Zakup drona z kamerą – poradnik

Wyjątkowe zdjęcia i filmy z powietrza pojawiają się codziennie w czasopismach, telewizji i mediach społecznościowych. Oglądając oszałamiające zdjęcia z drona z pewnością zastanawiasz się, w jaki sposób zdobyć drona, aby zrobić takie zdjęcia. Fotografie lotnicze mogą tchnąć nowe życie w pejzaże miejskie, które znaliśmy dotychczas. Oto wszystko, co musisz wiedzieć, rozważając zakup swojego pierwszego drona.

Czym właściwie są drony?

Bezzałogowe statki powietrzne są wieloobrotowymi, zdalnie sterowanymi urządzeniami latającymi. Drony to urządzenia wyposażone w kamery, które przesuwają granice typowego postrzegania otaczającego nas świata, oferując nowe możliwości filmowania, fotografowania, inspekcji, pomiarów, mapowania i nie tylko.

Co można zrobić z dronami?

Drony wyposażone w kamery umożliwiają nam dostęp do przestrzeni i tworzenie kompozycji na nowe, świeże sposoby. W dzisiejszych czasach wydaje się, że drony są używane wszędzie - od profesjonalnej fotografii po śluby, podróże i imprezy sportowe.

Fotograf:Island

Fotograf: Johann Pidoux

Na co zwrócić uwagę kupując drona?

Jest to dobry moment, aby zająć się kamerą drona. Producenci nieustannie starają się zaimponować klientom innowacyjnymi modelami kamer, które są funkcjonalne a przy tym niezawodne i intuicyjne. Co więcej, ceny dronów, zapewniających profesjonalna jakośc obrazu są bardzo przystępne.

Kamery dronów mają mnóstwo funkcji i warto zastanowić się, które z nich będą dla Ciebie najbardziej odpowiednie:

1. Bezpieczeństwo i niezawodność lotu

Bezpieczeństwo jest zawsze kluczową kwestią przy zakupie drona z kamerą. Stabilny i bezproblemowy lot wymaga zaawansowanego kontrolera lotu, który inteligentnie obsługuje polecenia. Im bardziej inteligentne urządzenie, tym większe szanse na to, że Twój dron nie ulegnie uszkodzeniu.

Spróbuj znaleźć drona z zaawansowanym systemem unikania przeszkód. 

Te drony posiadają funkcje takie jak automatyczny powrót do punktu Home, gdy akumulator drona jest wyczerpany.

2. System obrazowania

Drony z dobrymi kamerami są potężnymi narzędziami, które mają możliwości aparatów fotograficznych wysokiej rozdzielczości dla wiodącej w branży jakości obrazu.

Rozmiar matrycy, zakres ISO, czas otwarcia migawki i tryby fotografowania decydują o tym, która kamera drona jest najbardziej odpowiednia.Kamery w profesjonalnych dronach będą miały 1-calowe matryce i mogą rejestrować co najmniej 12-megapikselowe zdjęcia i wideo w rozdzielczości 4K lub nawet 5,2K i RAW.

Równie ważna jest jakość gimbala Fotografia lotnicza wymaga stabilizacji w celu uchwycenia idealnych ujęć podczas lotu. 

Dlatego kładziemy nacisk na wybór najwyższej jakości gimbala, który może zmniejszyć drgania wynikające z lotu.

Obecnie na rynku dostępne są 2 i 3-osiowe gimbale, a my zdecydowanie zalecamy korzystanie z tych drugich.

3. System transmisji

Transmisja wideo jest istotnym aspektem fotografii lotniczej, ponieważ transmituje to, co aparat rejestruje bezpośrednio do telefonu w czasie rzeczywistym. Jeśli transmisja wideo jest opóźniona lub zakłócona, mogą wystąpić trudności w kontrolowaniu kamery Twojego drona, nie mówiąc już o przechowywaniu tych obrazów. Zaawansowane systemy transmisji będą obsługiwać dwa pasma częstotliwości 2,4 GHz i 5,8 GHz w celu zwiększenia odporności na zakłócenia i zwiększenia odległości transmisji.

4. Inteligentne funkcje

Topowe drony wyposażone są w inteligentne funkcje lotu. Dzięki nim rejestrowanie materiałów filmowych w trudnych sytuacjach staje się dużo łatwiejsze i przyjemniejsze. Na przykład w przypadku nagrywania szybko poruszających się obiektów przydatna może okazać się funkcja ActiveTrack, która umożliwia śledzenie obiektu w ruchu. 

Istnieje również wiele innych inteligentnych funkcji, więc zapoznaj się z nimi przed zakupieniem swojego drona.

5. Przenośność

Przenośność jest ważnym trendem na rynku dronów. W niektórych przypadkach drony mogą być niewygodne i trudne do przenoszenia. Mobilność jest to szczególnie ważna w przypadku osób, które chcą robić zdjęcia podczas podróży. Mniejsze drony aparatów sprawiają, że fotografowanie w podróży jest dużo łatwiejsze.

6. Serwis

Drony są stosunkowo łatwe do uszkodzenia, a drogie w naprawie. Dlatego warto zakupić ubezpieczenie swojego sprzętu. Warto również zwrócić uwagę, która firma oferuje szkolenia, warsztaty lub udostępnia różnego rodzaju poradniki. Dla początkujących pilotów usługi te są zawsze dużym plusem.

Rekomendowane drony

1. DJI Mavic 2

- Flagowy produkt DJI - dron konsumencki, idealny zarówno dla profesjonalistów jak i pasjonatów

- 31-minutowy czas lotu

- 8 km zasięg transmisji

- Wielokierunkowe wykrywanie przeszkód

- Dwie opcje obiektywów do wyboru: Pro i Zoom

- Mavic 2 Pro jest z 1-calową matrycą CMOS Kamera Hasselblad

- Mavic 2 Zoom oferuje matrycę 12 MP 1/2,3” CMOS z czterokrotnym zoomem, w tym dwukrotnym zoomem optycznym

2. DJI Mavic Air

- Wydajny i przenośny

- 4K 3-osiowa kamera gimbala

- 3-kierunkowa detekcja środowiska

- Szybko wykonuje 32 MP panoramy Sphere

- Tryb SmartCapture

3. DJI Spark

- Przystępny cenowo mini dron, który posiada wszystkie technologie DJI

- Łatwy w obsłudze, z możliwością sterowania gestami

- Odpowiedni dla początkujących

- Zdjęcia 12MP 

4. DJI Mavic Pro

- Idealny zarówno dla początkujących, pasjonatów, jak i podróżników

- Składany i przenośny

- Kamera 4K

- 27-minutowy czas lotu

- Zakres regulacji 7km

5. DJI Phantom 4 Pro V2.0

- Dla profesjonalistów poszukujących doskonałej jakości obrazu i najlepszych parametrów lotu

- Filmy 4K i zdjęcia 20MP

- 30-minutowy czas lotu

- 1-calowa matryca

pixel