FAQ – Najczęściej zadawane pytania dotyczące przepisów UE w obszarze bezzałogowych statków powietrznych.
Już za kilka miesięcy wejdą w życie nowe przepisy europejskie związane z prawem dronowym. Nadchodzące zmiany mogą budzić pewien niepokój - jak się jednak okazuje, nie ma powodu do zmartwień. Nowe przepisy są przejrzyste i zrozumiałe, a ich przestrzeganie nie sprawi użytkownikom dronów większych problemów. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
- Od kiedy będą obowiązywały nowe przepisy?
Nowe przepisy europejskie wejdą w życie z dniem 31 grudnia 2020 r.
- Czy będzie obowiązek rejestracji każdego drona?
Nie będzie obowiązku rejestracji każdego drona - obowiązek rejestracji dotyczy dronów o masie powyżej 250 g lub posiadających czujniki umożliwiające zbieranie danych. Będzie natomiast wymagana rejestracja operatora wykonującego loty w kategorii “otwartej” i “szczególnej”. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, poniżej zamieszczamy krótkie charakterystyki poszczególnych kategorii:
- Kategoria otwarta (OPEN): obejmuje operacje VLOS nie wymagające uzyskania zgody lub zezwolenia. Należą do niej drony o masie poniżej 25 kg, a także loty do maksymalnej wysokości 120 m nad terenem (lub ponad przeszkodą wyższą niż 120 m), w których ryzyko dla osób trzecich jest bardzo niskie. Kategoria ta zawiera dodatkowe 3 podkategorie lotów: A1 - LOTY NAD LUDŹMI, A2 - LOTY BLISKO LUDZI oraz A3 - LOTY Z DALA OD LUDZI.
- Kategoria szczególna (SPECIFIC): obejmuje operacje VLOS/BVLOS wymagające uzyskania zezwolenia od właściwego organu z racji większego ryzyka dla osób trzecich (czyli operacje, które przekraczają ograniczenia kategorii otwartej).
- Kategoria certyfikowana (CERTIFIED): obejmuje te operacje VLOS/BVLOS, które wymagają certyfikacji bezzałogowego systemu powietrznego na podstawie rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/945 oraz certyfikacji operatora i personelu. Są to operacje wysokiego ryzyka dla osób postronnych, takie jak np. przewóz materiałów niebezpiecznych.
Wykaz uprawnień wymaganych dla poszczególnych kategorii znajdziesz na stronie ULC.
- W jaki sposób zarejestruję się jako operator?
Na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego od 31 grudnia 2020 r. udostępniony będzie rejestr operatorów. Z jego pomocą będzie można dokonać rejestracji.
- Czy wymagane jest przejście szkolenia aby latać dronem?
Tak, jeśli chcesz latać dronem o masie powyżej 250g lub posiadającym czujniki umożliwiające zbieranie danych. W takim wypadku musisz dokonać rejestracji, przejść proste szkolenie internetowe i zaliczyć test on-line.
- Jak wysoko mogę latać dronem?
W kategorii otwartej można wykonywać loty w maksymalnej odległości 120 m od najbliższego punktu na powierzchni ziemi. Loty powyżej tej wysokości zaliczane będą do lotów w kategorii szczególnej lub certyfikowanej.
- Co muszę zrobić, chcąc latać nad swoją posesją?
Stosować się do ogólnych przepisów wykonywania lotów w danej przestrzeni powietrznej.
- Co muszę zrobić chcąc latać w mieście?
W kategorii otwartej dron może latać jedynie w zasięgu wzroku i do wysokości 120 m.
W kategorii szczególnej wymagana jest zgoda lub złożenie deklaracji w ULC, a warunki lotów określane są w oparciu o analizę ryzyka.
Pamiętaj, że w miastach mogą również obowiązywać lokalne ograniczenia w przestrzeni powietrznej. Warto więc sprawdzić je poprzez stronę Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej lub dedykowaną aplikację, na przykład DroneRadar.
- Co muszę zrobić, by móc zarabiać, latając dronem?
Przepisy UE nie określają szczególnych warunków dla wykonywania lotów w celach „zarobkowych”. Wykonywanie lotów BSP uwarunkowane jest analizą ryzyka, odległością od osób i masą BSP.
- Od jakiego wieku można zarejestrować dziecko jako operatora?
Jako operatora można zarejestrować osoby niepełnoletnie powyżej 14 roku życia. Niezbędna do tego będzie zgoda opiekuna prawnego.
- Gdzie mogę latać swoim dronem?
Zgodnie z przepisami wspólnotowymi można latać na terenie Unii Europejskiej, uwzględniając określone warunki stref geograficznych danego regionu.
- Gdzie znajdę więcej informacji o nowych przepisach?
Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronie ULC w zakładce /drony/wdrażanie przepisów:
https://www.ulc.gov.pl/pl/drony/wdrazanie-przepisow-ue
- Gdzie znajdę obowiązujące akty prawne?
Wszystkie akty prawne można znaleźć na stronie ULC: https://www.ulc.gov.pl/pl/drony/wdrazanieprzepisow-ue/4944-akty-prawne. Znajdziesz je również na stronach Komisji Europejskiej: https://eurlex.europa.eu/homepage.html.
Jak widać, nowe przepisy europejskie są łatwe do przyswojenia i wprowadzenia w życie. Nie trzeba obawiać się nadchodzących zmian - przystosowanie się do nich będzie stosunkowo proste i nie tak wymagające, jak mogłoby się wydawać.