Latanie dronem w zimę – 5 rzeczy, o których warto pamiętać

Latanie dronem w zimę może czasami stanowić wyzwanie. Niska temperatura może mieć wpływ na lot, a pogoda może być nieprzewidywalna. Możliwe, że podczas lotu natrafisz na deszcz, mgłę lub śnieg. Jak więc wykonać bezpieczny lot i robić świetne zdjęcia w okresie zimowym? Oto kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa i ustawień kamery, o których należy pamiętać podczas latania dronem podczas zimy.

Akumulator

Podobnie jak wiele najnowszych urządzeń przenośnych, drony DJI używają akumulatorów litowo-polimerowych (LiPo). Niskie temperatury mogą spowodować zmniejszenie aktywności reakcji chemicznych wewnątrz akumulatorów. Aby latać bezpiecznie, zastosuj się do poniższych wskazówek:

 • Używaj tylko w pełni naładowanych akumulatorów.
 • Ogrzej akumulator do 20°C lub więcej. Możesz sprawdzić temperaturę akumulatora w aplikacji DJI GO. Użyj ogrzewacza akumulatora, jeśli jest dostępny dla twojego urządzenia.
 • Wykonaj zawis na około minutę, aby rozgrzać akumulator.
 • Wykonuj delikatne ruchy drążkami aparatury sterującej, aby zapobiec nagłym spadkom napięcia akumulatora.
 • Akumulatory rozładowują się szybciej w niskich temperaturach. Zawsze sprawdzaj stan akumulatora drona podczas lotu.

latanie dronem w zimę

Środowsko

Zmniejszona widoczność i duża wilgotność śniegu może być ukrytym niebezpieczeństwem podczas wykonywania zimowych ujęć. Ważne jest, aby podjąć odpowiednie środki ostrożności:

 • Przed uruchomieniem drona sprawdź warunki pogodowe. Unikaj silnego wiatru, deszczu i śniegu.
 • Nie lataj w temperaturach poniżej 0°C (32°F).
 • Unikaj kontaktu ze śniegiem. Wilgoć może uszkodzić silniki oraz elektronikę. Do startu i lądowania drona zaleca się użycie maty do lądowania.
 • Upewnij się, że sygnał GPS jest silny.

Trzymaj się ciepło

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się, że Twój smartfon niespodziewanie wyłączył się z powodu niskiej temperatury? Jak wyjaśniono na wstępie, niskie temperatury mogą skrócić żywotność akumulatorów LiPo. Dlatego też, dbając o swoje akumulatory, nie zapomnij o ogrzaniu urządzenia mobilnego. Dodatkowo uważaj na odmrożenia. Używanie kontrolera z odrętwiałymi rękami jest niebezpieczne. Dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w ciepłe rękawiczki.

latanie dronem w czasie zimy

Ustawienia kamery - ekspozycja i bilans bieli

Aby uchwycić piękno zimy, musisz ręcznie ustawić ekspozycję kamery i balans bieli. Fotografowanie w trybie automatycznym może powodować powstawanie ciemnych obrazów. Dzieje się tak dlatego, że system ekspozycji aparatu może czasami nie wykrywać poprawnie śniegu, co jest spowodowane jego jasnością. Dodając kilka stopni przysłony, możesz lekko prześwietlić swoje zdjęcia, ale otrzymasz odpowiednią rekompensatę zdjęć śniegu. Należy również odpowiednio wyregulować balans bieli, aby uzyskać właściwy balans kolorów śnieżnego krajobrazu. W przeciwnym razie śnieg może wyglądać szaro.

Przechowywanie

Jeśli dron nieprawidłowo przechowywany przez dłuższy czas, może to wpłynąć na jego wydajność. Prawidłowe przechowywanie jest kluczem dla bezpiecznych lotów.

Krótka instrukcja:

 • Naładuj i rozładuj akumulator raz na trzy miesiące, aby zachować akumulator w dobrym stanie.
 • Usuń śmigła i zamocuj blokadę gimbala podczas przechowywania drona.
 • Przechowuj drona w suchym, niemagnetycznym miejscu, w temperaturze około 25°C (77°F).

Gotowy do uchwycenia zimowej aury za pomocą drona? Baw się dobrze podczas latania w zimie i nie zapomnij podzielić się swoimi zdjęciami.

pixel