Jak używać filtrów DJI Mavic Air do poprawy jakości materiałów wideo?

DJI Mavic Air jest wyposażony w wydajną kamerę 4K, która rejestruje obraz z szybkością do 100 Mbps, zapewniając wspaniałe filmy i zdjęcia. Chociaż jakość obrazu jest doskonała, kontrolowanie czasu otwarcia migawki ogranicza się do regulacji ISO.

Dlaczego więc wszyscy mówią o używaniu filtrów do DJI Mavic Air? Aby lepiej odpowiedzieć na pytanie: „Dlaczego potrzebuję filtrów do mojego DJI Mavic Air?” zacznijmy od podstaw kinematografii.

Zasada 180 stopni jest uniwersalnym standardem podczas kręcenia filmów fabularnych i programów telewizyjnych. Zasada ta stanowi, że czas otwarcia migawki kamery powinien być dwukrotnie dłuższy niż liczba klatek na sekundę w celu uzyskania płynnego filmu kinowego.

Przykład: Jeśli nagrywasz 4K / 30 klatek na sekundę, czas otwarcia migawki powinien wynosić 1/60 sekundy. Gdy czas otwarcia migawki jest podwójną liczbą klatek, każda klatka na filmie płynnie łączy się ze sobą, uzyskując efekt jakości kinowej.

Kiedy używać filtrów DJI Mavic Air?

Filtry PolarPro do Mavic Air

W powyższym scenariuszu szybkość migawki powinna wynosić 1/60, aby dopasować ją do 30 klatek na sekundę. Podczas nagrywania wewnątrz pomieszczeń czas otwarcia migawki może wynosić tylko 1/60 i nie wymaga stosowania filtrów.

W momencie, gdy zabierzesz drona na zewnątrz czas otwarcia migawki może zwiększyć się (do 1/2000) w bardzo jasny dzień. W tym przypadku jedynym sposobem na zmniejszenie czasu otwarcia migawki jest umieszczenie neutralnego filtra szarego przed obiektywem kamery. Spowoduje to zmniejszenie ilości światła i umożliwi aparatowi fotografowanie z mniejszą szybkością migawki (najlepiej około 1/60).

Dlaczego istnieją różne filtry ND dla DJI Mavic Air?

Każdy filtr DJI Mavic Air ma inne współczynniki, od ND4, aż do ND64. Współczynniki mierzy się na podstawie tego, ile światła zmniejszy filtr. ND4 redukuje światło o 2 działki przesłony (najlżejsze), a model ND64 o 6 działek przesłony (najciemniejsze). Gdy jest bardzo jasno, do zredukowania czasu otwarcia migawki do 1/60 potrzebny jest silniejszy filtr ND, taki jak ND32 lub ND64. Podczas fotografowania w „Złotej godzinie” (wschód/zachód słońca) nie trzeba będzie redukować ilości światła, aby uzyskać 1/60, więc w większości przypadków można użyć ND4 lub ND8.

Skąd mam wiedzieć którego filtra użyć?

Aby prawidłowo określić, który filtr DJI Mavic Air ma zostać użyty, warto dowiedzieć się czym jest ekspozycja.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli czas otwarcia migawki wynosi 1/120 należy zmniejszyć o 1 działkę przysłony, aby uzyskać 1/60. Jeśli czas otwarcia migawki wynosi 1/240, należy zmniejszyć o 2 działki przysłony (ND4), aby ustawić migawkę na 1/60. Jeśli czas otwarcia migawki wynosi 1/500, należy zmniejszyć o 3 działki przysłony (ND8) do 1/60.

Jeśli to wszystko wydaje się nieco zawiłe, nie martw się. Wbudowaliśmy aplikację ułatwiającą obliczanie filtrów, które będą używane podczas każdego zdjęcia.

Jaka jest różnica między kolekcjami Vivid i Shutter?

Filtry do Mavic Air - PolarPro

Vivid Collection - zawiera filtry ND/PL. Technologia ND/PL redukuje czas otwarcia migawki do poziomów kinowych, a polaryzacja zmniejsza odblaski i zwiększa nasycenie kolorów. Filtry te są popularne wśród operatorów, którzy chcą uniknąć robienia wielu postprodukcji.

Shutter Collection – zawiera proste filtry ND, które zredukują czas otwarcia migawki do poziomów kinowych, bez zmiany profilu kolorów. Filtry te nadadzą twojemu materiałowi bardziej naturalny profil kolorystyczny.

Jaka jest różnica między serią Standard a Cinema?

filtry PolarPro - DJI Mavic Air

Operatorzy mają dwie opcje dla filtrów do DJI Mavic Air, serię Standard oraz serię Cinema

Seria Cinema - Szkło klasy produkcyjnej o bardzo niskim współczynniku załamania światła oraz 8-warstwowe powłoki antyrefleksyjne/ antypękliwe z każdej strony, które redukują efekty flary i zjawy.

Seria Standard – Wykorzystuje standardowe szkło HD dla uzyskania doskonałej czytelności i wartości optycznej.

Najczęstszym pytaniem, które otrzymujemy, jest: "Jak ustawić filtr polaryzacyjny".

Ten film wyjaśnia, jak ustawić polaryzację w DJI Mavic Pro. Na szczęście DJI Mavic Air ma gwint na obiektywie, więc o wiele łatwiej jest ustawić kąt polaryzacji. Wystarczy obracać osłoną po zamontowaniu filtra.

Będziesz musiał przyzwyczaić się do używania filtrów z Twoim Mavicem Air. Filtry te są nieodzownym narzędziem, które pomogą Ci uchwycić poprawnie naświetlone ujęcia. Aby ułatwić sobie zadanie, możesz skorzystać z aplikacji PolarPro’s Filter Calculator, która pomoże wybrać odpowiedni filtr ND odpowiadający warunkom oświetleniowym, w których latasz. Filtry PolarPro serii Standard i Cinema redukują czas otwarcia migawki, poprawiając jednocześnie kontrast i nasycenie kolorów, co przekłada się na piękny materiał filmowy. PolarPro posiada zestaw filtrów Mavic Air, który sprawi kolory staną się żywe lub unormują stosunek liczby klatek na sekundę do szybkości migawki w Twoim projekcie wideo.

pixel