DJI zapewnia dronom więcej mocy do użytku komercyjnego

Kamera termowizyjna Zenmuse XT2 z SDK Payload przekształca drony DJI w specjalistyczne platformy do zastosowania w branży przemysłowej, w tym inspekcji, bezpieczeństwa publicznego oraz do ratowania życia.

DJI, światowy lider w dziedzinie technologi foto-wideo, zaprezentował nowe narzędzia dostosowane do zadań specjalistycznych, takich jak kontrola infrastruktury, rolnictwo precyzyjne, gaszenie pożarów, poszukiwania oraz ratownictwo

Nowa kamera termowizyjna Zenmuse XT2, stworzona we współpracy z firmą FLIR Systems, jest kluczowym narzędziem do rejestrowania sygnatur ciepła, niewidocznych gołym okiem. Jego wizualne i termiczne czujniki obrazowania, które znajdują się obok siebie, zapewniają niezrównaną rejestrację danych, świadomość sytuacyjną podczas działania służb ratunkowych, odzyskiwania awaryjnego. Narzędzia te znajdą zastosowanie również przy kontrolach przemysłowych. DJI Payload Software Development Kit (SDK) umożliwia innowacyjnym startupowcom, programistom oraz producentom czujników i urządzeń łatwą integrację niestandardowych kamer, czujników i innych rodzajów urządzeń z dronami DJI. Otwiera to prawdziwy potencjał technologii dronowej dla przedsiębiorstw, rządów i naukowców z całego świata.

"Zenmuse XT2 kontynuuje naszą wieloletnią współpracę z firmą FLIR, aby stworzyć najlepsze rozwiązanie obrazowania termicznego. Jest to znaczący postęp dla specjalistów od bezpieczeństwa publicznego, którzy używają dronów do ratowania życia, oraz dla tych, którzy tworzą nowe aplikacje przemysłowe w różnych branżach" - mówi Jan Gasparic, dyrektor ds. Partnerstwa w firmie DJI. "SDK Payload umożliwia każdemu producentowi stworzenie ładowności dostosowanej do potrzeb swoich klientów, która będzie bezproblemowo współpracować z dronami DJI. Wierzymy, że te dwa rozwiązania nie tylko umocnią pozycję DJI w branży dronów komercyjnych, ale również zapewnią silną, elastyczną i znormalizowaną platformę, na której klienci z różnych branż mogą bazować."

Inteligentne dane termiczne

Zenmuse XT2 to zaawansowana kamera termowizyjna, która przekształca dane w praktyczne informacje. Jego stabilizowana gimbalem konstrukcja, łączy zaawansowaną radiometryczną kamerę termowizyjną FLIR oraz wizualną kamerę 4K, aby umożliwić operatorowi monitorowanie danych termicznych oraz wizualnych podczas lotu. Zapewnia to ogromną wszechstronność zastosowań i szczegółowość obrazu do zastosowań profesjonalnych, od inspekcji przemysłowych po operacje bezpieczeństwa publicznego.

Profesjonalni operatorzy dronów mogą korzystać z inteligentnych funkcji, takich jak technologia FLIR MSX, która łączy dane wizualne i termiczne w jeden obraz. Umożliwia to operatorom łatwą identyfikację przedmiotów nieznanego pochodzenia. Unikalne cechy DJI Spotlight Pro pozwalają operatorowi skupić się na bezpiecznych operacjach lotu i interpretacji danych, podczas gdy kamera automatycznie śledzi obiekt za pomocą dwóch inteligentnych trybów lotu: QuickTrack centruje kamerę na wybranym obszarze, podczas gdy HeatTrack automatycznie śledzi najgorętszy obiekt w polu widoku. Funkcja TempAlarm interpretuje dane termiczne w czasie rzeczywistym i ostrzega operatorów dronów, gdy temperatura obiektu przekracza progi krytyczne.

"Cieszymy się z kontynuacji współpracy z DJI w celu opracowania czujników, zapewniając nowe standardy w branży dronów" - mówi Frank Pennisi, prezes Industrial Business Unit w firmie FLIR Systems. "Zenmuse XT2 wykorzystuje radiometryczny rdzeń kamery termowizyjnej do przechwytywania dokładnych danych temperaturowych dla każdego piksela, dzięki czemu operatorzy dronów mają dostęp do jak największej ilości informacji podczas krytycznych i często ratujących życie misji."

Zenmuse XT2 jest kompatybilny z dronami DJI Matrice 200 i Matrice 600 Pro. Po raz pierwszy będzie dostępny dla aplikacji mobilnej DJI Pilot dla systemu Android, a później dla aplikacji mobilnej DJI XT Pro na urządzeniach z systemem iOS. Wytrzymała konstrukcja i stopień ochrony IP44 zapewnia ochronę w trudnych warunkach podczas deszczu, śniegu, emisji dymu i mgły. Z 12-megapikselową kamerą, nagrywanie wideo jest dostępne w dwóch rozdzielczościach czujnika termicznego: 640 x 512 lub 336 x 256, z obiektywami 9mm, 13mm, 19mm oraz 25mm.

DJI Payload SDK

Przyszłość personalizacji dronów komercyjnych

Nowy DJI Payload SDK umożliwia zamontowanie i zintegrowanie, kamer, czujników oraz urządzeń komunikacyjnych zewnętrznych producentów do Matrice 200 w systemie łączności powietrze-ziemia. Poprzez stworzenie podstawowej warstwy technologi DJI na każdy producent, programista lub badacz może stworzyć drona, dostosowanego do określonego celu lub branży.

DJI redukuje kilka warstw złożoności dzięki wprowadzeniu DJI Skyport, adaptera do portu gimbala, który umożliwia bezproblemową integrację zewnętrznego obciążenia użytkowego z dronami DJI. Dzięki adapterowi portu gimbala DJI Skyport, drukowanej płytce i dostępowi do interfejsów API, zewnętrzny czujnik lub urządzenie można łatwo zainstalować i kontrolować tak, jakby to była kamera DJI Zenmuse. Zestaw będzie się łączyć bezpośrednio z zasilaniem drona, eliminując potrzebę stosowania przewodów zewnętrznych i akumulatorów. SDK Playload umożliwia także dostęp do obszernego systemu komunikacji danych dronów, umożliwiając operatorom bezpośrednią komunikację z czujnikiem i odbieranie danych w czasie rzeczywistym.

"W firmie SLANTRANGE naszą misją jest dostarczenie rolnikom i agronomom nowych cennych informacji, które pozwolą im produkować więcej za mniej dzięki nowatorskim zastosowaniom teledetekcji i analityki powietrznej", mówi Michael Ritter, CEO w SLANTRAGE. "Do tej pory musieliśmy podłączać nasze czujniki do dronów DJI za pomocą zewnętrznych przewodów zasilających lub akumulatorów, co dodatkowo komplikowało cały proces oraz zwiększało ciężar sprzętu, tym samym skracając czas lotu. Użytkownik nie miał również dostępu do informacji o czujnikach w trakcie lotu. Dzięki DJI Payload i Skyport oraz właśnie zapowiedziany 3PX zapewnia klientom gotowy do lotu czujnik i pełne zrozumienie jego statusu bezpośrednio na ekranie sterowania lotem drona. W połączeniu z naszą opatentowaną technologią umożliwiającą dokonywanie pomiarów w powietrzu każdy lot zapewnia dokładne i wiarygodne dane. Dla użytkownika oznacza to łatwiejszy oraz szybszy przepływ pracy i znacznie niższe koszty operacyjne".

pixel