprzez skierowanie kamery w górę, w stronę nieba, po czym ściąga się ją w dół, w całkowicie innym miejscu.

Żeby osiągnąć ten efekt zakończ swoje pierwsze ujęcie kierując kamerę w górę, w stronę nieba, a następnie rozpocznij ujęcie od sprowadzenia kamery w dół. Żeby lepiej wykonać ten efekt, powinieneś dodać nieco rozmycia i przyspieszyć nagranie. To przejście najlepiej wykonywać w pochmurny dzień lub kiedy niebo jest czyste. Te kilka detali sprawia, że ujęcie będzie oczywiste dla widza. 

Przejście Floor Ramp

Przejście typu Floor Ramp to świetny sposób na proste przejście pomiędzy dwoma ujęciami nagrywanymi w ruchu, które pozwala upewnić się, że zostanie zachowana dynamika w ujęciu. Przejście typu Floor Ramp wykorzystuje rozmycie gruntu podczas ruchu w obu ujęciach, dzięki czemu można wykonać płynne przejście pomiędzy nimi.

Żeby wykonać przejście typu Floor Ramp, skończ swoje pierwsze ujęcie poprzez nakierowanie swojego telefonu w dół, tak żeby podłoga wypełniła cały kadr, następnie rozpocznij nagrywanie następnego ujęcia od przechylenia telefonu w górę w celu ukazania nowej sceny. W edytorze wideo zwiększ prędkość obu ujęć ukazujących podłogę, tak żeby rozmycie ruchu zakrywało moment, w którym łączysz swoje nagrania, pozostawiając płynne przejście z dynamicznym ruchem w swoim wideo.

Dzięki ulepszeniom w konstrukcji, które zwiększają również stabilność, przejścia wymagające wiele ruchu są idealne do wykonania dzięki Osmo Mobile 3.

Pamiętaj, że chociaż takie przejścia z pewnością dodają Twojemu nagraniu kinowego wyglądu, to są one jedynie częścią całego procesu tworzenia filmu. Sprawdź inne poradniki, żeby nauczyć się tworzyć lepsze nagrania swoim telefonem. Jeśli chcesz, żeby Twoja twórczość była na jeszcze wyższym poziomie, dodaj do przejść również efekty dźwiękowe. Istnieje mnóstwo różnego rodzaju muzyki i dźwięków, które pomogą wychwycić sedno tego, co próbujesz przekazać swoim wideo.

To tylko 5 przejść, które pozwalają podkreślić historię, którą opowiadasz i ulepszyć Twoje filmy, ale przestrzegamy przed nadużywaniem ich. Nagranie, które zawiera więcej przejść niż historii, potrafi być mylące dla widzów i nie trafi do nich z przekazem, na którym Ci zależy. 

pixel