Opanuj sztukę fotografii z powietrza: 6 technik oświetlenia

Tak samo, jak światło nadaje znaczenie życiu, tak oświetlenie ożywia fotografię. W trzeciej odsłonie serii “Opanuj sztukę fotografii z powietrza”, przedstawiamy 6 prostych technik oświetlenia, które poprawią Twoje fotografie. 

1. Sylwetka | Ukryj słońce

Tworzenie figur to świetny sposób na wykonanie doskonałej fotografii. Użyj podświetlenia, które rozjaśni obiekty, i sprawi, że będą oszałamiające.

Prostym sposobem na osiągnięcie tego typu ujęcia, jest ustawienie obiektu, tak, żeby słońce było bezpośrednio za nim. Możesz eksperymentować z obiektami o interesujących profilach, takimi jak ludzie, ptaki lub budynki. 

2. Godziny | Złota i błękitna

W różnych godzinach w ciągu dnia, horyzont ozdobiony jest wieloma różnymi kolorami. Złota godzina pojawia się podczas wschodu lub zachodu słońca, gdy miękkie odcienie światła rozświetlają obiekt. Jest to doskonała pora, żeby zrobić fantastyczne ujęcie krajobrazu.

Błękitna godzina występuje, gdy słońce znajduje się tuż pod horyzontem. Charakteryzuje się bogatym, niebieskim odcieniem. Wykorzystaj tę unikalną chwilę, żeby podkreślić obiekty ze sztucznymi źródłami światła i nadać zdjęciom spokojną atmosferę.


3. Poświata | Światło przekierowujące

Poświata (Alpenglow) jest jednym z najciekawszych zjawisk przyrodniczych, gdzie światło przechodzi przez atmosferę, wytwarzając przy tym charakterystyczną czerwoną poświatę. 

Drony są doskonałe do uwieczniania poświaty, ponieważ mogą wykonywać zdjęcia z szerokim kątem, małą przysłoną i na dużych wysokościach. Wszystko, co musisz zrobić, to poczekać na rozpoczęcie błękitnej godziny, ustawić aparat w kierunku obiektu i odwrócić się od bezpośredniego światła słonecznego. Alpenglow występuje przez około 5 - 10 minut, więc trzymaj drona w pogotowiu, żeby wykonać wszystkie pożądane zdjęcia.

Upewnij się, że na obiekt pada bezpośrednio światło słoneczne, żeby wykonać zdjęcie tego typu. Jeśli fotografujesz w pobliżu wody, z krótkim czasem otwarcia migawki, wykorzystaj statyw, żeby utrzymać stabilne ujęcie i uzyskać oszałamiające rezultaty.

4. Głębia | Tworzenie wyodrębnienia

Oświetlenie odgrywa kluczową rolę przy próbie stworzenia wrażenia fizycznego wyodrębnienia w fotografii, co może sprawić, że zdjęcie będzie bardziej interesujące.

Różne warunki oświetlenia wpływają na sposób, w jaki postrzega się przestrzeń. Jaśniejsze oświetlenie może zostać wykorzystane do tego, żeby fotografowany obiekt wydał się bardziej oddalony. Natomiast ciemniejsze oświetlenie, jest korzystniejsze w przypadku obiektów na pierwszym planie. Eksperymentuj z różnymi efektami świetlnymi, żeby stworzyć poczucie głębi w zdjęciach z powietrza.

5. Zachmurzenie | Rozproszenie światła zza chmur

Ciemne niebo, pokryte chmurami idealnie nadaje się do rozproszenia promieni słonecznych. 

Możesz również wykonać czarno-białe zdjęcie, żeby nadać mu jeszcze więcej dramatyzmu. Podczas postprodukcji należy dopasować światła i cienie, żeby osiągnąć ten efekt.

6. Woda | doskonałe odbicie

Światło współgra z wodą, tworząc niekończące się możliwości fotograficzne. Dostosuj wysokość swojego drona, żeby uniknąć prześwietlenia zdjęć. 

Jeśli chcesz uchwycić odbicie w wodzie dużego obiektu, spróbuj obniżyć wysokość drona i ustawić aparat pod niskim kątem, tak żeby znaleźć najlepsze ujęcie. 

Techniki oświetlenia w fotografii z powietrza

Niektórzy twierdzą, że fotografia to tylko połączenie światła, cienia i dobre wyczucie czasu. O ile nie jest to do końca prawda, to właściwe oświetlenie może przekształcić fotografię z przeciętnej w wyjątkową. Spróbuj skorzystać z tych 6 technik oświetlenia, żeby ożywić swoje zdjęcia z powietrza.

pixel