Filmuj jak zawodowiec: Jak tworzyć kinowe ujęcia wykonywane po łuku?
Twórcy wideo z powietrza ciągle poszukują kolejnych sposobów na ulepszenie swoich ujęć, a wykonanie ich po łuku jest stosunkowo prostym sposobem, żeby to osiągnąć.
Ten imponujący, filmowy efekt może zostać wykorzystany przez każdego twórcę, niezależnie od poziomu zaawansowania.
Czym są ujęcia wykonywane po łuku
Jak pewnie się domysliłeś, ujęcie po łuku to okrężny ruch wokół konkretnego obiektu.
Żeby osiągnąć taki efekt, kamera krąży wokół obiektu podczas kręcenia ujęcia, utrzymując obiekt w tej samej pozycji w kadrze, podczas gdy zmienia się tło za nim. Jest to świetny sposób na podkreślenie istotnego elementu na ujęciu, ponieważ za nim tworzy się silne poczucie przestrzeni.
Podczas gdy standardowe ujęcie wykonywane po łuku jest całkiem proste, twórcy są dość kreatywni i dodają kolejne ruchy i funkcje. Mogą na przykład przybliżać lub przesuwać się do przodu, lub do tyłu, obracając się wokół obiektu i tworząc efekt pojawiania się lub zanikania.
Tworząc ujęcia z powietrza, możesz zablokować gimbal na obiekcie i obniżyć lub podwyższyć pułap, lecąc po łuku i tym samym tworząc większe poczucie głębi w materiale filmowym.
Prawdopodobnie najbardziej oszałamiające użycie ujęcia wykonywanego po łuku jest w połączeniu z techniką Timelapse. Jak widać powyżej, efekty są po prostu oszałamiające.
Jednak, ujęcia wykonywane po łuku nie są przeznaczone tylko dla dronów. Możesz wykorzystać również ręczne stabilizatory (na przykład Osmo Pocket lub Ronin-S) i obejść obiekt, żeby uzyskać taki efekt. Spróbuj przechylić kamerę do góry, żeby stworzyć unikalny kinowy wygląd.
Umiejętności wykonywania ujęcia po łuku
Jaka jest technika ujęć wykonywanych po łuku?
Powiedzmy, że chcesz użyć drona do wykonania ujęcia wokół obiektu. Najpierw przesuń prawy drążek kontrolny w prawo, by dron poleciał w tym kierunku. Podczas gdy dron krąży, przesuń lewy drążek kontrolny w przeciwnym kierunku, żeby obrócić kamerę drona w lewo. (Przy okazji, zakładamy tutaj, że używasz trybu 2 i chcesz nagrywać swoje ujęcie w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara). Jest to podstawowy ruch po łuku wokół obiektu.
Jednak ten ruch nie jest tak łatwy, jak się wydaje. Odległość między dronem a obiektem, a wielkość obiektu, a nawet prędkość lotu drona, to czynniki, które mogą zwiększyć poziom trudności wykonania takiego ujęcia. Będziesz musiał stale regulować oba drążki sterujące, aby kręcenie ujęcia przebiegało jak najpłynniej.
Trzymanie drążka sterującego dwoma palcami jest zalecane dla zachowania precyzji podczas nagrywania ujęć po łuku.
Żeby naprawdę opanować wykonywanie ujęć po łuku, musisz dużo ćwiczyć i nauczyć się pewnych umiejętności. Początkującym polecamy trzymanie każdego drążka kontrolnego dwoma palcami (jak pokazano powyżej), co zapewnia dodatkową precyzję wymaganą przy tego typu manewrach.
Użytkownicy mogą regulować czułość drążka kontrolnego w aplikacji DJI GO 4.
Jeszcze jedną możliwością, jest spowolnienie reakcji drążka kontrolnego w aplikacji DJI GO 4. Otwórz aplikację, przejdź do ustawień “Main Controller Settings” => “Advanced Settings” => “EXP” i zmniejsz wartość “Rotate Right” o 0,1 - 0,15. W rezultacie drążki kontrolne będą mniej czułe, co spowoduje mniej nagłych ruchów i szarpnięć podczas lotu.
Czy jest łatwiejszy sposób na wykonywanie takich ujęć?
Ręczne wykonywanie ujęć po łuku jest rzeczywiście nieco trudne, ale mamy świetne wieści: jest na to o wiele łatwiejszy sposób!
Po prostu wybierz odpowiedni tryb z inteligentnych trybów lotu dostępnych w aplikacji DJI GO 4.
Otwórz aplikację DJI Go 4, włącz opcję QuickShots i wybierz tryb Circle, Helix, Boomerang lub dowolny inny. Naciśnij na obiekt, żeby zatrzymać na nim kamerę. Dzięki temu będziesz gotowy do nakręcenia filmu.
Jeśli uważasz, że tryb QuickShots jest zbyt restrykcyjny, lub chcesz być bardziej kreatywny podczas nagrywania ujęcia, spróbuj użyć trybu ActiveTrack. Naciśnij na obiekt, aby go zaznaczyć, poczekaj, aż włączy się kamera, ustaw prędkość obrotową, a następnie dron podąży za Twoimi poleceniami i rozpocznie nagrywanie z wyznaczoną prędkością.
Podczas wykonywania takiego ujęcia możesz nadal kontrolować drona, żeby mógł on lecieć w górę, w dół, bliżej lub dalej od obiektu, nadając filmowi dynamiczną i niewiarygodną perspektywę.
Osmo Pocket posiada również funkcję ActiveTrack, która jest przydatna podczas kręcenia ujęć na ziemi.
Przypomnienia o bezpieczeństwie
Wskazówki bezpieczeństwa dla użytkowników wykonujących ujęcia po łuku ręcznie lub automatycznie:
Gdy dron krąży, przeszkody z przodu mogą nie być bezpośrednio widoczne na ekranie. Dlatego też użytkownicy muszą dokładnie sprawdzić otoczenie przed lotem i zdecydować się na wykonanie tego manewru na otwartej przestrzeni.
Zawsze upewnij się, że nie przelatujesz nad osobami, które nie są zaangażowane w tworzenie filmu.
Musisz zawsze mieć kontrolę nad swoim dronem. Nawet gdy leci on na zautomatyzowanym torze lotu, trzymaj ręce na aparaturze i bądź zawsze gotowy na przerwanie wzorca lotu i przejęcie kontroli nad dronem.
Zawsze należy trzymać drona w zasięgu wzroku, aby można było zobaczyć zbliżające się przeszkody i podjąć działania w celu ich uniknięcia.
Jeśli używasz ręcznego gimbala, zawsze zwracaj uwagą na swoje ruchy podczas robienia okrążenia i uważaj, żeby się nie potknąć.
Zawsze pamiętaj, że bezpieczeństwo to najwyższy priorytet podczas nagrywania materiału wideo. Powyższe środki ostrożności są wymagane przez prawo w niektórych lokalizacjach, ale są podyktowane zdrowym rozsądkiem wszędzie! Leć bezpiecznie i baw się dobrze!