Najlepsze kamery do vlogowania

Vlogowanie podbija Internet. Poprzez vlogi gwiazdy internetu takie jak Casey Neistat i Peter McKinnon pokazują swoje codzienne życie na YouTube. Od licealistów po emerytowane pary podróżnicze, coraz więcej osób przekształca swoje smartfony i kamery w platformy vlogowe i publikuje swoje życie w mediach społecznościowych.

Każda kamera może być używana do vlogowania, ale sprzęt może się różnić w zależności od stylu i wymagań użytkownika. Smartfon jest mały, przenośny i można mieć go zawsze przy sobie, podczas gdy wysokiej klasy kamery oferują lepszą jakość obrazu. DJI ułatwia vlogowanie dzięki produktom z serii Osmo i Ronin, zapewniając szeroką gamę doskonałych stabilizatorów ręcznych. W tym artykule wyjaśnimy, jak wybrać kamerę do vlogowania oraz jakie produkty DJI są najbardziej odpowiednie dla Ciebie. Przedstawimy również wskazówki dotyczące vlogowania, które pomogą poprawić jakość Twoich materiałów.

Wybór kamery do vlogowania

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz zajmować się vlogowaniem, czy jesteś doświadczonym vlogerem, który chce wymienić swój sprzęt, wybór kamery jest ważną decyzją, która może przysporzyć niemały ból głowy. Należy odpowiedzieć sobie na pytania: Jakiej rozdzielczości kamery potrzebuję? Czy potrzebna jest mi stabilizacja? Czy mogę używać mojego smartfona do vlogowania? W tej sekcji omówimy najważniejsze punkty, które powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze sprzętu.

Jakość obrazu

jakość obrazu w Osmo Pocket

Kluczową kwestią do rozważenia jest to, czy chcesz nagrać swój vlog w rozdzielczości 1080p (Full HD) czy 4K (UHD). Obecnie nowe smartfony i małe kamery oferują nagrywanie w rozdzielczości 4K, co pozwala na tworzenie materiałów filmowych o bardzo wysokiej jakości. Jeśli nie masz wydajnego komputera, edycja vlogów w 4K może zająć trochę czasu. Ponadto, większość ludzi nadal ogląda treści na smartfonach o rozdzielczości do 1440p, co oznacza, że twój piękny film 4K może nie być oglądany w najwyższej jakości.

Vlogowanie w 4K to jednak przyszłościowe rozwiązanie, ponieważ więcej osób kupuje monitory i telewizory z obsługą 4K. Pozwala ono również na kadrowanie wideo podczas procesu edycji, co jeszcze bardziej zwiększa Twój potencjał twórczy.

Stabilizacja

Stabilizacja obrazu - podziałStabilizacja obrazu - różnice

Stabilizacja jest niezwykle ważna dla jakości Twojego vloga. Zasadniczo technika ta odnosi się do metod, które eliminują wstrząsy podczas procesu nagrywania.

Stabilizacja gimbala, której nie należy mylić z elektroniczną stabilizacją obrazu (EIS), jest coraz częściej wykorzystywana przez filmowców do tworzenia płynnych materiałów filmowych. Metoda ta często wykorzystuje 3-osiowy gimbal, który zawiera system bezszczotkowych silników korygujących ruch kamery.

Optyczna stabilizacja obrazu wykorzystuje ruchome elementy wewnątrz obiektywu kamery w celu usunięcia drgań materiału filmowego. Niektóre aparaty fotograficzne posiadają również wbudowany system EIS, który wykorzystuje oprogramowanie do korygowania drgań aparatu. Największą wadą EIS jest to, że obniża jakość obrazu, która często charakteryzuje się dziwnym efektem zniekształcenia materiału filmowego. Większość smartfonów posiada zazwyczaj kombinację stabilizacji optycznej i cyfrowej, natomiast stabilizacja lustrzanki może się różnić w zależności od użytego obiektywu.

Przenośność

Osmo Pocket

Najlepszą kamerą jest ta, którą możesz mieć zawsze przy sobie. Vlogowanie nigdy nie było tak popularne jak teraz, a my możemy łatwo zmieścić stabilizowaną kamerę 4K wewnątrz kieszeni. Z drugiej strony, aparaty bezlusterkowe i lustrzanki cyfrowe często mają doskonałą jakość obrazu i oferują niewiarygodną wszechstronność w różnych sytuacjach fotografowania. Przenośność zależy od osobistego wyboru, niezależnie od tego, czy wolisz mniejsze, bardziej kompaktowe urządzenie, czy też większą, bardziej wydajną konfigurację obrazowania.

Wejście mikrofonu

Każdy vloger powie Ci, że wysokiej jakości dźwięk może przekształcić zwykły vlog w profesjonalną, elegancką produkcję. Wbudowane mikrofony zazwyczaj oferują niższą jakość dźwięku w porównaniu do zewnętrznego mikrofonu podłączonego do wejścia mikrofonowego kamery. Zastosowanie zewnętrznego mikrofonu do vlogów poprawia jakość dźwięku i redukuje hałas wytwarzany przez wiatr. Kupując kamerę do vlogowania, upewnij się, że wbudowany mikrofon jest przyzwoitej jakości, lub upewnij się, że jest gniazdo audio 3,5 mm umożliwia montaż zewnętrznego mikrofonu.

Obraz LCD

obraz LCD w Osmo Pocket

Ekran kamery może obsługiwać wiele funkcji w zależności od konstrukcji. Istnieją dwie kluczowe funkcje, którymi interesuje się większość vlogerów: w pełni przegubowy flip screen i ekran dotykowy do ręcznego ustawiania ostrości. Flip screen umożliwia vlogerom filmowanie się i monitorowanie procesu w tym samym czasie. Chociaż nie jest to całkowicie niezbędne, ułatwia to cały proces vlogowania, aby kontrolować swoje nagranie. Przydatny jest również ekran dotykowy, który pozwala vlogerowi z łatwością zmienić ostrość.

Niska wydajność przy słabym oświetleniu

wydajność przy słabym oświetleniu

Czynnik ten jest szczególnie ważny w przypadku częstego vlogowania w nocy, w pomieszczeniach zamkniętych lub ogólnie w warunkach słabego oświetlenia. Chociaż czujniki smartfonów uległy znacznej poprawie, lustrzanki cyfrowe i aparaty bezlustrowe zazwyczaj oferują lepszą wydajność przy słabym oświetleniu.

Łączność WI-Fi

Łączność Wi-Fi pozwala na szybkie przesyłanie filmów wideo do smartfonu, aby można je było przesyłać do mediów społecznościowych. Łączność Wi-Fi jest również bardzo przydatna do transmisji na żywo, dając vlogerom możliwość bezpośredniego przesyłania filmów na wybraną przez nich platformę.

Wi-Fi i inne opcje łączności pozwalają na podłączenie dodatkowych akcesoriów, takich jak urządzenia monitorujące, gimbal i follow focus. Pamiętaj, aby sprawdzić opcje łączności z kamerą i sprawdzić, co odpowiada Twoim potrzebom.

Produkty DJI do vlogowania

Osmo Mobile 2

Osmo Mobile 2

Jeśli wybrałeś smartfon do vlogowania, Osmo Mobile 2 na pewno Ci sie przyda. Jest to 3-osiowy gimbal zaprojektowany dla smartfonów, który pozwala na filmowanie płynnych materiałów filmowych. DJI Osmo Mobile 2 może być podłączony do Twojego smartfona poprzez aplikację DJI GO, która daje Ci więcej możliwości twórczych. Od oszałamiających wizualnie ujęć hyperlapses do kinowej Zoom Control, Osmo Mobile 2 wnosi nowe życie do Twoich vlogów. Dzięki lekkiej konstrukcji i nawet do 15 godzin pracy na akumulatorze, Osmo Mobile 2 zapewnia doskonałą opcję vlogowania w przystępnej cenie.

Osmo Pocket

Osmo Pocket

Osmo Pocket posiada kamerę 4K/60fps i 3-osiową stabilizację obrazu w urządzeniu mniejszym niż nowoczesny smartfon. Połączenie jakości obrazu, przenośności i funkcjonalności pomaga przekształcić materiał filmowy w piękne, kinowe sceny.

Dzięki nowej funkcji FaceTrack, vlogerzy mogą automatycznie śledzić ich każdą czynność, gdy są zwróceni w stronę kamery. Wbudowany ekran dotykowy daje również vlogerom możliwość ręcznej zmiany ostrości. Uniwersalny port pozwala vlogerom na poszerzenie swojej kreatywności o szereg akcesoriów.

Osmo Pocket można również podłączyć do telefonu w celu rozszerzenia możliwości filmowania, edycji, wyświetlania i udostępniania. Każdy vloger będzie zdumiony, jak zdolny jest Osmo Pocket!

Ronin-S

Ronin-SZaprojektowany do użytku z lustrzankami cyfrowymi lub aparatami bezlusterkowymi, Ronin-S umożliwia vlogerom wykonywanie stabilnych materiałów filmowych w każdej sytuacji. Jednoręczny format jest niezwykle użyteczny przy vlogowaniu.

Ronin-S może być również łączony z rozszerzonym statywem, który umożliwia ustawienie urządzenia w pozycji pionowej, pomagając w uzyskaniu pięknych ujęć timelape. Jeśli wolisz nagrywać dynamiczne materiały filmowe w ruchu, Ronin-S zapewnia 3-osiową, profesjonalną stabilizację, pomagając w uwolnieniu prawdziwego potencjału.

5 wskazówek, jak ulepszyć vlogi

1. Przedstaw swoją historię

Każdy udany vlog zawiera fascynującą historię. Wszystkie vlogi powinny mieć spójną narrację i przejrzystą strukturę, która wzbudza zainteresowanie widza. Nawet mała wycieczka do lokalnego sklepu może być zabawnym, wciągającym filmem wideo z dobrą historią. Jasno zaprezentuj widzom czego dotyczy Twój vlog. Połącz sceny przy użyciu ciekawych technik, takich jak B-roll i zakończ vlog krótkim podsumowaniem.

2. Kluczowa jest spójność

Budowanie regularnej publiczności może być trudne. Konsekwentne zamieszczanie postów pomaga utrzymać wzrost i pozwala użytkownikom wrócić do oglądania Twoich treści. Niezależnie od tego, czy jest to raz dziennie, czy tylko raz w tygodniu, przestrzeganie regularnego harmonogramu vlogowania pomaga usprawnić ten proces. Spójność jest również ważna dla stylu i przekazu Twoich vlogów. Chociaż vlogowanie jest często kojarzony z materiałem z życia codziennego, wpływowi vlogerzy często mają niszowy temat, na którym się koncentrują. Znajdź swój i trzymaj się go!

3. Edytuj, edytuj, edytuj!

Kompresja dużej ilości materiału filmowego do krótkiego filmu wideo jest trudnym zadaniem. Starannie dobieraj treści, ćwicz swoje umiejętności edytowania i znajdź sposoby, aby Twoje filmy były bardziej zwięzłe. Możesz również obejrzeć ulubionych vlogerów i dowiedzieć się, jakie techniki i treści zawierają w swoich codziennych vlogach.

4. Pewność siebie

Zbuduj pewność siebie przed kamerą ćwicząc samodzielnie. Kiedy czujesz się komfortowo, spróbuj ćwiczyć w otoczeniu rodziny i przyjaciół. Następnie możesz spróbować doskonalić swoje występy w przestrzeni publicznej. Wkrótce przyzwyczaisz się do vlogowania w miejscach publicznych!

5. Nie zapomnij o dźwięku

Podczas gdy nowy sprzęt to nie wszystko, jakość dźwięku może mieć duże znaczenie dla Twoich vlogów. Nowego widza może zniechęcić szum wiatru i niska jakość dźwięku. Gdy tylko jest to możliwe, należy przejść na zewnętrzny mikrofon. Pamiętaj, że dźwięk to bardzo ważny element Twoich nagrań wideo!

Podsumowanie

DJI uczynił stabilizację gimbala przenośną i dostępną dla każdego vlogera, ale wciąż jest tak wiele do przemyślenia  przy wyborze najlepszego sprzętu dla Twoich vlogów. Czy jesteś vlogerem korzystającym z Osmo Mobile 2, czy może jesteś ambitnym filmowcem, który pragnie mieć kinowe możliwości oferowane przez Ronin-S? Może szukasz ultraprzenośnego urządzenia 4K, takiego jak Osmo Pocket? Niezależnie od tego, kim jesteś, w ofercie DJI znajdziesz to czego potrzebujesz.

pixel