Jak dużo wiesz o kamerach i gimbalach marki DJI?

Niektórzy z Was mogą być już zaznajomieni z produktami marki DJI, takimi jak drony z serii Phantom, Inspire, Mavic Pro czy Spark.

Czy podczas oglądania materiału wykonanego z lotu ptaka, zastanawiałeś się, jaki jest największy rozmiar czujnika kamery DJI? Szukasz kamery z obiektywem zmiennoogniskowym? Nigdy nie słyszałeś o Zenmuse XT i Zenmuse Z30? Nie wiesz, jakie są różnice między Zenmuse Z3 a Zenmuse X3 Zoom? Szukasz najlepszej kamery z gimbalem za rozsądną cenę? W poniższym artykule znajdziesz mnóstwo przydatnych informacji na temat kamer i gimbali DJI.

Gimbal jest niezbędny, jeśli chcesz latać i uzyskać bardzo płynne filmy. Zaledwie kilka lat temu operatorzy mieli bardzo ograniczoną kontrolę nad kamerą, zamontowaną na dronie. Aktualnie, dzięki innowacyjnej technologii, drony wyposażone są system sterowania lotem zintegrowany z kamerą i gimbalem. Pozwala to uzyskać doskonały obraz wideo przy minimalnym nakładzie pracy. Drony mogą wznosić się w powietrze niczym ptaki i latać nawet przy silnym wietrze, zapewniając niesamowitą jakość materiału filmowego.

1. Pierwsza wbudowana kamera zaprezentowana przez DJI to…

DJI Phantom 2 Vision, wydany w październiku 2013 r. to pierwszy ze wszystkich modeli dronów DJI z wbudowaną kamerą – DJI FC200. Ten dwuosiowy dron zapoczątkował integrację dronów i kamer. Operatorzy nie musieli już poświęcać dodatkowego czasu na instalację kamery, czy ustawianie sygnału transmisji obrazu.

2. Najmniejsza kamera DJI to...

DJI Spark to nie tylko pierwszy dron w rozmiarze dłoni (mniejszy niż połowa rozmiaru DJI Mavic po rozłożeniu), ale także gimbal, który jest nawet mniejszy niż kciuk. W porównaniu z kamerą DJI Mavic Pro kamera Sparka jest o 36% mniejsza. Mimo że rozmiary Sparka zostały ograniczone do minimum, parametry kamery nie uległy pogorszeniu. Kamera Sparka jest wyposażona w przetwornik CMOS 1/2,3 cala. Dysponuje również szerokokątnym obiektywem f/2,6 o równoważnej ogniskowej 25 mm.

3. Pierwsza kamera DJI, która może obracać się o 90 stopni, to…

DJI Mavic Pro jest pierwszą kamerą DJI, która może obracać się o 90 stopni, aby wykonywać zdjęcia portretowe. Mimo kompaktowych rozmiarów, dron jest wyposażony w kamerę 4K, stabilizowaną przez 3-osiowy mechaniczny gimbal.

4. Najbardziej interesującą kamerą gimbala jest… 

Spośród wszystkich kamer Zenmuse opracowanych niezależnie przez DJI, interesujące mogą być dwa rzadko spotykane modele: kamera Zenmuse XT i Zenmuse Z30 z 30-krotnym zoomem optycznym i 6-krotnym zoomem cyfrowym.

Zenmuse XT

Dlaczego są tak interesujące? Oba modele łączą w sobie bezkonkurencyjne doświadczenie DJI w dziedzinie technologii stabilizatorów oraz wiodącą w branży technologię obrazowania. Ich zastosowania w inspekcjach wieżowców, rozpoznaniu pożarowym, geodezji i wielu innych niebezpiecznych gałęziach przemysłu znacznie zwiększyły szybkość i wydajność operacji.

5. Jakimi innymi obiektywami zmiennoogniskowymi dysponuje marka DJI?

Kamera Zenmuse Z3 może być montowana do DJI Inspire 1, Matrice 100 lub Matrice 600. Kamera DJI jako pierwsza zapewnia 3,5-krotny zoom optyczny i 2-krotny zoom cyfrowy. Zenmuse X3 Zoom wyglądem przypomina Z3 i może być montowana tylko do DJI Osmo.

Zenmuse Z3

6. Największy rozmiar czujnika kamery DJI to...

Zenmuse X7 to kompaktowa kamera Super 35 ze zintegrowanym gimbalem, stworzona z myślą o wysokiej jakości filmowania, która zapewnia oszałamiającą rozdzielczość i jakość obrazu. Jest ona kompatybilna z Inspire 2 i oferuje najlepsze profesjonalne zdjęcia lotnicze. Czujnik CMOS 24 MP o 14-stopniowym zakresie dynamiki zachowuje najmniejsze szczegóły i oferuje nagrywanie obrazu w jakości 6K CinemaDNG, jak i 5,2K Apple ProRes z możliwością wykonywania zdjęć seryjnych przy 20 fps i 24 mpx.

Zenmuse x7

7. Która kamera ma największą rozdzielczość?

Współpraca marek DJI i Hasselblad skupiała się nad opracowaniem 100-megapikselowego zintegrowanego urządzenia do szczegółowej i precyzyjnej fotografii. Konfiguracja składa się z drona M600 Pro, gimbala Ronin MX oraz kamery H6D-100c. Projekt ten łączy w sobie niezrównane doświadczenie technologiczne każdej firmy, tworząc bezprecedensowe narzędzie do zdjęć z powietrza.

Matrice 600 Pro

8. Który gimbal DJI jest dla Ciebie najlepszy?

Dla większości hobbystów najważniejsze jest pozyskanie najlepszego drona w przystępnej cenie.

DJI Phantom 4 Advanced jest wyposażony w 1-calowy, 20-megapikselowy sensor i mechaniczny obiektyw migawki. Ponadto kamera pozwala na nagrywanie wideo w jakości H.264 4K przy 60 klatkach na sekundę lub H.265 4K przy 30 klatkach na sekundę. W obu przypadkach przepływność wynosi 100 Mbps.

Phantom 4 advanced

Teraz już wiesz więcej na temat kamer i gimbali marki DJI. Niezależnie od tego, czy jesteś hobbystą, blogerem, aspirującym fotografem, czy profesjonalnym filmowcem, DJI zawsze ma dla Ciebie odpowiedni sprzęt.

pixel