Nagrywaj jak profesjonalista z funkcją ActiveTrack
Odkąd drony stały się dostępne dla każdego, prawdopodobnie największą zmianę odczuła branża fotografii lotniczej. Dzięki sterowaniu stabilizowaną kamerą z wysoką rozdzielczością użytkownicy mogą uchwycić krajobrazy, miasta czy obiekty jak nigdy dotąd. W profesjonalnym robieniu zdjęć funkcja ActiveTrack może okazać się najważniejszą i najbardziej przydatną ze wszystkich dostępnych.
Jeśli nigdy wcześniej nie słyszałeś o funkcji ActiveTrack, nie korzystałeś lub nie jesteś pewien, jak najlepiej jej użyć podczas filmowania dronem DJI, dowiedz się teraz!
Czym jest funkcja ActiveTrack?
Funkcja ActiveTrack zadebiutowała w Phantomie 4 w marcu 2016r. Umożliwiła wykonywanie zdjęć z powietrza w dużo łatwiejszy i bezpieczniejszy sposób. Po włączeniu funkcji ActiveTrack, dron podąża za wybranym obiektem, niezależnie od tego, czy dany obiekt się porusza. Dron podczas śledzenia obiektu korzysta ze swoich systemów wizyjnych, tak aby utrzymać bezpieczny lot i pozwolić użytkownikom skupić się na uzyskaniu idealnego ujęcia. Funkcja ActiveTrack dała możliwość wykonywania profesjonalnych zdjęć każdemu. Każdy dron, który pojawił się po Phantomie 4 został również wyposażony w funkcję śledzenia.
Włączanie i korzystanie z funkcji ActiveTrack
Zanim przejdziemy do korzystania z tej ważnej funkcji, przedstawimy które produkty DJI zostały wyposażone w funkcję ActiveTrack:
- Inspire 2
- Phantom 4
- Phantom 4 Advanced
- Phantom 4 Pro
- Mavic Pro
- Mavic Pro Platinum
- Mavic Pro Alpine White
- Spark
- Mavic Air
Oprócz wyżej wymienionych dronów, funkcja ActiveTrack jest również dostępnym oraz użytecznym narzędziem dla stabilizatorów ręcznych z serii Osmo. Zapoznaj się z artykułem dotyczącym DJI Osmo Mobile i przekonaj się w jaki sposób ActiveTrack sprawi, że uzyskasz płynne filmy nakręcone przy użyciu rąk.
Jak działa ActiveTrack
Ponieważ funkcja ta wymaga silnego sygnału GPS i korzystania z systemów wizyjnych drona, jest dostępna tylko po włączeniu trybu P (Tryb pozycjonowania). Upewnij się, że Twoj dron jest ustawiony w trybie P, abyś mógł w pełni korzystać z funkcji ActiveTrack.
Po przejściu do trybu ActiveTrack dotknij obiekt lub narysuj pole wokół niego na ekranie, korzystając z aplikacji DJI GO 4. Pomocna wskazówka do zaznaczania śledzonego obiektu: postaraj się, aby cały obiekt został umieszczony w prostokącie. Pomoże to w utrzymaniu najdokładniejszego śledzenia obiektu.
Trzy opcje korzystania z funkcji ActiveTrack
Po wybraniu i rozpoznaniu obiektu można zacząć korzystać z zaawansowanej funkcji do tworzenia kreatywnych ujęć filmowych. Pamiętaj, że masz różne opcje korzystania z funkcji ActiveTrack.
Tryb Trace - Dron śledzi obiekt w stałej odległości. Możesz użyć aparaturę lub suwaka na ekranie urządzenia w aplikacji DJI GO 4, aby latać wokół obiektu.
Tryb Profile - Dron śledzi obiektu pod stałym kątem i odległością. Podobnie jak w przypadku Trace, możesz korzystać z aparatury, aby latać wokół obiektu. Podczas gdy drony z serii Phantom 4 oraz Mavic Pro mogą unikać przeszkód podczas lotu w trybie Profile, Spark nie ma niestety takiej możliwości.
Tryb Spotlight - Dron nie będzie automatycznie podążał za obiektem, jednakże kamer będzie utrzymywała zaznaczony obiekt w centrum kadru. Użytkownik może korzystać z aparatury sterującej do manewrowania dronem. Użycie lewego drążka i pokrętła gimbala dopasuje kadrowanie obiektu.
Najlepsze zastosowanie funkcji ActiveTrack
Teraz gdy znamy podstawy, zacznijmy filmować! Zastosowania ActiveTrack nie można jednoznacznie określić, ponieważ użytkownicy co chwile wymyślają coraz to nowsze sposoby jej wykorzystania. Jeżeli szukasz pomysłów w jaki sposób można skorzystać z tej funkcji, zapoznaj się z kilkoma wymienionymi poniżej sposobami.
Obiekty
Oczywiście, możesz zacząć od filmowania swoich przyjaciół! Jednak posiadając drona o ogromnych możliwościach, dlaczego nie wykorzystać go do czegoś większego? Zatem wsiadaj do swojego auta i pozwól mu podążać za samochodem. Dzięki temu otrzymasz doskonały materiał z Twojej niesamowitej podróży.
Jeszcze lepiej, wyjdź nad wodę. Podobnie jak za pojazdami drogowymi, dron może podążać i latać wokół łodzi, jachtów i innych wodnych pojazdów. Pozwala to uzyskać doskonałe ujęcia z wakacji nad wodą.
Możesz także wykonywać ciekawe materiały wideo nieruchomych obiektów. Jeżeli podczas podróży natkniesz się na niesamowite zabytki lub zapierającą dech w piersiach architekturę, którą warto zarejestrować, dlaczego by tego nie uczynić? Korzystanie z funkcji ActiveTrack pomoże Ci w tworzeniu płynnego, spójnego oraz profesjonalnego materiału latając wokół tych zabytków.
Czas zacząć działać! Niesamowite jest to, że dron może utrzymać obiekt w centrum kadru bez konieczności podłączania dodatkowego urządzenia. Wykonując jogging, wędrówkę lub pływając, funkcja ActiveTrack nagra i będzie śledzić każdy Twój krok. Nawet jeżeli określony obiektu będzie poruszał się z dużą prędkością na otwartej przestrzeni bądź przepływał wzdłuż ogromnej fali na desce surfingowej. ActiveTrack rozpozna i wykona genialne ujęcia, które pokochają Twoi znajomi oraz fani korzystający z mediów społecznościowych.
Opowiedz własną historię
Oczywiście prawdziwą mocą fantastycznego materiału jest uchwycenie momentu i wszystkiego co z nim związane. Robiąc to, możesz opowiedzieć własną historię, która nie wymaga słów. Znajdź rzadkie, odosobnione lokalizacje i lataj wokół interesujących miejsc, aby filmować je z epickiej perspektywy.
Rzeczy, które warto zapamiętać
Zanim wyjdziesz i skorzystasz z funkcji ActiveTrack, aby zrobić kolejny świetny film, warto rozważyć kilka wskazówek. Sprawią, że Twoj lot nie tylko przebiegnie sprawnie, ale także będzie bezpieczny.
Prędkość
Pamietaj, że funkcja ActiveTrack działa tylko w trybie P (Tryb pozycjonowania), który jest znacznie wolniejszy niż tryb Sport. Na przykład - DJI Mavic Pro może osiągnąć prędkość 64 km/h w trybie Sport, natomiast w trybie P jest on ograniczony do prędkości 35 km/h. Upewnij się zatem, że obiekt za którym chcesz podążać porusza się z maksymalną prędkością drona.
Kolor
Sposób w jaki ActiveTrack jest w stanie zidentyfikować i śledzić obiekty, to kontrast kolorów między obiektem i tłem. Oznacza to, że im większa różnica kolorów, tym dron precyzyjniej określi śledzony obiekt. Upewnij się, że dany obiekt różni się kolorystycznie od otoczenia. Na przykład, jeżeli Twoj znajomy porusza się na desce snowboardowej, czerwony strój sprawdzi się lepiej niż biały.
Blokowanie
Jeżeli podczas filmowania Twój obiekt zniknie z pola widzenia, np. wjedzie do tunelu lub zniknie pośród drzew, Twoj dron zrobi wszystko co w jego mocy, aby znaleźć śledzony obiekt. Jeśli jednak obiekt będzie zbyt długo niewidoczny, dron może przestać go śledzić. Jeślitak się stanie, ponownie zaznacz obiekt, aby wznowić śledzenie. W tym momencie możesz również odzyskać kontrolę nad dronem, aby zmienić pozycję i znaleźć obiekt. W najgorszym przypadku dron będzie utrzymywał wysokość, dopóki niski poziom baterii nie uruchomi procedury RTH (Return to Home).
Jeśli Twój dron będzie podążał za obiektem i nagle straci połączenie z aparaturą sterującą, będzie podążał za obiektem tak długo, aż natrafi na przeszkodę lub wyczepię akumulator. Na szczęście, funkcja ActiveTrack została zaprogramowana z myślą o takich sytuacjach.
Wystartuj i zacznij działać
Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Wam nie tylko zrozumieć magię związaną z funkcją ActiveTrack, ale także przekonał Was do samodzielnego korzystania z niej. Zatem pokaż nam, na co Cię stać i korzystaj z olbrzymich możliwości swojego drona!