2020-03-25

Ustawienia kamery drona: wszystko co powinieneś wiedzieć

Niestety w przypadku kamery drona nie wystarczy jedynie wykadrować i wykonać zdjęcie. Oczywiście jest to możliwe i z pewnością uzyskasz całkiem zadowalający efekt. Ale jeśli chcesz dorównać czołowym fotografom jakim jak Ansel Adams lub Annie Leibovitz, musisz najpierw opanować niezliczoną ilość ustawień, które kryją się pod dziwnymi nazwami.

Z początku może być to trochę ciężkie, ale po wyćwiczeniu, wkrótce stanie się to dla Ciebie drugą naturą, a Ty bez trudu ustawisz swoja kamerę, aby wykonać idealne zdjęcie. Pomoże Ci w tym poniższy instruktaż.

Poradnik ustawień kamery

Naświetlenie

Migawka - Kontroluje czas naświetlenia czujnika

 • Wyższe ustawienie prędkości migawki - ma krótszy czas naświetlania czujnika, ciemniejszy obraz i ostrzejszy przechwycony uchwycony obiekt.
 • Niższe ustawienie prędkości migawki - ma dłuższy czas naświetlania czujnika, jaśniejszy obraz i rozmyty przechwycony uchwycony obiekt.

Przysłona - Kontroluje ilość światła padającego na przysłonę obiektywu = ogniskowa obiektywu/ średnica obiektywu

 • Ustawienie dużej przysłony - oznacza większą ilość światła wpadającego do środka, jaśniejszy obraz, węższa płaszczyzna ogniskowa i bardziej wyrazisty efekt Bokeh (miękkie, nieostre tło)
 • Ustawienie mniejszej przysłony - oznacza mniejszą ilość światła wpadającego do środka, ciemniejszy obraz, szerszą płaszczyznę ogniskową i niejasny efekt Bokeh

ISO - Czułość czujnika na światło

 • Wysoka czułość ISO - oznacza więcej światła odbitego, jaśniejszy obraz i wyrazistsze szumy.
 • Niska czułość ISO - oznacza mniej światła odbitego, ciemniejszy obraz i cichsze szumy.

ustawienia ekspozycji

Kompensacja ekspozycji

Kontrola ekspozycji pozwala użytkownikom ręcznie ustawić "odpowiedni" parametr ekspozycji obliczany automatycznie przez kamerę w celu rozjaśnienia lub przyciemnienia obrazu

 • W przypadku ekspozycji automatycznej zwiększenie wartości ekspozycji może zwiększyć jasność ekranu, natomiast zmniejszenie wartości ekspozycji może zmniejszyć jasność.
 • W przypadku ekspozycji ręcznej nie można ustawić kompensacji ekspozycji, a jej wartość wskazuje stan ekspozycji w bieżących ustawieniach.

Tryby ekspozycji kamery

Kamera DJI obsługuje następujące tryby ekspozycji: AUTO, tryb S, tryb A i tryb M

  • AUTO/AUTOEKSPOZYCJA - kamera automatycznie zmienia czas otwarcia migawki i przysłony w celu uzyskania optymalnej ekspozycji w zależności od warunków otoczenia.
  • Tryb A | Pierwszeństwo przysłony - użytkownik może ustawić przysłonę a kamera drona zmieni prędkość migawki w celu uzyskania optymalnej ekspozycji w zależności od jasności otoczenia.
  • Tryb S / Pierwszeństwo migawki - użytkownik może ustawić czas otwarcia migawki , a kamera drona zmieni przysłonę w celu uzyskania optymalnej ekspozycji w zależności od jasności otoczenia.
  • Tryb M / Ręczna Ekspozycja - użytkownik może ustawić czas otwarcia przysłony i migawki, a kamera drona obliczy ekspozycję wyświetlaną na dole ekranu na podstawie jasności otoczenia.

*Obecnie DJI Phantom 4 Pro, Phantom 4 Advanced, seria Zenmuse X5 i Zenmuse X4S obsługują tryb priorytetu migawki i priorytetu przysłony

Trubu kamery ekspozycji

Ostrzeżenia przed nadmierną ekspozycją

Na ekranie podglądu zostaną wyświetlone paski zebry nad obszarami prześwietlonymi. Kiedy się pojawiają, spróbuj zmniejszyć ekspozycję, aby zminimalizować nadmierną ekspozycję na obrazie. Ostrzeżenie o prześwietleniu nie zostanie zapisane na przechwyconym obrazie.

Histogram

Wyświetlanie liczby pikseli na każdym poziomie jasności obrazu.

   • Gdy wartość szczytowa znajduje się po lewej stronie histogramu, wiele pikseli znajduje się w ciemnych obszarach, a obraz może być niedoświetlony.
   • Gdy wartość szczytowa znajduje się po prawej stronie histogramu, wiele pikseli znajduje się w jasnych obszarach, a obraz może być prześwietlony.

Szybki kurs ustawienia ostrości

Focus Assist

Kamera dronów DJI wspomaga AF assist i MF assist, który automatycznie powiększa ostrość obrazu gdy AF lub MF jest włączony.

*DJI Phantom 4 Pro, Phantom 4 Advanced, seria Zenmuse X5 i Zenmuse X4S obsługują funkcję asystenta ostrości

Focus peaking – Ostrość szczytowa

Gdy automatyczna lub ręczna regulacja ostrości jest włączona, krawędzie o największym kontraście w ujęciu będą podświetlone na jasno czerwono, w celu ułatwienia regulacji ostrości.

*Obecnie DJI Phantom 4 Pro, Phantom 4 Advanced, seria Zenmuse X5 i Zenmuse X4S obsługują funkcję maksymalnej ostrości.

Równoważna długość ogniskowej

Ogniskowa równoważna 35 mm odnosi się do pola widzenia przetwornika z obiektywem rozproszonym w porównaniu do kamery 35 mm

Zaawansowane opcje

Format obrazu - na urządzeniach DJI obrazy mogą być przechowywane w formatach JPEG lub RAW.

Raw/Jpeg

   • JPEG - ma mały rozmiar pliku. Format ten jest powszechnie stosowany, ale pozostawia mniejsze możliwości w postprodukcji
   • RAW - ma duży rozmiar pliku. Musi być otwierany za pomocą profesjonalnego oprogramowania, ale ma większą elastyczność dla postprodukcji
   • AEB - przy automatycznej zmianie czasu otwarcia migawki i przysłony, kamera wykonuje kolejno trzy lub pięć zdjęć prześwietlonych, odpowiednio naświetlonych i niedoświetlonych. Zdjęcia wykonane w trybie AEB muszą być kompatybilne  z oprogramowaniem do edycji.
   • HDR - w trybie HDR kamera pokładowa rejestruje trzy zdjęcia przy różnym naświetleniu i łączy je w jeden obraz HDR. Większość szczegółów zarówno w jasnych, jak i ciemnych obszarach zostanie zachowana.

Rozmiar Matrycy

Kamera w dronach DJI posiada matrycę 1/2,3-calową, 1-calową, 4/3-calową itd. Wielkość matrycy kamery odnosi się do długości ukośnej linii matrycy. Większa matryca sygnalizuje większy stosunek sygnału do szumu i widocznych jest więcej szczegółów obrazu.

Teraz, gdy tajniki ekspozycji, przysłony, czasu otwarcia migawki i innych ustawień zostały już odkryte, zrób to co na prawdziwego pasjonata dronowej fotografii przystało i ćwicz!

Podziel się z nami swoimi dokonaniami za pośrednictwem galeria@dji-ars.pl Najlepsze zdjęcia zostaną opublikowane na naszych mediach społecznościowych.
 

pixel