Korzystając z tego, że cała rodzina jest w komplecie “pod jednym dachem”, wykonuje pięknie oświetlone portrety za pomocą aparatu X1D II 50C.

Jakim rodzajem fotografii zajmowałeś się przed izolacją?
Fotografuję portretowo i reklamowo. Wybierając tematy do swoich prac, zawsze szukam osób z bardzo wyrazistymi osobowościami. Uwielbiam angażować się w relacje z tego rodzaju ludźmi i to uczucie, kiedy wychodzę z sesji zdjęciowej, czując się tak, jakby ktoś dał mi część siebie, czego nie dałby komuś innemu. Im więcej fotografuję, tym bardziej czuję, że każda osoba ma coś wyjątkowego do zaoferowania.

W jaki sposób izolacja wpłynęła na Twoją pracę?
Pracując jako freelancer, mam ogromny impuls do utrzymywania stałego przepływu pracy. Izolacja z pewnością powstrzymała ten przepływ! Jednak z wyraźnym brakiem jakiejkolwiek możliwości pracy komercyjnej, moje oczekiwania na znalezienie następnej pracy są de facto mniejsze, jednak zamiast tego, zyskałem możliwość tworzenia obrazów bez agendy. Teraz kieruję się tylko czystą miłością, rozpaloną na nowo - to taka wymuszona świeżość.

Z kim spędzasz czas podczas izolacji?
Z całą moją rodziną - czyli czwórkę moich braci i obojgiem rodziców. To, że cała nasza siódemka jest pod jednym dachem staje się coraz bardziej i bardziej niezwykłe. Czuję za to ogromną wdzięczność - nie tylko dlatego, że mam aż 6 obiektów do fotografowania, ale dlatego, że spędzamy ten czas razem jako rodzina. To wyjątkowe zjawisko, które na pewno warto docenić i udokumentować.

Jak próbujesz być kreatywnym, będąc ciągle w domu?
Dla mnie ten wymuszony okres izolacji oferuje ogromne możliwości refleksji - uważam to za ważną część procesu twórczego, który sprzyja powstawaniu kreatywnych pomysłów. W tej chwili jednak pragnienie stworzenia czegoś świeżego objawia się w portretach mojej rodziny. Zrobiłem także serię portretów sąsiadów i ludzi mieszkających w pobliżu. To dobry sposób na udokumentowanie tej sytuacji, a także na nawiązanie nowych znajomości, aby zaprosić na grilla, gdy wszystko się skończy!

Z jakich technik korzystasz, aby tworzyć portrety w dobrym świetle?
Ograniczona przestrzeń oraz dostęp do sprzętu oświetleniowego oznacza, że ​​obiekty, które fotografuję, oświetlam w inny sposób niż zwykle; na przykład, zamiast używać dużego softboksa lub oktaboksu, mogę osiągnąć podobny efekt, odbijając światło od błysku ze ścian i pochyłych sufitów, bardziej efektywnie wykorzystując przestrzeń.

Na przykład, portrety mojej mamy zostały doświetlone nakładkami żelowymi koloru pomarańczowego i niebieskiego umieszczonymi na pochyłym suficie i przyległej ścianie. Podobnie fotografia mojego brata przed jego porannym biegiem została oświetlona za pomocą nakładek umiejscowionymi tuż za drzwiami wyjściowymi. Uwielbiam, gdy światło jest miękkie, ponieważ uważam to za niesamowicie filmowy efekt. Wykorzystanie pięknego wieczornego światła oraz specyficznych cech i kątów w domu, również odegrało znaczącą rolę w sposobie komponowania i oświetlania tych zdjęć.

W jaki sposób wykorzystywałeś X1D II do tworzenia portretów rodzinnych?
Nagrywanie w średnim formacie za pomocą Hasselblad X1D II znacznie poprawia subtelność obrazu; drobne szczegóły są wyeksponowane dzięki zwiększonej głębi kolorów, płynniejszemu przechodzeniu między światłami i cieniami, oraz zachowaniu szczegółów. Z praktycznego punktu widzenia, możliwość podglądu każdej ekspozycji w czasie rzeczywistym, bez odrywania wzroku od wizjera ultra-HD EVF, pozwala mi szybko ustawić równowagę ekspozycji, której szukam.

Jakie są Twoje wskazówki i porady dotyczące fotografii w domu?
Korzystanie z unikalnych funkcji naszych domów może zaoferować duże korzyści. Zastanów się, jakie kąty przyciągają Twoje oko? Gdzie w naturalny sposób pada najlepsze światło i o której porze dnia? Czy możesz przesunąć niektóre meble? Naprawdę podobało mi się patrzenie na dom tymi oczami, eksperymentowanie tak długo aż obraz, który miałem w głowie, zaczynał pasować do tego, co widziałem z tyłu aparatu. Nie spiesz się i ciesz się tym; zrób sobie wyzwanie i zaskocz się efektem!

Oprócz tworzenia obrazów uważam, że to świetna okazja na zdobycie nowych umiejętności; jeśli jest coś, czego chciałbyś się nauczyć, zrób to teraz, gdy masz na to mnóstwo czasu.

O Stephenie Sweeney
Urodzony w Szkocji Stephen Sweeney przeprowadzał się kilka razy, zanim zamieszkał w Londynie, spędzając wiele lat w różnych częściach Anglii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Belgii. Mimo, że zawsze ciągnęło mnie do sztuki i twórczości, aż do dwudziestki, zajmowałem się muzyką. Jednak jako osoba wysoce wizualna, wybranie aparatu i umiejętność wyrażania i tworzenia za pomocą obrazów była niesamowicie pociągająca, a to naturalnie wpłynęło na inne obszary mojego życia ”- mówi Stephen. Z silnym pragnieniem łączenia się i interakcji z innymi ludźmi, Stephen ostatecznie zainteresował się portretowaniem i to stało się głównym celem jego pracy. Zobacz więcej jego zdjęć tutaj.