Jak dbać o akumulatory?

Często nie poświęcamy większej uwagi akumulatorom, aż nagle zepsuje się ona w niedogodnym dla nas czasie. Lata wstecz wystarczyło kupić baterie, wsadzić je do pilota od telewizora, a gdy się zużywały - wymienić na nowe. Dzisiejsze baterie są integralną częścią naszego codziennego życia. Praktycznie każde urządzenie, które wymaga naładowania, ma baterię. Coraz częściej, wiele osób zamartwia się czy ich smartfon, laptop, zegarek lub dron są naładowane. W związku z tym dbałość o baterie jest w dzisiejszych czasach zupełnie inna niż w przeszłości. Baterie stały się bardziej zaawansowane i zarazem kluczowe dla naszego życia.

Jeśli chodzi o obsługę dronów, niezwykle ważna jest dbałość o akumulatory, nawet podczas ładowania ich ładowarką marki DJI. W przypadku, gdy nie korzystasz z akumulatorów, nadal musisz o nie dbać, aby zapewnić im bezpieczeństwo i przedłużyć ich żywotność.

inteligentny-akumulator-mavic-air-2

WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ NA TEMAT DBANIA O AKUMULATORY

Porady dotyczące utrzymywania akumulatorów w dobrej kondycji

Używaj w pełni naładowanego akumulatora, aby uniknąć błędów podczas lotów dronem!

Zwracaj uwagę na temperaturę otoczenia! 

Akumulatora należy używać w temperaturze od 0 do 40 stopni Celsjusza (-20 stopni Celsjusza i 40 stopni Celsjusza w przypadku drona Inspire 2). Jeśli temperatura jest niska, utrzymuj drona po starcie w zawisie przez około minutę. Pozwoli to akumulatorowi rozgrzać się samoistnie.

Dokładnie zamontuj akumulator w dronie. 

 1. Włącz aparaturę.
 2. Włóż akumulator do drona.
 3. Naciśnij przycisk zasilania na akumulatorze.
 4. Naciśnij i przytrzymaj go ponownie, aby włączyć drona.

(Nie należy wyjmować ani wkładać do portu włączonego akumulatora.)

Sprawdź stan akumulatora! 

Po włączeniu zasilania w dronie warto sprawdzić aktualny stan akumulatora w aplikacji na urządzeniu mobilnym. Ustaw powiadomienia dotyczące niskiego oraz krytycznego poziomu akumulatora na odpowiednie wartości, w zależności od Twoich potrzeb.

Zwróć szczególną uwagę na ostrzeżenia! 

Nie lataj dronem zbyt gwałtownie, ponieważ takie ruchy zwiększają pobór prądu z akumulatora. Uważnie obserwuj temperaturę akumulatora i we właściwym czasie podejmuj odpowiednie działania awaryjne. Jeśli pojawiają się powiadomienia o niskim stanie poziomu energii w akumulatorze, wyląduj tak szybko, jak to możliwe. Jeśli aplikacja wyświetla ostrzeżenie o nieprawidłowym lub uszkodzonym akumulatorze, zaprzestań jego używania.

Najpierw wyłącz silniki, a później wyjmij akumulator! 

Aby wyłączyć akumulator, naciśnij przycisk zasilania, a następnie naciśnij i przytrzymaj go ponownie przez dwie sekundy. Pamiętaj, by aparaturę sterującą wyłączać jako ostatnią.

Wskazówki dotyczące przechowywania i konserwacji akumulatorów

Lataj ostrożnie w wysokich temperaturach! 

Podczas lotu dronem w temperaturach otoczenia wyższych niż 40 stopni Celsjusza, należy zwrócić uwagę na aktualną temperaturę akumulatora. Jeśli temperatura akumulatora jest wyższa niż 65 stopni Celsjusza, należy zmniejszyć pułap lotu. Jeśli temperatura akumulatora jest wyższa niż 70 stopni Celsjusza, akumulator może się zapalić, a nawet eksplodować, dlatego należy niezwłoczne wylądować i zakończyć pracę urządzenia.

Odpowiednie przechowywanie akumulatora. 

 1. Akumulator należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu w temperaturze od 22 stopni do 28 stopni Celsjusza. Nie wolno umieszczać akumulatora w pobliżu źródeł ciepła (takich jak bezpośrednie światło słoneczne, ogień, piec) Akumulator należy trzymać z dala od jakichkolwiek płynów. Nie należy przechowywać ani transportować akumulatorów w jednym pojemniku z okularami, zegarkami, metalowymi naszyjnikami lub innymi metalowymi elementami.
 2. Jeśli planujemy nie korzystać z akumulatora przez dłuższy czas, należy rozładować go do poziomu naładowania 45-65%. Przechowywanie akumulatora w pełni naładowanego może przyspieszyć jego zużycie.Jeśli poziom naładowania akumulatora wynosi 10% lub mniej i jest przechowywany przez dłuższy czas, to może dojść do nadmiernego rozładowania. Jeśli ogniwa akumulatora są uszkodzone, nie można go ponownie użyć.

Transport akumulatorów.

 Jeśli będziesz transportować akumulator, to musi on być rozładowany do poziomu 50% (przed wniesieniem akumulatora na pokład samolotu również należy go rozładować do poziomu 50%). Przed transportem, akumulator należy umieścić w skrzyni transportowej. Podczas podróży upewnij się, że akumulator jest odpowiednio zabezpieczony przed uszkodzeniami.

Używaj oryginalnej ładowarki!

Akumulator musi być ładowany przy pomocy oryginalnej ładowarki lub ładowarki samochodowej dostarczonej przez DJI. W przeciwnym razie akumulator może zostać uszkodzony. Nigdy nie pozostawiaj akumulatora bez nadzoru podczas ładowania. Nie ładuj akumulatora, gdy jego temperatura jest wysoka, ponieważ żywotność może ulec skróceniu (na przykład zaraz po lataniu). Idealna temperatura otoczenia dla procesu ładowania wynosi od 5 do 40 stopni Celsjusza. Po zakończeniu ładowania należy odłączyć akumulator od ładowarki.

FAQ

 1. Dlaczego dron nie działa po włączeniu zasilania?
 • Możliwe, że nie ma styku akumulatora z dronem. Sprawdź, czy akumulator jest solidnie i poprawnie zamocowany w gnieździe.
 1.  Jakie są typowe ostrzeżenia dotyczące akumulatora?
 • Nadmierny pobór prądu 
 • Wysoka temperatura akumulatora
 • Niska temperatura akumulatora
 1. Dlaczego powinienem ogrzewać akumulator podczas używania go w zimie?
 • Ze względu na granicę struktury chemicznej, gdy temperatura akumulatora jest zbyt niska, wydajność znacznie maleje. Należy uważnie obserwować temperaturę akumulatora podczas lotu w niskiej temperaturze. Również urządzenie mobilne może przypadkowo wyłączyć się, gdy temperatura otoczenia jest zbyt niska. Co więcej, zaleca się latanie dronem w zasięgu wzroku.
 1. Czy to normalne, że akumulator jest napuchnięty?
 • Nie, nie jest to normalne. Jeśli akumulator nie jest ładowany prawidłowo, to może zdarzyć się zwarcie. Ważne jest, aby zawsze korzystać z oryginalnych ładowarek marki DJI. Temperatura otoczenia lub czynniki zewnętrze - takie jak uderzenia, czy wstrząsy również negatywnie wpływają na akumulator. W skutek uszkodzeń może być opuchnięty, spalić się lub nawet wybuchnąć. Jeśli na akumulatorze zauważyłeś jakieś nieprawidłowości, to natychmiast przestań go używać i skontaktuj się z DJI lub swoim sprzedawcą.
 1. Dlaczego akumulator nie ładuje się po długiej przerwie w użytkowaniu?
 • Jeśli moc akumulatora jest krytycznie niska i przez dłuższy czas był nieużywany, to mógł przejść w tryb hibernacji. Spróbuj naładować akumulator, aby go obudzić. Jeśli nadal nie działa po naładowaniu, to znaczy, że mógł zostać uszkodzony z powodu nadmiernego rozładowania.

pixel