Jak bezpiecznie korzystać z funkcji DJI Return to Home (RTH)

Return to Home (Powrót do Domu) jest użyteczną funkcją, pomagającą zachować bezpieczeństwo Twoich lotów. Czasami jednak sposób działania zostaje źle zrozumiany przez niektórych użytkowników, co doprowadza do awarii, które dzięki odpowiedniej wiedzy byłyby możliwe do uniknięcia.
Przyjrzymy się więc dokładniej działaniu tej funkcji.

Mamy do dyspozycji 3 możliwości ustawienia funkcji DJI Return to Home

Funkcja DJI Return to Home

Low Battery RTH: (Powrót do Domu przy niskim poziomie akumulatora)

Jak sama nazwa wskazuje, w tym przypadku RTH zostaje uruchomiony, gdy poziom naładowania akumulatora jest na tyle niski, że pozwala tylko i wyłącznie na bezpieczny powrót. W takim przypadku, w aplikacji DJI GO 4 na ekranie pojawi się monit, a urządzenie automatycznie zacznie wznosić się na ustawioną wysokość RTH i powracać, jeżeli po 10-sekundowym odliczaniu nie zostaną podjęte żadne działania. Jeśli poziom naładowania akumulatora jest krytycznie niski, wtedy dron automatycznie wyląduje samoczynnie i nie może być to anulowane przez pilota. Warto unikać tego scenariusza funkcji Return to Home.

Low Battery Warning

Failsafe RTH: (Powrót do Domu przy utracie połączenia)

Failsafe RTH uruchamia się w momencie gdy Twój dron traci sygnał przez 3 sekundy, gdy używasz aparatury sterującej, lub 20 sekund, jeśli używasz Wi-Fi. Następnie, wykona jedną z trzech procedur w zależności od konfiguracji. W pierwszej konfiguracji funkcji Return to Home, dron wzniesie się do ustawionej wysokości i zacznie do Ciebie wracać, a kiedy sygnał zostanie odzyskany, będziesz mógł tą procedurę anulować. Po drugie, jeśli masz ustawioną funkcję "Hover", Twój dron wykona zawis utrzymując aktualną pozycję, abyś mógł podejść do niego i przywrócić sygnał. Jeśli jednak nie uda się przywrócić sygnału i zostanie włączona procedura Low Battery Return to Home, dron wróci do miejsca startu, w zależności od ustawień Low Battery RTH. Po trzecie, dron może być ustawiony na lądowanie, więc po prostu wyląduje na obecnej pozycji.

Smart RTH (Inteligentny Powrót do Domu)

Jest to RTH uruchamiany przez użytkownika po włączeniu przycisku RTH na aparaturze sterującej lub w aplikacji. Po zainicjowaniu dron rozpocznie lot z powrotem do punktu startowego. Można go zatrzymać w dowolnym momencie, naciskając przycisk wstrzymania lotu w aplikacji lub na aparaturze. Jeśli pilotujesz Phantom 4 Pro lub Advanced, dron odtworzy tor lotu na 30 sekund, zanim zacznie się wznosić i wróci prosto do Ciebie. Warto pamiętać, że jeśli Twój dron znajduje się w odległości mniejszej niż 20 metrów od Ciebie w chwili, gdy naciśniesz przycisk RTH, wyląduje on w miejscu, w którym się znajduje. Jednak jeśli strefa lądowania jest niebezpieczna, spróbuje znaleźć bezpieczne miejsce do lądowania. Najlepiej zatrzymaj się na małej wysokości, aż uda Ci się przejąć kontrolę i wylądować ręcznie.

Ustawienia RTH w Aplikacji DJI GO/4

DJI GO 4 App Settings

Teraz, gdy omówiliśmy już opcje DJI Return to Home, przyjrzyjmy się ustawieniom w Aplikacji DJI GO / 4, które są związane z funkcją RTH.

Aby funkcja Landing Protection i Precision Landing działała, włącz funkcję Vision Positioning(VPS).

Możesz wyłączyć tę funkcję jedynie w przypadku, jeżeli planujesz przelecieć nad powierzchnią odbijającą, taką jak woda.

Vision Positioning System

Ochrona przed lądowaniem jest kolejną przydatną funkcją, ponieważ dron skanuje teren zanim wyląduje, aby upewnić się, że jest bezpieczny.

Jeśli obszar nie jest odpowiedni, dron spróbuje znaleźć inne miejsce do lądowania.

Precyzyjne lądowanie uruchamia się, gdy dron krótko po starcie zatrzymuje się i robi zdjęcie swojej strefy lądowania.

Dzięki temu lądowanie może być wykonane bardziej precyzyjnie, dopasowując zdjęcie do pomiarów czujnika, znajdującego się od spodu drona.

Czujniki DJI Mavic

Ustawienie RTH Obstacle Check oznacza, że twój dron sprawdzi przeszkody podczas swojego RTH i wzniesie się, aby je ominąć.

Jeśli to ustawienie jest włączone, oznacza to, że Twój dron będzie nadal wykrywał przeszkody, nawet jeśli wyłączyłeś funkcję Unikania Przeszkód dla drona.

DJI Spark Obstacle Check

Wszystkie te ustawienia są domyślnie włączone i dobrze jest, aby były włączone przez cały czas. Warto od czasu do czasu sprawdzać, czy przypadkiem nie wyłączyłeś żadnego z nich. Spark jest jednak wyjątkiem od powyższego, ponieważ nie posiada tych ustawień, ale zamiast tego dysponuje opcją "Sensor State", które za pomocą której może po prostu włączyć lub wyłączyć czujniki.

Jak bezpiecznie korzystać z DJI Return to Home

Najpierw należy zapisać lokalizację Home Point będąc w zasięgu przynajmniej 10 satelit GPS. Home Point może być punktem startowym. Następnie upewnij się, że wysokość lotu drona podczas powrotu do domu jest ustawiona na wyższą niż najwyższy obiekt w okolicy. Zazwyczaj ustawienie go na 100 metrów jest odpowiednie, chyba że latasz w mieście lub wokół znajdują się jakieś szczególne duże konstrukcje. Teraz możesz bezpiecznie korzystać z funkcji RTH. Jeżeli chcesz mieć jednak pełną kontrolę, lepiej będzie Ci wylądować samodzielnie.

DJI GO 5 Main Controller Settings

Warto zauważyć, że Spark nieco różni się od tego, jak działa DJI RTH. Po uruchomieniu funkcji RTH w Sparku, jeśli dron znajduje się od 3 do 20 metrów od punktu startu, wówczas wyląduje automatycznie, pomimo wyłaczonej opcji RTH na aktualnej wysokości (domyślne ustawienie w DJI GO 4), Spark nie wniesie się, jeżeli znajduje się na wysokości 2,5 m lub więcej. Natomiast jeśli znajduje się poniżej 2,5m to wzniesie się na wysokość 2,5m podczas RTH. Dodatkowo, jeśli Spark jest oddalony o ponad 20 metrów, to przed powrotem do domu wzniesie się na ustawioną wysokość RTH. Jeśli ta opcja jest włączona, to Spark nie wniesie się o ile znajduje się na wysokości minimum 2,5 m. Natomiast jeśli znajduje się poniżej 2,5m to wzniesie się na wysokość 2,5m podczas RTH. Dodatkowo, jeśli Spark jest oddalony o ponad 20 metrów, to przed powrotem do domu wzniesie się na ustawioną wysokość RTH.

Ostatnią rzeczą, której musisz być świadomy podczas RTH modelu Spark jest to, że jeśli znajduje się dalej niż 100 metrów, to zacznie wracać do domu z prędkością 10 m/s i nie będzie mógł omijać przeszkód. Jeżeli RTH jest używany w odległości mniejszej niż 100 metrów, wówczas włączona zostanie funkcja unikania przeszkód. Pamiętaj, że Spark omija przeszkody, jeśli warunki oświetleniowe są odpowiednie. Inteligentny powrót do domu jest skutecznym narzędziem zabezpieczającym Twojego drona w przypadku utraty sygnału lub niskiego poziomu baterii. Jednakże przed wykorzystaniem musisz upewnić się, że funkcja ta została odpowiednio skonfigurowana.

DJI Spark

DJI Spark

Zobacz produkt

pixel