Jak poprawnie ustawić kamerę? – 7 wskazówek

Prawidłowe ustawienie kamery to połowa sukcesu w uchwyceniu doskonałego zdjęcia z perspektywy lotu ptaka. Opanowane techniki latania pomogą ci znaleźć idealny kąt, ale bez prawidłowych ustawień kamery, efekt końcowy będzie daleki od tego, czego się spodziewasz. Aby ułatwić to zadanie, zebraliśmy 7 często popełnianych błędów podczas ustawiania kamery, aby pomóc Ci uzyskać właściwe rezultaty, zanim zrobisz zdjęcie!

1. Ekspozycja

Dlaczego Twoje zdjęcie czasem wydaje się zbyt białe lub czarne? Sprawdź tryb ekspozycji! Możesz wybrać pomiędzy trybem AUTO i M (tryb manualny). Bardzo łatwo uzyskać prześwietlone lub niedoświetlone zdjęcia, gdy nie jest się w trybie Auto. Na przykład, niektórzy operatorzy mogą korzystać z trybu M i ustawić długi czas otwarcia przysłony dla fotografii nocnej. Jeśli zapomnisz zresetować aparat w celu fotografowania w warunkach oświetlenia w ciągu dnia, uzyskasz mocno prześwietlone zdjęcie. Dlatego, aby uniknąć tej sytuacji, zalecamy najpierw wybrać tryb Auto, aby sprawdzić obraz, a następnie przejść do trybu manualnego, aby dostosować ustawienia.

2. Kompensacja EV

Teraz, gdy wybrałeś właściwy tryb ekspozycji, ale obraz nadal jest zbyt jasny lub zbyt ciemny, możesz to skorygować dostosowując wartość EV (wartość ekspozycji), aż obraz na podglądzie, będzie spełniał twoje oczekiwania. Najprościej mówiąc, zmiana EV na wartość dodatknią spowoduje, że obraz będzie jaśniejszy, a zmiany EV na wartość ujemną spowodują, że obraz będzie ciemniejszy. Idealne ustawienie EV przy jednym ujęciu może być całkowicie inne niż dla innego, dlatego zawsze dostosowuj ustawienie EV zgodnie z konkretnym oświetleniem.

Należy jednak pamiętać, że nie można zmienić EV w trybie manualnym, ponieważ kompensację ekspozycji osiąga się, regulując czułość ISO lub szybkość migawki.

 

3. ISO

Za dużo szumów na zdjęciu? Wysoka czułość ISO umożliwia fotografowanie z krótkimi czasami otwarcia przysłony lub w warunkach słabego oświetlenia, ale prowadzi również do zwiększenia szumów. W ciągu dnia wysoka czułość ISO powoduje zazwyczaj zbyt jasny i ziarnisty obraz. Z tego powodu upewnij się, czy nie ustawiłeś zbyt wysokiej wartości ISO.

Jeśli nie masz pewności, jak ustawić czułość ISO, spróbuj użyć Auto ISO, aby kamera automatycznie wybierała odpowiednią wartość ISO.

 

4. Balans bieli

Jeśli na twoich zdjęciach widać inna barwę niż naturalnie, powinieneś ponownie wyregulować balans bieli. Różne źródła światła mają różne temperatury barwy. Ponieważ aparat nie może dopasować się do niego automatycznie, należy ręcznie zmodyfikować odcień obrazu. Aby było to jak najprostsze: aparat musi dodawać ciepłe tony w chłodnym oświetleniu i chłodne tony w ciepłym świetle, aby zbliżyć się do tego, co obserwujesz gołym okiem. Zalecamy stosowanie automatycznego balansu bieli, ponieważ działa on dobrze w większości sytuacji.

Pamiętaj też, że możesz wyregulować balans bieli bez pogorszenia jakości obrazu w edytorze zdjęć, jeśli wykonujesz zdjęcie w formacie RAW. Ale jeśli zostanie zrobione w formacie JPEG, obraz utraci swoją jakość.

5. Ostrość

Twoje zdjęcia są rozmyte? Kiedy próbowałeś dotknąć ekranu, by wyostrzyć obraz, funkcja nie zadziałała? Może się to zdarzyć po wybraniu trybu MF (ręcznego ustawiania ostrości). Przełącz na AF (autofokus), aby ustawić ostrość za pomocą dotknięcia. W sytuacjach kiedy jest ciemno, a autofokus nie działa, przełącz na tryb MF i aktywuj funkcję focus peaking (ostry obszar kadru będzie podświetlony kolorem). Pomoże Ci to uzyskać ostre zdjęcie w ciężkich warunkach oświetleniowych.

 

6. Format zdjęcia

Czy zauważyłeś, że czasami jakość zdjęć została zmniejszona po zakończeniu przetwarzania? W tej sytuacji sprawdź w jakim formacie urządzenie zapisuje zdjęcia. DJI oferuje trzy opcje formatu zdjęć: JPEG, RAW i JPEG + RAW. Zalecamy korzystanie z formatu RAW, jeśli zamierzasz edytować zdjęcie później. Wynika to z faktu, że RAW zachowuje znacznie więcej informacji i szczegółów niż JPEG. Możesz edytować RAW bez obniżania jakości obrazu.

7. Tryby zdjęć

Uzyskujesz wiele zdjęć, podczas gdy zamierzasz zrobić tylko jedno? Drony DJI obsługują różne tryby fotograficzne - Single, Multiple, AEB, HDR, Timed Shot, itp. Przejdź do menu trybu fotograficznego i upewnij się, że wybrałeś tryb Single Shot.

Poznanie i zrozumienie różnych funkcji i trybów pracy kamery może być zniechęcające, ale warto to zrobić. Ucz się na tych błędach, aby uzyskać dobrej jakości ujęcia i przenieść swoje umiejętności fotograficzne na nowy poziom.

pixel