Drony DJI pomogły strażakom zwalczyć pożar Katedry Notre-Dame

W trwającej wiele godzin akcji gaszenia pożaru Katedry Notre-Dame w Paryżu, nieocenionej pomocy dostarczyły drony marki DJI. Według naszych informacji w akcji straży pożarnej wzięły udział drony Mavic 2 oraz Matrice 210, wypożyczone służbom przez francuskie Ministerstwa Kultury oraz Spraw Wewnętrznych.

Drony pozwoliły w efektywny i bezpieczny sposób śledzić tempo i kierunek rozprzestrzeniania się pożaru, jak również służyły do lokalizowania miejsc, który wymagały interwencji w pierwszej kolejności. Latając nad płonącą Katedrą, strażacy zbierali dane, które okazały się kluczowe do poskromienia szalejącego ognia.

Cytując rzecznika oddziału straży pożarnej Gabriela Plus dla lokalnych mediów:

“To dzięki tym dronom, dzięki tej nowej technologii, absolutnie dzisiaj nieuniknionej, mogliśmy podjąć decyzje taktyczne, które powstrzymały ogień w czasie kiedy potencjalnie zajmował dwie dzwonnice. ”

“Drony umożliwiły odpowiednie zaangażowanie środków, które posiadaliśmy”

Operatorzy dronów nie mają możliwości latania w Paryżu, co, poza przepisami prawa, ograniczone jest również technologią geofencingu. W tym konkretnym przypadku DJI natychmiastowo zareagował na prośbę francuskich służb o ściągnięcie ograniczenia lotów w obszarze objętym zagrożeniem.


pixel