Latanie w zimowym raju

Nadejście zimy przynosi warunki pogodowe, które mogą wywołać zarówno pozytywny, jak i negatywny efekt w czasie wykonywania lotu dronem. Tworzą one wyjątkową perspektywę świata, którą uchwycą ci, którzy są gotowi wykazać ambicję i stawić czoła przeziębieniu. Zimowe elementy krajobrazu tworzą efekty, które nie mogą istnieć podczas żadnej innej pory roku. Świeże opady śniegu pokrywają krajobraz, zapewniając gładki i równomierny efekt płótna, który kieruje wzrok na konkretny przedmiot. Zimny deszcz i opady śniegu sprawiają, że gałęzie są oblodzone i lśniące w chłodnym zimowym świetle. Są to warunki, z których operator może zrobić pożytek podczas robienia zdjęć lub kręcenia materiałów wideo.

Chociaż miesiące zimowe wiążą się z nowymi wyzwaniami, możliwe jest skuteczne ich zwalczenie poprzez odpowiednie przygotowanie i planowanie. Umożliwi nam to latanie i eksplorację zimowego krajobrazu w sposób przyjemny i kontrolowany.

latanie dronem

Zanim przejdziemy do konkretnych ujęć i szczegółów związanych z lotem, najważniejszym aspektem latania w zimie jest zrozumienie, jak chłód wpływa na drony i ich podzespoły. Wiele aspektów zimy ma wpływ na urządzenia elektroniczne i kamery, więc są to ogólne zasady, które można zastosować dla większości urządzeń. Niezależnie od tego, czy wykonujesz selfie na śniegu za pomocą Sparka, uwieczniasz piękno zimy na lądzie za pomocą Osmo, czy wzbijasz się ponad krajobraz za pomocą drona Inspire, to przygotowanie i planowanie pozwolą na używanie tych urządzeń w niskich temperaturach z większą pewnością siebie.

Zimowa pogoda potrafi zachęcić niejednego do pozostania w ciepłym domu, podczas gdy w rzeczywistości można dobrze wykorzystać zimowy okres. Co ciekawe, niska temperatura może być niekomfortowa, a nawet kłopotliwa, lecz może ona mieć również bezpośredni wpływ na to, że dron będzie szybszy i zwinniejszy. Zimne powietrze jest gęstsze, co zapewnia większą siłę nośną, dzięki czemu dron może latać z większą zwrotnością, a jednocześnie zużywać mniej energii. Szkopuł w tym, że chłód wpływa również na pojemność akumulatora, co może skrócić czas lotu. Walka z temperaturą to nieodłączny element latania porą zimową. Kiedy uda się pokonać chłód, utrzymując drona w odpowiedniej temperaturze, możesz latać tak, jak dotychczas.

Najważniejszym czynnikiem zimowego latania jest moc. Bez niej nie będziemy w stanie wznieść drona w powietrze. Akumulatory litowo-jonowe drona, podobnie jak większość innych, działają dzięki reakcji chemicznej. Gdy temperatura spada, reakcja chemiczna spowalnia i staje się mniej skuteczna, co hamuje napięcie wyjściowe.
Być może zauważyłeś, że akumulatory nagrzewają się podczas używania i często wytwarzają wyczuwalne ciepło. Jest ono naturalnym skutkiem ubocznym reakcji chemicznej, a gdy temperatura na zewnątrz spada, akumulator może nie działać jak zazwyczaj. Domyślnie większość dronów marki DJI przechodzi w tryb bezpieczeństwa, gdy temperatura akumulatora spada poniżej 7° C. Tryb ten ogranicza prędkość maksymalną drona, sprawiając, że wydaje się on powolniejszy, podczas gdy w rzeczywistości jest ochroną dla drona przed niskim napięciem wyjściowym, co z kolei zapobiega przeciążeniu akumulatora. Podsumowując: ciepły akumulator, to szczęśliwy akumulator. Jeśli istnieje możliwość utrzymania go we właściwej temperaturze, dron będzie latał tak, jak zazwyczaj.

latanie dronem w zimę

Istnieje kilka łatwych sposobów, aby utrzymać akumulator w odpowiedniej temperaturze podczas zimowych eksploracji. Pierwszym krokiem są naklejki z izolacją. Są to małe, przylepne wkładki z pianki, które mocuje się bezpośrednio do korpusu akumulatora. Naklejki te chronią go przed najtrudniejszymi warunkami zimowymi, pozwalając na szybsze ogrzewanie się akumulatora. Możesz je zakupić w naszym sklepie.

Kolejnym sposobem jest fizyczne ogrzanie akumulatorów za pomocą zewnętrznego źródła. Niektóre drony marki DJI posiadają opcjonalne ogrzewacze, które wykorzystują niewielką część energii akumulatora do jego ogrzania. Nowsze modele, takie jak DJI Inspire 2, mają możliwość ogrzewania akumulatorów w trakcie lotu. Co jednak w wypadku, gdy nie posiadasz ogrzewaczy? Jest jeszcze kilka sztuczek, które pozwolą ci latać. Starą metodą stosowaną przez operatorów kamer są chemiczne ogrzewacze dla stóp i dłoni. Te małe paczuszki zawierają mieszankę chemiczną, która nagrzewa się po wywołaniu reakcji chemicznej, utrzymując ciepło przez wiele godzin. Ich zaletą jest fakt, że są kompaktowe i ogólnodostępne, gdyż można je znaleźć w większości sklepów z artykułami sportowymi, a także w miejscach sprzedających odzież turystyczną i sprzęt myśliwski. Najlepszym sposobem korzystania z tych ogrzewaczy jest umieszczenie kilku wewnątrz obudowy drona lub plecaka z dronem, podnosząc ogólną temperaturę wewnątrz. Ogrzewacze są wyjątkowo pomocne, jeśli planujesz przebywać na chłodzie przez kilka godzin.

mata do lądowania

Oprócz akumulatorów jest jeszcze kilka innych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Pierwszą z nich jest sprawa z pozoru trywialna, ale równie ważna, czyli ciepły ubiór. Posiadanie drona zdolnego do lotu w zimowej aurze mija się z celem, jeśli sami marzniemy. Odpowiednia kurtka, buty i rękawice są niezbędne do spędzenia większej ilości czasu na zewnątrz w czasie zimowej pory. Co do rękawic — warto wybrać takie, które nie są niezgrabne lub nieporęczne i nadal pozwalają na odpowiednią obsługę aparatury sterującej.

Oprócz odzieży zimowej zabranie ze sobą łopatki do śniegu oraz lądowiska może być bardzo pomocne w poradzeniu sobie z głębokim śniegiem i nierównym terenem. Kiedy znajdziesz się w otwartej przestrzeni lub lesie zasypanym śniegiem, czasem najłatwiejszym rozwiązaniem jest rozłożenie lądowiska, aby unieść drona w powietrze. Może się ono również przydać do położenia na ziemi walizki lub plecaka. Umieszczenie walizki lub plecaka bezpośrednio na śniegu czy lodzie, przyśpieszy spadek temperatury wewnątrz, chłodząc zawartość (w tym akumulatory, których odpowiednia temperatura jest na wagę złota).

Po zakończeniu przygotowań, akumulatory drona będą w odpowiedniej temperaturze i będziesz mieć wyposażenie potrzebne do latania przez cały dzień. Czas wystartować, prawda? Nie tak szybko.

Kiedy wychodzisz na zimno z ciepłego budynku lub samochodu, zawsze dobrze jest dać dronowi kilka minut na aklimatyzację przed lotem. Gwałtowna zmiana temperatury może czasami powodować pojawienie się wilgoci. Być może zauważyliście coś podobnego latem, gdy opuszcza się klimatyzowany obiekt i wychodzi się na zewnątrz, gdzie powietrze jest gorące i wilgotne. Obiektyw aparatu jest wtedy całkowicie zaparowany. W zimę działa to podobnie, tylko z odwrotnym skutkiem. Niebezpieczeństwo w przypadku pojawienia się wilgoci w niskiej temperaturze polega na tym, że może ona zamarznąć, co może prowadzić do zwarć elektrycznych i innych niespodzianek. Bezpiecznym rozwiązaniem jest umieszczenie drona na lądowisku lub płaskiej powierzchni na kilka minut, aby umożliwić wyrównanie temperatur przed zamontowaniem akumulatorów i włączeniem zasilania. Ważne, aby pamiętać, że akumulatory należy przechowywać w ciepłym miejscu, podczas gdy dron stoi na lądowisku (albo innej powierzchni), aby nie ochłodzić akumulatorów przed lotem.

Gdy dron już się zaaklimatyzuje i zostanie przez nas włączony, dobrym zwyczajem jest wykonanie zawisu nad lądowiskiem lub strefą startową przez mniej więcej minutę, aby upewnić się, że poziomy napięcia akumulatora utrzymują się na bezpiecznym i stabilnym poziomie oraz że dron zachowuje się w normalny i kontrolowany sposób. Nie chcemy, aby pojawiły się jakieś problemy, kiedy dron znajduje się nad w połowie zamarzniętym jeziorem oddalonym o kilometr, dlatego warto ograniczyć ryzyko, latając przez pierwszą minutę nieopodal, zanim odlecimy na większą odległość. Jeśli wydarzy się coś nieprzewidzianego, dron będzie w pobliżu i możliwe będzie awaryjne lądowanie. Po upewnieniu się, że dron funkcjonuje prawidłowo, a akumulatory zachowują się stabilnie, możemy zacząć zimową eksplorację.

zdjęcie z drona

Fotografowanie i filmowanie zimą to wyjątkowe doświadczenie. Warunki na lądzie mogą różnić się tak bardzo, że to samo miejsce w różnych dniach może wydawać się zupełnie inne. Eksploracja filmowanego terenu i otaczających go obszarów szybko zweryfikuje, w jaki sposób warunki na niego wpłynęły. Na przykład świeże opady śniegu pokryją krajobraz, zasłaniając prawie wszystkie szczegóły na powierzchni. Tworzy to surrealistyczny efekt podobny do pustego, białego płótna, który można wykorzystać, aby przyciągnąć uwagę do konkretnego obiektu. Częstą praktyką jest kadrowanie obiektu otoczonego tylko śniegiem na środku, aby stworzyć efekt podświetlenia.

Surowy wygląd zimowego terenu może sam w sobie być świetnym obiektem do uwiecznienia. Niezależnie od tego, czy chodzi o opady śniegu w lasach i górach, czy też o kształt lodu zamarzniętego na powierzchni wody, warunki pogodowe często stają się tematem przewodnim. Większość zamarzniętych naturalnych zbiorników wodnych, które z ziemi wydają się płaskie i nieciekawe, tak naprawdę składają się z wielu intrygujących kształtów, przecinanych przez postrzępione linie, gdy patrzymy na nie z lotu ptaka. Najlepszy jest fakt, że natura nigdy się nie powtórzy i żadne dwa zamarznięte jeziora nigdy nie będą wyglądać jednakowo.

zdjęcia z drona

Ukazanie ludzi wchodzących w interakcję z pogodą, również może zapewnić świetne ujęcia. Teren będzie prezentował nietypowe kształty, które w połączeniu z zimowymi aktywnościami, takimi jak jazda na łyżwach lub przechadzka po świeżym śniegu, mogą wydobyć dynamiczny charakter krajobrazu. To, co może wydawać się zimnym i nieprzyjaznym jeziorem, może wyglądać o wiele lepiej, kiedy znajdą się na nim ludzie jeżdżący na łyżwach, a kawałek dalej ktoś łowi ryby. To zimowy kontrast może stać się najciekawszym aspektem twojego ujęcia.

fotografia z drona

Najważniejszym faktem do zapamiętania podczas robienia ujęć w zimie jest to, że warunki się zmieniają; lokacje mogą ulec zmianie i różnić się wyglądem po zaledwie kilku godzinach. Dzięki cierpliwości, przygotowaniu i odpowiedniemu planowaniu będziesz gotowy na te nagłe zmiany. Warto przemyśleć ponowne odwiedzenie niektórych miejsc, ponieważ krajobraz zmienia się każdego dnia. Wszystko to może sprawić, że spotka nas niejedno pozytywne zaskoczenie i niejedno świetne ujęcie.

Kiedy dostosujesz się do wyzwań zimy, stanie się ona czymś przyjemnym. Pomyśl o mroźnych warunkach jako coś wyczekiwanego, a nie strasznego. Podczas gdy większość ludzi próbuje przezimować w domach, ty możesz wyjść na zewnątrz i cieszyć się w pełni tym, co oferuje natura.

pixel