Umów się na pokaz sprzętu

POZNAJ HISTORIĘ VICTORA HASSELBLADA

VICTOR HASSELBLAD

Urodzony w 1906 roku w Göteborgu, w Szwecji, Victor Hasselblad jest człowiekiem stojącym za jednymi z najbardziej ikonicznych aparatów fotograficznych w historii.

POCZĄTKI

Historia Hasselblada rozpoczyna się w 1841 roku, czyli 65 lat przed narodzinami Victora Hasselblada. Pradziadek Victora, Fritz Victor Hasselblad, założył firmę F.W. Hasselblad & Co w Göteborgu, w Szwecji. Firma rozpoczęła import produktów, takich jak materiały i maszyny do szycia, akcesoria podróżne, artykuły gospodarstwa domowego i tym podobne.

W 1885 roku, syn Fritza Viktora, Arvid Viktor, poznał podczas swojej podróży poślubnej w Londynie Georg’a Eastmana, założyciela Eastman Dry Plate & Film Company (później był to Kodak w 1888). Po zawarciu umowy poprzez uściśnięcie dłoni, F.W. Hasselblad & Co, został wyłącznym dystrybutorem produktów fotograficznych marki Eastman Dry Plate & Film Company.

W 1908r. F.W. Hasselblad & Co oddzieliła się i założyła nową firmę – Hasselblad Fotografiska AB, aby zaspokoić popyt na produkty fotograficzne.

W 1906 roku urodził się wnuk Arivda Viktor, Victor Hasselblad i został spadkobiercą rodzinnego biznesu fotograficznego Hasselblad. W wieku 18 lat, Victor został wysłany do Drezna w Niemczech, aby uczyć się o przemyśle fotograficznym i jej produkcji.

Młody Vicotor, wędrował po świecie, spędzając ten okres jako praktykant w branży filmowej. Najpierw w Niemczech i Francji, a następnie w Stanach Zjednoczonych. Pracował w fabrykach aparatów fotograficznych.

Rodzina Hasselblad, dała młodemu Victorowi dostęp do ich biznesowego partnera, Georg’a Eastmana. Eastman miał jedne z najlepszych osiągnięć biznesowych na całym świecie. Był także założycielem firmy Kodak, udoskonalił klisze i był jedną z najważniejszych postaci świata fotografii. W 1926 roku, biznesmen przyjął Victora jako swojego protegowanego w głównej siedzibie Kodaka, znajdującej się w Rochester, w stanie Nowy Jork.

Victor po powrocie do Szwecji w 1394 roku, poznał i poślubił Ernę Nathhorst.

PASJA DO PTAKÓW

Po powrocie do Europy, Victor poszukiwał rzadkich gatunków ptaków, aby je fotografować. Od najmłodszych lat pasjonował się ptakami i obserwowaniem ich oraz rejestrowaniem za pomocą aparatu. W 1935 roku opublikował książkę pod tytułem Flyttfågelstråk (Wędrowanie ptaków). Książka zawierała różne zdjęcia ptaków w locie, co było rzadkością w tamtym czasie.

VICTOR FOTO

W 1937 roku, Victor Hasselblad otworzył w centrum Göteborga swój własny sklep fotograficzny i nazwał go Victor Foto. Sklep był kompletnym studio fotograficznym i był jego pierwszym, niezależnym od rodziny krokiem w biznesie.

PIERWSZY APARAT VICTORA

Pierwszy aparat, jaki wyprodukował Victor to HK-7 W 1941 roku, pod firmą o nazwie Ross AB. Później szwedzki rząd zwrócił się do Victora z zadaniem odtworzenia ich kamery lotniczej, aby pomóc szwedzkim siłom powietrznym. Jego pierwszy aparat dla wojska Hasselblad HK-7 stał się legendą. Jednak największym osiągnięciem marki Hasselblad, było stworzenie aparatu dla NASA, który amerykańscy astronauci wzięli ze sobą na pokład podczas wyprawy Apollo 11 w 1969 roku i zrobili pierwsze zdjęcie na Księżycu.

W 1943 roku, Victor przejął F.W. Hasselblad & Co i stał się jej właścicielem oraz dyrektorem generalnym. Umowa obejmowała również firmę Hasselblad Fotografiska AB.

Victor Hasselblad wprowadził jedne z najbardziej znanych aparatów w historii, umieszczając Hasselblada na szczycie biznesu fotograficznego. Stworzył pierwszy konsumencki aparat 1600F oraz 1000F, 500C i 500 EL. Hasselblad zaczął produkować także konsumenckie aparaty, w tym kultowy 500C, którym uchwycono, m. in. największe gwiazdy tamtejszych czasów, tj. Audrey Hepburn, Jimiego Hendrix’a, czy The Rolling Stones. Także aparat XPan przeszedł do historii, ponieważ był to pierwszy aparat, który zapewniał zalety formatu 35 mm, umożliwiając zmianę na format panoramy bez konieczności zmiany filmu.

Najwyższej jakości aparaty marki Hasselblad są produkowane po dziś dzień. Prace Hasselblada były kopiowane i naśladowane, ale nikt mu nigdy nie dorównał. Nazwa Hasselblad stała się synonimem niezawodności i najwyższej jakości aparatu i obrazu.

Victor zmarł w wieku 72 lat w 1978 roku. W swoim testamencie większość swojego majątku zapisał fundacji Erna and Victor Hasselblad Foundation. Celem fundacji jest promowanie badań i akademickie nauczanie w dziedzinie nauk przyrodniczych i fotografii. Coroczna nagroda The Hasselblad Foundation International Award, jest jedną z najbardziej prestiżowych nagród fotograficznych na świecie oraz pomnikiem Victora w świecie fotografii, który tak bardzo kochał.

HASSELBLAD X1D II 50C

Najnowszy produkt Hasselblada, X1D II 50 C to kontynuacja kultowego systemu X. Jest to aparat zamknięty w kompaktowym i wielokrotnie nagradzanym design. Minimalistyczny bezlusterkowiec X1D II 50 C zachwyca nie tylko swoim wyglądem, ale przede wszystkim niezwykłymi parametrami i szeroką funkcjonalnością.

Aparat ten został uznany za przełom fotografii średniego formatu. Dzięki swojej budowie, możliwościom fotografowania w słabych warunkach oświetleniowych, pełnej synchronizacji z lampą błyskową, niezwykłej rozdzielczości oraz dynamice, X1D przekroczył granice fotografii w wielu dziedzinach, od ulic po fotografię portretową i sztukę.