Jak bezpiecznie latać nad wodą

Perspektywa przelotu nad akwenem wodnym może być przerażająca dla większości operatorów dronów. Środowiska wodne często są pełne potencjalnych zagrożeń takich jak łodzie, fale, silne wiatry, a nawet ptaki. Ten artykuł prezentuje konstruktywne porady, na temat tego, co można zrobić przed i w trakcie lotu nad wodą w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa.

Wyłącz system wizyjny (VPS)

Wszystkie drony DJI są wyposażone w technologię VPS, która mapuje powierzchnię poniżej drona, w celu ułatwienia utrzymania jego pozycji. Jednak podczas lotu nad wodą, światło odbijające się od powierzchni może zakłócać działanie tej technologii. Z tego powodu najlepiej jest zachować wysokość co najmniej dwóch metrów nad poziomem wody. Jeśli musisz lecieć poniżej tej wysokości w celu wykonania specjalnego ujęcia, zalecamy wyłączenie technologii VPS, aby uniknąć niestabilnych działań drona.

Uwaga: Kiedy wyłączysz VPS swojej jednostki, a odległość między powierzchnią wody a dronem jest mniejsza niż 2 metry, powinieneś lecieć z niewielką prędkością, zawsze pozostając w swoim polu widzenia. Należy również często regulować wysokość, ponieważ dron może dryfować w dół. Należy pamiętać, że minimalna wysokość podczas lotu nad wodą musi wynosić przynajmniej 1 metr.

Zaplanuj swoje zdjęcia

Latanie nad wodą jest zawsze ryzykowne, ale staranne planowanie może pomóc uniknąć niebezpieczeństwa. Planowanie sesji zdjęciowej powinno obejmować odszukanie odpowiedniej lokalizacji, wizualizację idealnego zdjęcia/filmu oraz wykonanie kilku próbnych zdjęć na lądzie, aby upewnić się, że kąt, pod którym robisz zdjęcie, jest właściwy. Przygotowanie się w taki sposób pozwoli Ci na płynniejsze wykonanie sesji.

Włącz maksymalną odległość lotu

Chociaż latanie na duże odległości może wydawać się kuszące, zalecamy, aby zawsze obsługiwać drona w zasięgu wzroku. Jeśli planujesz sesję, która wymaga lotów na duże odległości, zawsze upewnij się, że ustawiłeś maksymalną odległość lotu w aplikacji DJI Go 4. Możesz aktywować tę funkcję , wchodząc w główne ustawienia kontrolera i wybierając opcję ”Enable Max Distance”. Wprowadź nową maksymalną odległość, ale upewnij się, że pozostanie ona w zasięgu możliwości kontrolera.

Ćwicz

Z oczywistych względów zalecamy, żebyś najpierw poćwiczył swoje umiejętności startu, latania oraz lądowania na lądzie, zanim postanowisz wyruszyć nad wodę. Opanowanie tych umiejętności zaowocuje lepszą kontrolą drona oraz wzmocni pewność siebie, co ostatecznie przełoży się na bezpieczniejszy lot w dowolnym miejscu.

Podczas lotu nad wodą istnieją dwie możliwości startu: z lądu lub z łodzi. Start z lądu niczym nie różni się od zwykłego lotu nad ziemią. Startując z łodzi, zalecamy, żeby łódź była bezczynna, będzie ona wtedy bardziej stabilna i bezpieczna. Start z poruszające się łodzi jest możliwy jedynie przy niskich prędkościach, ale nie jest zalecany.

Ręczne ustawienie punktu powrotu

Kiedy latamy nad ziemią, punkt początkowy jest zwykle miejscem, z którego samolot wystartował. W idealnych warunkach dron będzie używał swojego kompasu i systemu GPS do automatycznego wyznaczenia punktu początkowego, który można zobaczyć w aplikacji DJI Go 4. Aby dowiedzieć się więcej na temat korzystania z funkcji Return to Home, kliknij tutaj.

Korzystanie z oryginalnego punktu początkowego z łodzi może być dość trudne, ponieważ łodzie często dryfują lub poruszają się podczas lotu drona. Z tego powodu niezbędne może okazać się ponowne ustawienie punktu początkowego. Istnieją dwa sposoby, żeby to zrobić za pomocą aplikacji DJI GO 4: najpierw przesuń palcem w lewo na głównym ekranie i naciśnij “Home Point: Me”, drugim sposobem jest otwarcie ustawień ogólnych, naciskając trzy kropki w prawym górnym rogu, po czym należy przejść do “Main Controller Settings” i nacisnąć “Home Point: Me” (przycisk z osobą i punktem początkowym poniżej).

Omijaj przeszkody

Wiele przeszkód może zagrozić Twojej podróży nad wodą. Przyjrzyjmy się tym, na które trzeba uważać najbardziej.

1.) Obiekty, które zakłócają działanie kompasu lub sygnału GPS

SIlny kompas i sygnały GPS są niezbędne podczas obsługi drona. Upewnij się, że unikasz wszystkich obiektów lub struktur, które mogą zakłócać sygnał drona. Wśród nich należy wymienić duże obiekty, takie jak latarnie morskie lub kontenerowce, oraz wszystkie urządzenia wykorzystujące anteny, magnesy lub sieć Wi-Fi..

2.) Obiekty naturalne

Podczas latania na obszarach w pobliżu wody, należy unikać drzew, skał oraz innych naturalnych struktur w pobliżu. Ponadto (możecie wierzyć lub nie) zwracajcie szczególną uwagę na ptaki, ponieważ mewy wykazują agresywne zachowanie wobec dronów.

3.) Fale

Fale mogą być niebezpieczne, kiedy lecimy zbyt blisko powierzchni wody, wymagając od operatorów dronów bardzo szybkiej reakcji, w przeciwnym razie istnieje ryzyko utraty drona. Upewnij się, że pozostajesz wystarczająco wysoko nad powierzchnią wody, żeby całkowicie wyeliminować ten problem.

4.) Łodzie

Łodzie wszystkich rozmiarów są potencjalnie niebezpieczne dla dronów. Nie zbliżaj się zbytnio do żadnych łodzi, a jako dodatkowe zabezpieczenie zawsze ustawiaj wysokość powrotu do domu (RTH) na wyższą za każdym razem, gdy lecisz w pobliżu łodzi, zwłaszcza statku wycieczkowego lub kontenerowca.

Upewnij się, że jesteś wyczulony na te i inne przeszkody podczas lotu nad powierzchnią wody. Jeśli zauważysz jakieś potencjalne zagrożenie, zawsze zalecamy trzymać drona na lądzie i zaczekać na bezpieczniejszy czas do lotu.

Wykorzystaj Inteligentny Tryb Lotu — Course Lock

Inteligentne tryby loty pozwalają na tworzenie profesjonalnych nagrań z powietrza za pomocą zaledwie jednego dotknięcia. Jednym z najbardziej przydatnych trybów dla lotów wykonywanych nad wodą jest Course Lock, który pozwala użytkownikom wstępnie ustawić trasę lotu. Dron może następnie latać automatycznie, dając operatorowi więcej swobody w wykonywaniu niesamowitych ujęć.

Bądź świadomy prędkości wiatru — wpłynie to na poziom naładowania akumulatora

Operatorzy dronów dobrze wiedzą, że silne wiatry mogą zakłócać stabilność drona podczas lotu. Silne wiatry mogą spowodować również szybki spadek poziomu naładowania akumulatorów. Niestety, wiatr jest trudny do uniknięcia, a wraz ze zwiększaniem się wysokości drona, należy spodziewać się, że będzie jeszcze silniejszy. Jeśli zauważysz silny wiatr przy powierzchni ziemi, możesz spodziewać się, że na większych wysokościach jest on jeszcze silniejszy! Lepiej wtedy rozważyć opóźnienie lub przesunięcie lotu.

Podsumowując, przelot nad wodą jest niebezpieczny, a nawet chwila nieostrożności może spowodować uszkodzenie lub nawet utratę drona. Jako operator zawsze zwracaj uwagę na otoczenie i skupiaj się na bezpiecznym kontrolowaniu drona. Postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami, a Twoje szanse na udany, bezpieczny i co najważniejsze, suchy lot zostaną znacznie zwiększone.

pixel