Kilka sposobów na kreatywne spędzanie czasu w domu

Zostań w domu i bądź kreatywny

Pandemia koronawirusa dotknęła cały świat, więc wszyscy się w tym momencie izolujemy. Wzywamy więc naszą globalną społeczność do pozostania w domu i do tego by być w nim kreatywnym. Ten trudny dla wszystkich czas, możemy wykorzystać i przekształcić go w szansę. Zrób coś. Naucz się czegoś nowego. Cokolwiek wybierzesz, udokumentuj to i udostępnij światu. Dodaj #StayHomeStayCreative do postów w mediach społecznościowych, aby połączyć się z innymi osobami, które są kreatywne, pozostając jednocześnie w domu.

Na początek chcielibyśmy podzielić się doświadczeniami jednego z naszych pracowników. Chris Tuazon jest starszym menedżerem ds. Marketingu w DJI biurze w Shenzhen. Ojciec dwójki dzieci. Od ponad dwóch miesięcy pracuje w domu. Dzieli się swoimi najlepszymi poradami, aby zmienić tę trudną sytuację w okazję do robienia ciekawych rzeczy.

“2020 będzie moim rokiem.”

"Mogę się założyć, że ten rok nie pójdzie dokładnie tak, jak go sobie zaplanowałeś. Byłeś gotowy na wymarzoną podróż? Może miałeś zamiar w końcu wyjść ze swojej strefy komfortu i zrobić coś nowego? Ale oto jesteśmy tu, zaledwie trzy miesiące od początku 2020 roku i sięgamy po przycisk resetowania.

Mówiąc oczywiste: jest to niespotykany czas. Niezależnie od tego, gdzie jesteś na świecie, epidemia koronawirusa zmusza Cię do trzymania się z dala od Twoich ulubionych miejsc i ludzi, spowolnienia życia i pozostania w domu. Wszyscy odczuwamy ciężar tego dystansu społecznego. Ale myśl o pozostaniu w domu przez kilka następnych tygodni lub nawet miesięcy, nie musi być taka przerażająca. Myślę, że coś o tym wiem.

Jak wygląda 8 tygodni spędzania czasu tylko w domu?
Moja rodzina i ja mieszkamy w Shenzhen w Chinach i jesteśmy odizolowani od 24 stycznia. Od tego momentu moja żona, jej mama, ja i dwoje małych dzieci przebywają w naszym mieszkaniu o powierzchni 72 metrów kwadratowych przez 99,4% dnia, od ostatnich 65 dni. Raz w tygodniu mogę wyjść na godzinę, aby kupić artykuły spożywcze, ale zazwyczaj jedynym wyjściem na zewnątrz jest wyniesienie śmieci. Poza tym, moja pięcioosobowa rodzina egzystuje wyłącznie na obszarze o wielkości pięciu miejsc parkingowych.

Aby zachować poczucie normalności, przestrzegam rutyny najlepiej jak potrafię. Każdego ranka budzę się wcześnie, ćwiczę i biorę prysznic, a następnie odpowiadam na e-maile nad miską płatków owsianych i kubkiem kawy rozpuszczalnej. Od czasu do czasu moje dwie córki przerywają mi pracę, więc przyzwyczaiłem się do pracowania przy ścieżce dźwiękowej Frozen 2. Po kolacji oglądamy film, przygotowujemy się do spania i kończymy dzień. Następnego dnia powtarzamy wszystko od początku.

Co zrobić z dodatkowym czasem?
W tak niepewnych czasach moja rodzina ma szczęście być zdrową i bezpieczną. Jednak ta sytuacja całkowicie zmieniła mój aktywny tryb życia. Po kilku pierwszych dniach wypełnionych nudą i niepokojem, postanowiłem potraktować ten dodatkowy czas jako szansę na twórcze myślenie i wypróbowanie nowych rzeczy.

Zadanie 1: Maraton w domu

Całkowicie odcięty od dostępu do siłowni musiałem być bardzo kreatywny w codziennych treningach. I uwierzcie, to było trudne. Rozpisałem całą sesję treningową i porzuciłem ją w połowie. Zamknięcie wyssało moją motywację do pozostania w formie. To znaczy, dopóki nie wpadłem na pomysł. Chociaż mam w domu wioślarza stacjonarnego, nigdy nie myślałem o wiosłowaniu przez dystans maratonu: 26,2 mil, czyli 42 195 metrów. Ale pomysł ten pojawił się w mojej głowie i już tam pozostał. Może wynikało to z marzenia o ukończeniu maratonu przynajmniej raz w życiu. A może był to prosty fakt, że nagle miałem czas. Bo przecież nie jestem zbyt zajęty, prawda?

Timelapse w kamrze osmo Action

Zarezerwowałem sobotni poranek na maraton, zamówiłem kilka butelek napojów sportowych i batoników, a następnie podjąłem wyzwanie. Byłem w 100% pewien, że to będzie moja jedyna próba, więc chciałem sfilmować ten wyczyn. Po 3 godzinach i 17 minutach tortur skończyłem na 13 minut przed moim 3,5-godzinnym celem. Dwa dni po kwarantannie z trudem znajdowałem motywację do ćwiczeń przez chociaż 30 minut. Dwa tygodnie później ukończyłem maraton. Nadal nie wiem, czy jestem bardziej usatysfakcjonowany tym osiągnięciem czy decyzją, by nigdy więcej tego nie powtórzyć.

Zadanie 2: Połączenie się ze społecznością fitness online

Jeśli naprawdę brakuje mi jednej rzeczy z powodu odizolowania, to są to moje treningi z trenerem. To, że ludzie poprawiają swoją kondycję fizyczną, jednocześnie budując zaufanie, czyni taki trening wyjątkowym. To koleżeństwo obowiązuje również w pracy, gdzie prowadzę zajęcia grupowe na siłowni w naszym biurze DJI. Ludzie z różnych działów zaprzyjaźnili się, wyciskając siódme poty w porze lunchu.

Teraz, gdy spotkania grupowe są zabronione, zaproponowaliśmy inną opcję: grupowe rozmowy wideo. Wykonywanie treningów bez wyposażenia może być wyzwaniem; jak można uczynić go przyjaznym dla domu, ale wciąż wciągającym? Nie mogąc trenować online, polegam na wideo, pokazując każdy ruch. Nagranie i zmontowanie jednominutowej wersji demo było zaskakująco przyjemniejsze niż się spodziewałem i od razu opublikowałem ją na czatach grupowych i Instagramie, na wypadek gdyby ktoś potrzebował trochę inspiracji.

Zarówno członkowie mojej siłowni, jak i moi koledzy z DJI dołączają do sesji online, które łączą osobne grupy. Były chwile, kiedy zwierzęta domowe i członkowie rodziny wpadali w kadr - patrzyli, machali, a czasem nawet dołączali. Wspieraliśmy się wzajemnie w sposób, którego wcześniej nie widziałem.

Zadanie 3: Lekcje fotografowania dla początkujących

Moja starsza córka Lily chodzi do lokalnego przedszkola. Ale kiedy zajęcia zostały odwołane na czas nieokreślony, to od nas zależy, czy będzie miała możliwość nauki i rozwoju. Bardzo szybko z żoną zdaliśmy sobie sprawę, że Lily lubiła przeglądać nasze albumy ze zdjęciami. W końcu nauczyła się korzystać z aparatu w smartfonie i często znajdowałam dziwne, bardzo artystyczne ujęcia krzesła, kubka lub pucołowatej twarzy jej siostrzyczki. Mamy w domu maniaczkę fotografii.

Wydawało się, że jest to idealny moment na rozwijanie artystycznej strony Lilly, jedynym pytaniem było tylko, w jaki sposób. Posiadam lustrzankę cyfrową, ale mimo, że bardzo kocham moją córkę, nie było opcji by pozwolić jej na używanie tego sprzętu. Jednak dzięki swoim kompaktowym rozmiarom i prostym, dostępnym funkcjom z pomocą przyszła kamera Osmo Action (imponujące, że dałem radę pisać tak długo bez lokowania produktu, prawda?). Osmo Action okazało się również wystarczająco wytrzymałe na przypadkowe upadki i niezbyt przypadkowe napady złości. Ostatnio nową atrakcją w naszym domu jest przeglądanie nowych zdjęć i filmów. A ulubioną muzą Lily jest jej pluszowy jeż.

dziecko z kamerą DJI

Dzielenie się chwilami: ważniejsze niż kiedykolwiek

Jeśli jesteś podobny do mnie, Twój telefon odnotował około 70-procentowy wzrost czasu wyświetlania w tym tygodniu. Okazuje się, że gdy utknęliśmy w domu to nie mamy wiele do zrobienia. Pierwszą rzeczą, po którą sięgamy, to nasze smartfony. Czasami by sprawdzić zaktualizowane liczby i statystyki dotyczące wirusa. Innym razem by zobaczyć raporty informacyjne pokazujące, jak zmienia się nasz świat. Czasami chcemy tylko miejsca, w którym można uciec od lęku, jaki może przynieść separacja społeczna, wraz ze strachem przed nieznanym. I w takich czasach myślę, że ważniejsze niż kiedykolwiek jest dzielenie się naszymi radosnymi chwilami.

Udostępnianie najbardziej przyziemnych szczegółów może pomóc w zabiciu czasu. Dzielenie się kreatywnymi hobby może zainspirować innych do znalezienia sposobu na utrzymanie ich własnych pasji. Dzielenie się życiem daje poczucie normalności, którą kiedyś uważaliśmy za pewnik. A co powiesz na to: przy całym tym dodatkowym czasie z telefonem poświęć chwilę, aby pokazać, jak sobie radzisz. Niezależnie od tego, czy masz produkt DJI, bez względu na to, czy jesteś z przyjaciółmi, współlokatorami, czy sam, wybierz chwilę, aby ją uwiecznić i upublicznić.

Niezależnie od tego, czy jest to osobiste osiągnięcie, czy codzienna rutyna, pokaż jak radzisz sobie w tych trudnych czasach. Połącz się z globalną społecznością. Pokaż, że jesteś i wierzysz w to, że wszystko będzie dobrze.

Minęły dwa miesiące, odkąd moja rodzina rozpoczęła życie w odizolowaniu. Pierwsze dwa tygodnie były przepełnione niepokojem i nudą, ale jestem tu, by powiedzieć, że jest coraz lepiej. Dostosowujesz się, a nawet znajdujesz rzeczy do docenienia, dzięki temu nowemu stylowi życia. Wyjście z tej hibernacji, pozwoli nam w pełni wrócić do życia. Firmy otworzą drzwi, hałas wróci na ulice, a ludzie wyjdą z domów z nowym nastawieniem i życzliwością. Szczęśliwi, że znów się widzą."

Jesteśmy w tym razem. Podzielmy się chwilami i sprawmy, by rok 2020 był naszym rokiem.

zostaś w domu

Chcemy zobaczyć, jak wykorzystujesz ten dodatkowy czas by dzielić się kreatywnością i inspirować innych. To bardzo łatwe:

  1. Pokaż, jak rozwijasz kreatywność w domu, udostępniając zdjęcia lub filmy. Nie musisz używać produktu DJI;
  2. Udostępnij swoje dzieło na Instagramie, Twitterze lub TikTok i dodaj #StayHomeStayCreative;
  3. Śledź inne posty #StayHomeStayCreative i zobacz, co udostępnia nasza społeczność.
    Czekamy na Twoje chwile!
pixel