Opanuj sztukę fotografii: DJI GO 4 – Jak korzystać z autobracketingu w fotografii z powietrza?

Czym jest autobracketing?

Każdy sensor kamery ma ograniczony zakres dynamiczny, co oznacza, że może uchwycić szczegóły tylko w określonej jasności. Ekspozycja, która zostaje wybrana podczas fotografowania, jest równa środkowej części tego zakresu, więc sensor kamery może uchwycić szczegóły, które są jaśniejsze lub ciemniejsze niż ten punkt.

Podczas gdy ustawienie automatycznej ekspozycji może być przydatne, zdjęcia o wysokim kontraście mogą posiadać nadmiernie ciemne lub jasne sekcje. Właśnie te sekcje mogą nie zawierać szczegółów i być trudne do przywrócenia w postprocessingu.

W takiej sytuacji przydaje się funkcja bracketingu. Autobracketing (AEB) to proces robienia wielu zdjęć tej samej sceny z różnymi ustawieniami ekspozycji. Po wybraniu funkcji AEB w DJI GO 4, dron automatycznie wykona 3-5 zdjęć z różną ekspozycją. Różne ekspozycje zostaną połączone, aby uzyskać szczegółowy i wciągający obraz.

autobracketing

Fotografowanie za pomocą dronów przy różnych ekspozycjach jest dobrą praktyką z dwóch głównych powodów. Po pierwsze, ogranicza to zależność od ekranu smartfona w zakresie wyświetlania obrazu. Biorąc pod uwagę różne cienie, zmienną jasność, promienie słoneczne i inne czynniki, określenie ekspozycji na ekranie smartfona może być trudne. Dzięki wielokrotnemu uchwyceniu różnych ekspozycji używając do tego AEB, zapewnisz sobie swobodę i uzyskasz doskonałe zdjęcie.

Drugim powodem przekonującym do korzystania z AEB jest możliwość tworzenia obrazów HDR (High Dynamic Range). Są to fotografie składające się z wielu ekspozycji w celu utworzenia szczegółowego zdjęcia.

Jak utworzyć obraz HDR w Photoshopie?

W tym szybkim samouczku Photoshopa wykorzystamy trzy zdjęcia, które zostały wykonane w różnych ekspozycjach w wietnamskiej dzielnicy Ha Long Bay, aby stworzyć HDR.

Otwórz Photoshop, wybierz: Plik > Automatyzuj > Scal do HDR Pro. W okienku wybierz obrazy, które chcesz scalić. Następnie zaznacz opcję automatycznego wyrównania obrazów źródłowych, aby uniknąć niepożądanych efektów.

Jak utworzyć obraz HDR w Photoshopie?

Photoshop automatycznie połączy różne ujęcia, aby stworzyć HDR.

obraz HDR

Zapisanie obrazu w 32-bitowym formacie pozwoli Ci korzystać z pełnej gamy narzędzi dostępnych w Adobe Camera Raw bez utraty jakości obrazu.

Tworzenie obrazu HDR w Photoshopie

Niezależnie od tego, czy łączysz ekspozycje w celu uzyskania obrazu HDR, czy rejestrujesz wiele ekspozycji, funkcja AEB w DJI GO 4 zapewni Ci doskonałe ujęcia.

Aby uzyskać więcej porad i samouczków, które pomogą Ci w pełni wykorzystać swoje produkty DJI, skorzystaj z naszych tutoriali na YouTube i porad dostępnych na naszej stronie w zakładce Newsroom.

pixel