Fotograf Tom Oldham był jednym z pierwszych użytkwoników najnowszego obiektywu systemu X, a mianowicie XCD 45P, najlżejszego na świecie obiektyw średniego formatu z autofokusem. Tom testował go w zimowych barwach Londynu. Jego niezwykle kompaktowa konstrukcja i prawie bezgłośna migawka w połączeniu z aparatem X1D II, stanowią idealne połączenie do fotografowania ulicznych portretów.

Obecnie pracuję na systemie X Hasselblada, więc znam jakość i standardy, jakie może zaoferować. Te zdjęcia zostały wykonane w słabym zimowym świetle, w najbardziej szary i pochmurny dzień, a zdjęcia wyszły niesamowite. To miejsce ma naprawdę wiele do zaoferowania, więc jestem bardzo zadowolony z tego, co udało się nam osiągnąć. Wykonywanie zdjęć z dużej odległości i minimalizowanie DOF stanowiło dla nas wyzwanie do tego, by się skupić i wykorzystać każdą okazję.

Dźwięk, jaki wydaje XCD 45P jest tak cichy i dyskretny, że uważam to za duży plus, ponieważ zwiększa intymność pomiędzy fotografem a modelem.

Webster to niesamowity tancerz, którego miałem ostatnio przyjemność fotografować w środowisku studyjnym i naprawdę bardzo chciałem zobaczyć, jak zareaguje na mniej ustrukturyzowany format zdjęć. Z dumą mogę powiedzieć, że Webster znacznie przekroczył moje oczekiwania i po prostu wyglądał wspaniale na ulicach Shoreditch, tworząc niezwykłe kształty i zdjęcia. Szybkie reakcje aparatu, pozwoliły na płynne ujęcia, co miało zasadnicze znaczenie w mizernym i mroźnym Londynie.

Harry, aktor znany z pracy nad Peaky Blinders, wygląda zupełnie inaczej i ma również inny styl niż Webster, więc był to świetny kontrast w tych samych warunkach oświetleniowych. Wędrowaliśmy ulicami Smithfielda we wschodnim Londynie, by znaleźć odpowiednie miejsca do jego urody.

XCD 45P stworzył alternatywny styl fotografowania, którego nie wykonywałem od bardzo dawna, więc przetestowanie nowych sposobów jest zawsze bardzo dobre dla twórcy. Nie ma żadnych wątpliwości, że nowa pozycja na półce obiektywów systemu X jest solidna i niezwykle pożądana.

O Tomie Oldham

Brytyjski fotograf portretowy Tom Oldham sfotografował już wielu utalentowanych ludzi na całym świecie. Poznał swoje powołanie w wieku 21 lat. Jego największe dzieła to Eldmodur z udziałem islandzkich sportowców crossfit oraz seria zdjęć The Herder Boys of Lesotho - jego największa duma. Najcięższy dzień, jaki przeżył na planie zdjęciowym to ten, podczas którego robił jeden portret na godzinę i nie spał przez 40 godzin. Sprawdź więcej jego fascynujących portretów na @tommyophoto.