Jak uniknąć uszkodzenia drona? 10 najważniejszych zasad

Dlaczego drony się rozbijają?

1. Awaria śmigieł

Śmigła Twojego drona są mocne, zapewniając im wysoką wytrzymałość, a jednocześnie miękkie, aby nie powodować urazów i uszkodzeń przedmiotów. Są one zatem dość podatne na zginanie po kilku uderzeniach. Zawsze sprawdzaj wszystkie śmigła upewniając się, że są w doskonałym stanie.

awaria śmigieł drona 2. Brak sygnału GPS

Jeśli wykonujesz loty w pomieszczeniu, prawdopodobnie nie masz sygnału GPS. Dlatego lepiej jest sterować dronem na otwartych przestrzeniach z dala od wysokich budynków.

Brak sygnały GPS drona 3. Błąd kompasu

Nieprawidłowo skalibrowany moduł kompasu jest jedną z najczęstszych przyczyn awarii dronów. Moduł ten może zostać rozstrojony przez wszelkie źródła magnetyczne i radiowe (RF). Unikaj kontaktu drona z magnesami, które występują między innymi w głośnikach samochodowych. Unikaj także wykonywania lotów w środowisku o wysokich interferencjach elektromagnetycznych, takich jak linie wysokiego napięcia i wieże nadawcze.

 błąd kompasu drona 4. Rozłączenie transmisji wideo

Jest to kolejna powszechna przyczyna awarii dronów, która może zdarzyć się w każdym momencie, zarówno podczas pierwszego lotu, jak i kilka miesięcy później. Dzieje się tak zwykle z powodu luźnych kabli i uszkodzonych portów. Upewnij się, że kable są zawsze dobrze podłączone przed lotem i starannie odłączone tuż po nim, aby utrzymać porty w dobrym stanie.

rozłączenia transmisji wideo 5. Zbyt szybkie inicjowanie procedury Return to Home

Kiedy stracisz kontrolę nad swoim dronem, jedną z najszybszych, naturalnych reakcji będzie naciśnięcie przycisku Powrót do domu (RTH). Warto jednak pamiętać, że większość dronów nie może uniknąć przeszkód. Oznacza to, że dron prześledzi linię prostą do "Home point", nawet jeśli na drodze znajdują się drzewa, budynki lub słupy elektryczne. W ten sposób można doprowadzić do poważnej awarii. Nie powinieneś wpadać w panikę za każdym razem naciskając przycisk RTH, gdy tracisz kontrolę nad swoim dronem. Zachowaj spokój i zastanów się nad lepszym wyjściem z tej sytuacji.

Inicjowanie procedury Return to Home (RTH) 6. Błędne współrzędne "Home Point"

Ma to miejsce, gdy blokada GPS zostanie utracona podczas lotu, a ponownie jej przywrócenie spowoduje, że dron ustawi niewłaściwy "Home point". Należy pamiętać, że "Home point" może być miejscem, z którego wystartował nasz dron, lub miejscem, w którym znajduje się pilot. Na koniec upewnij się, że ustawiłeś wysokość powrotu do domu drona tak, aby była wyższa niż jakiekolwiek zabudowania w okolicy. 100 metrów powinno być bezpieczną wysokością, chyba że wykonujesz lot w mieście, lub w pobliżu wysokich konstrukcji, takich jak maszty telekomunikacyjne.

Błędne współrzędne 7. Błąd zasilania

Ważne jest, aby zawsze zacząć lot z całkowicie naładowanym akumulatorem i nigdy nie ulec pokusie, rozpoczęcia lotu z niskim poziomem naładowania akumulatora. Prawdopodobnie unikniesz ryzyka przypadkowej utraty mocy w trakcie lotu, w najmniej spodziewanym momencie.

Błąd zasilania 8. Niewystarczająca ilość energii akumulatora

Ważne jest, aby wylądować dronem z 30% mocy w rezerwie, tak aby w razie wypadku mieć wystarczająco dużo czasu, aby znaleźć nowe miejsce lądowania lub rozwiązać problem. Co więcej, niektóre drony mają funkcję automatycznego kierowania się do "Home Point", gdy bateria osiągnie 10%. Funkcja ta może wydawać się użyteczna, jednak jeśli między dronem a jego "Home Point" będą drzewa lub inne przeszkody, dron nie będzie w stanie ich ominąć.

Niewystarczająca ilość energii akumulatora 9. Zderzenie z innym dronem

Jeśli w pobliżu znajdują się inne drony, zawsze istnieje możliwość zderzenia. Szczególnie jeśli piloci nie są świadomi obecności drugiego operatora na danym obszarze, wykonują skomplikowane manewry lub ścigają się.

Zderzenie z innym dronem 10. Pomylenie kierunku podczas lotu

​Kiedy dron znajduje się wysoko na niebie, może być trudno stwierdzić, szczególnie dla początkujących pilotów, gdzie jest przód, a gdzie tył drona. Upewnij się zatem, że wiesz, w którym kierunku zwrócony jest dron, zanim się oddalisz.

Pomylenie kierunku podczas lotu

Co powinieneś zrobić po awarii drona?

Będąc operatorem drona, czasami będziesz musiał zmierzyć się z różnymi nadzwyczajnymi sytuacjami. Jak postąpić w sytuacji, kiedy wystąpi wypadek?

Po pierwsze, spróbuj odzyskać urządzenie. Po odzyskaniu drona, sprawdź go pod kątem uszkodzeń. Jeżeli sprzęt został uszkodzony, należy odesłać go do autoryzowanego serwisu, lub serwisu producenta. Poniżej znajduje się kilka przydatnych kroków, które należy wykonać po wypadku:

  • 1. Wyłącz drona oraz aparaturę sterującą, a następnie wyjmij akumulator i zdejmij śmigła.
  • 2. Oczyść drona z wszystkich zabrudzeń, piasku i zanieczyszczeń.
  • 3. Ręcznie kręć silnikami podczas trzymania drona górą do dołu, aby usunąć zanieczyszczenie, a następnie udrożnij każdy z silników (możesz użyć sprężonego powietrza lub własnych płuc), aby usunąć pozostały brud.
  • 4. Zbadaj gimbal pod kątem zakresu ruchów. Sprawdź też, czy nie jest wygięty lub popękany, oraz czy kamera nie ma pęknięć lub uszkodzonych przewodów.
  • 5. Sprawdź akumulator pod kątem uszkodzeń obudowy i konstrukcji.
  • 6. Zdejmij śmigła i sprawdź, czy nie ma na nich pęknięć lub zniekształceń. Wymień śmigła, które zostały uszkodzone.
  • 7. Sprawdź wszystkie gumki amortyzujące gimbala oraz osłony śmigieł, aby upewnić się, że są one dobrze osadzone i nienaruszone.
  • 8. Sprawdź całą obudowę oraz podwozie pod kątem pęknięć.
  • 9. Sprawdź każdy z silników, aby upewnić się, że są dobrze osadzone i nie występuje żaden luz (w tym wszystkie śruby mocujące).
  • 10. Ponownie sprawdź, czy nie ma piasku lub innych zanieczyszczeń w ruchomych częściach.

Ponowne uruchomienie

  • 1. Ponownie włóż akumulator do drona po dokładnych oględzinach i czyszczeniu sprzętu.
  • 2. Uruchom drona na płaskiej powierzchni.
  • 3. Skalibruj kompas, a następnie IMU pamiętając przy tym, aby nie przeprowadzać kalibracji w pobliżu metalowych przedmiotów.
  • 4. Sprawdź, czy gimbal posiada pełny zakres ruchu, korzystając z pokrętła na aparaturze sterującej, a następnie obracając drona ręcznie wokół własnej osi.
  • 5. Uruchom silniki bez założonych śmigieł i sprawdź, czy nie występują wibracje i czy silniki się nie chwieją.
  • 6. Powtórz poprzedni punkt z założonymi śmigłami.
  • 7. Unieś drona na wysokość około 2 m, tuż nad poziomem oczu i sprawdź, czy nie występują drgania lub nietypowe ruchy.
  • 8. Podczas nagrywania wideo wykonaj podstawowe manewry (do przodu, do tyłu, w lewo, w prawo, odchylenie w lewo, odchylenie w prawo, w górę i w dół).
  • 9. Zobacz nagrany materiał, aby upewnić się, że nie ma żadnych niepożądanych drgań.
  • 10. Wykonaj powolny lot kontrolny na niskim pułapie (najlepiej nie nad wodą), aby upewnić się, że wszystko działa prawidłowo.

W pozostałych przypadkach będzie konieczność odesłania sprzętu do autoryzowanego pogwarancyjnego serwisu DJI lub bezpośrednio do producenta w celu wykonania naprawy. Jeżeli posiadasz ubezpieczenie DJI Care Refresh można skorzystać z opcji wymiany sprzętu po dostarczeniu uszkodzonego urządzenia. Więcej informacji w jaki sposób zrealizować naprawę w naszym autoryzowanym pogwarancyjnym serwisie DJI można znaleźć pod tym adresem. Istnieje możliwość odesłania sprzętu bezpośrednio do serwisu producenta. Można tego dokonać poprzez formularz zgłoszeniowy.

Drony są bardzo skomplikowanymi urządzeniami, które opierają się na różnych systemach, zapewniając prawidłowe funkcjonowanie. Jednocześnie nie ma sposobu, aby ustrzec się awarii sprzętu lub oprogramowania. Można jednak zminimalizować ryzyko awarii, unikając powyższych błędów. Większości wypadków można zapobiec, zachowując czujność i sumienność we wszystkich czynnościach przygotowawczych oraz podczas wykonywania lotów.

pixel