Serce DJI Mavic 2 Pro – Przedstawiamy kamerę Hasselblad L1D-20c 

Najnowszy produkt marki DJI, Mavic 2 Pro posiada kamerę Hasselblad L1D-20c, wyznaczając tym samym najwyższe możliwe standardy dla dronów konsumenckich. Dzięki Hasselblad Natural Colour Solution (HNCS), Mavic 2 Pro jest w stanie zagwarantować wspaniałe kolory i filmową jakość prosto z obiektywu kamery. W tym poradniku dowiecie się więcej o kolorach i HNCS oraz zaprezentujemy efekty wykonywania zdjęć za pomocą Mavica 2. 

Przechwytywanie kolorów w kamerze

Witamy w sztuce fotografii lotniczej, gdzie kolor i tonacja pomagają przekroczyć kreatywne granice ekspresji. Użytkownicy, którzy wymagają od swojej fotografii tego, co najlepsze, dzięki poniższym informacjom mogą wykonać lepsze fotografie.

W celu lepszego zrozumienia rozmiaru pikseli i czułości na ruch zalecamy przeczytanie artykułu: Ustawienia kamery drona: wszystko co powinieneś wiedzieć.

Tonacja jest kontrolowana przez następujące czynniki:

  • zakres dynamiczny
  • proces konwersji A/D
  • zastosowane profile kolorów

Mavic 2 Pro z kamerą Hasselblad

 Konwerter A/D jest genialnym systemem pozwalającym przekształcić sygnał analogowy w system cyfrowy. Sygnał cyfrowy jest następnie przesyłany do mikroprocesora, który z kolei przekształca sygnał w obraz. Tu następuje magia – podczas gdy większość kamer cyfrowych jest w stanie przetwarzać 8-bitowy tryb kolorów, Mavic 2 jest w stanie przetwarzać 10-bitowy tryb kolorów, rejestrując do 1 miliarda kolorów.*

*Głębia kolorów: JPG: 8 bitów; RAW: 16 bitów. Głębia kolorów wideo: DLog-M & HDR video: 10 bitów; wideo SDR: 8 bitów

Dzięki Mavic 2 Pro, DJI i Hasselblad odważyły się odkryć nowe głębie jakości obrazu, redefiniując możliwości dronów konsumenckich. Unikalny profil kolorów HNCS został opracowany dla użytkowników, którzy wymagają najwyższej dokładności kolorów. Teraz możesz cieszyć się bardziej zaawansowanymi przejściami tonalnymi i filmową jakością. 

Jak działa HNCS? 

HNCS dostarcza jedno profilowe rozwiązania zapewniające perfekcyjne odwzorowanie kolorów. Poniższa lista wyjaśnia kluczowe aspekty tej technologii: 

LUT

W pogoni za perfekcyjnym ujęciem, Hasselblad wyprodukował nowy zestaw kolorów (LUT), który wykorzystuje unikalne odwzorowanie kolorów. Poniższe zdjęcie jest przykładem LUT. 

porównanie zdęc z kamerą hasselblad

Profil Hasselblad L*RGB 

Hasselblad poprawił algorytmy, czułość matrycy CMOS i charakterystykę filtrów w celu stworzenia profilu HNCS Hasselblad L*RGB. Ten nowy profil ma szerszy zakres kolorów i jest w stanie uchwycić najmniejsze szczegóły. Gwarantuje też zachwycający kontrast. 

Profil uniwersalny

Pogorszenie jakości obrazu jest sytuacją dobrze znaną wielu fotografom. Aby walczyć z tym problemem, wielu fotografów musi używać kilku profili do różnego rodzaju pracy twórczej, co sprawia, że cały ten proces jest dość uciążliwy. Hasselblad podjął się rozwiązania tego problemu i stworzył uniwersalny profil HNCS, który znacznie ułatwia ten proces. 

Optymalny kontrast

Hasselblad wdraża technikę "krzywej filmowej", która jest wykorzystywana do optymalizacji poziomów kontrastu. W połączeniu z profilem Hasselblad RGB, technika ta zapewnia lepszy kontrast pomiędzy ciemnymi i podświetlonymi obszarami obrazu. 

Dopasowywanie kolorów 

HNCS eliminuje konieczność stosowania kilku profili w celu uzyskania naturalnego profilu kolorów. Techniki zastosowane w tej technologii pozwalają na spójne uchwycenie kolorów, podobnych do tego, co widzi ludzkie oko. 

Mavic 2 Pro: Porównanie zdjęć 

Nadszedł czas, aby zobaczyć HNCS w akcji! Poniższe porównania zdjęć zostały wykonane przy pomocy Mavic 2 Pro, Mavic 2 Zoom i Mavic Pro. Wszystkie fotografie są nieedytowanymi zdjęciami JPG. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane w tym samym czasie i miejscu z ustawieniem różnego czasu naświetlania i wartości przysłony. 

Zdjęcia wykonane DJI Mavic 2 PROporównanie zdjęć z DJI Mavic 2jakość zdjęć z DJI Mavic 2

Z powyższych porównań, zdjęcia Mavic 2 Pro są żywe, wyraźne. Zdjęcia z HNCS dają najbardziej naturalne kolory, a szczegóły są percepcyjnie poprawne przy 5-krotnym powiększeniu! 

pixel