Jak stworzyć poczucie głębi w zdjęciach z powietrza?

Żeby wykonać imponujące zdjęcie z powietrza, ważne jest stworzenie poczucia głebi przy pomocy ujęć z nieba. Przedstawiamy kilka wskazówek i sztuczek, które sprawią, że Twoje zdjęcia będą jedyne w swoim rodzaju.

W porównaniu z aparatami fotograficznymi i smartfonami, drony mogą mieć szersze pole widzenia, co czyni je idealnymi urządzeniami do fotografowania przyrody i krajobrazu.

Lofoten Norway ©ezumphoto  | Sprzęt: Mavic 2 Pro

Rób zdjęcia z różnych wysokości i perspektyw, żeby tworzyć kreatywne ujęcia.

The Dutch Pyramid ©Cuno de Bruin | Sprzęt: Spark

Obiektyw skierowany w dół daje zazwyczaj płaskie ujęcie, podczas gdy obiektyw nachylony dodaje do zdjęcia poczucie głębi.

A flower boat on “the clouds” ©caokynhan | Sprzęt: Mavic 2 Pro

Catching snails on the “cloud” river ©caokynhan | Sprzęt: Mavic Pro

Nawet ujęcia o podobnym kącie nachylenia mogą wywołać różne odczucia, wykorzystując na przykład odbicie wody do manipulowania przestrzenią, tak jak na powyższym zdjęciu.

Jeśli jesteś zainteresowany poprawą swoich zdjęć poprzez dodanie do nich poczucia głębi i przestrzeni, oto sześć wskazówek które warto wypróbować:

Jak wytworzyć poczucie przestrzeni za pomocą zdjęć z powietrza?

1. Poszukaj pierwszego planu i tła

W zależności od odległości pomiędzy obiektem a kamerą, możemy podzielić przestrzeń kadru na pierwszy plan, obiekt i tło.

On top of Lofoton ©Young Lee | Sprzęt: Phantom 3A

Pierwszy plan, jak sugeruje sama nazwa, jest elementem pomiędzy aparatem fotograficznym a obiektem który fotografujemy, podczas gdy tło odnosi się do elementów stojących za obiektem.

Villa Del Balbianello ©Luca Cornago | Sprzęt: Mavic 2 Pro

Pierwszy plan i tło naturalnie tworzą poczucie głębi, które sprawia, że zdjęcie jest bardziej atrakcyjne wizualnie.

Mountains in spring ©Rune Wold | Sprzęt: Inspire 2

Możesz ukryć część obiektu za pierwszym planem, żeby stworzyć wrażenie poczucia głębi.

Sunset in Ban Gioc waterfall ©TuấnNguyễn | Sprzęt: Mavic 2 Pro

Dodatkowo pamiętaj, żeby dodać tło w celu podkreślenia głębi zdjęcia.

2. Linie zbieżności

Komponując zdjęcie możesz użyć linii, żeby przyciągnąć uwagę odbiorców. Line również pomagają w stworzeniu poczucia głębi.

Pulkkilanharju ©Joonas Syrjälä | Sprzęt: Mavic Air

Linie rozciągające się lub zbiegające się na horyzoncie lub granicy zdjęcia również mogą znacząco podkreślić poczucie głębi na zdjęciu.

Fishing in Yen island ©dean_nph | Sprzęt: Mavic Pro

Rzeki, drogi, mosty i wiele innych obiektów które poprzez swoją konstrukcję naturalnie tworzą linię, jak również wydłużone cienie, mogą być również wykorzystane do przyciągania uwagi odbiorców na konkretny obiekt na fotografii.

Aerial view of epic light rays over the fields ©Lukas Jonaitis  | Sprzęt: Mavic Pro

3. Rozmyj swoje zdjęcia

Perspektywa nie odnosi się jedynie do zdjęć z obiektami które są większe z przodu i mniejsze z tyłu. Odnosi się ona również do ostrości tych obiektów w różnych wymiarach. W przypadku lustrzanek cyfrowych wystarczy zastosować większą przysłonę i ręczną regulację ostrości.

This is my home town ©krauzevision | Sprzęt: Mavic Pro

W przypadku fotografii z powietrza trudno jest uzyskać rozmycie poprzez regulację przysłony i ostrości - drony zwykle latają daleko od fotografowanego obiektu. W takich sytuacjach można posłużyć się wszystkim co daje nam natura.

山村秋韵 ©程政 | Sprzęt: Phantom 3 Professional

Mgła, chmury a nawet smog z obszarów miejskich mogą dodać poczucie romantyzmu do Twojego zdjęcia, tworząc efekt zamglenia. Poszerz swoje horyzonty, eksperymentując z naturalnymi efektami które oferują nam zjawiska atmosferyczne

Foggy Mornings ©carlostigs | Sprzęt: Mavic Pro

4. Kontrast kolorów

Poza zabawą z pierwszym planem i tłem, poczucie głębi może być również stworzone za pomocą kontrastów kolorów.

Fredvang Bridges. ©Yuriy Shevchenko  | Sprzęt: Mavic 2 Pro

Zazwyczaj ciepłe kolory zmniejszają poczucie dystansu, podczas kiedy chłodniejsze kolory działają odwrotnie. Stosując się do tej metody, użycie ciepłych kolorów na pierwszym planie i zimnych w tle może zwiększyć poczucie głębi na zdjęciu.

Squeezing in the last runs ©Ain Raadik  | Sprzęt: Mavic Pro

Kolory wpływają również na sposób w jaki ludzie postrzegają przestrzeń na zdjęciu. Jasne kolory sprawiają, że obiekt wydaje się większy i bliższy odbiorcy, podczas gdy ciemniejsze kolory sprawiają, że obiekt wydaje się mniejszy i bardziej odległy.

Tower of Chuderhüsi ©M.A.R.C. | Sprzęt: Phantom 4 Pro

Wykorzystanie kontrastu między jasnymi i ciemnymi kolorami może również zwiększyć poczucie głębi na zdjęciach.

5. Pionowa kompozycja zdjęcia

W przypadku dwóch zdjęć o tym samym widoku i zrobionych pod tym samym kątem widzenia, pionowa kompozycja zdjęcia tworzy większe poczucie głębi niż kompozycja pozioma.

Twin Falls ©Fire & Ice  | Sprzęt: Mavic Air

Water Fall Adventures ©Fire & Ice  | Sprzęt: Mavic Air

Wynika to z faktu, że obiekty w kompozycjach pionowych są wyświetlane w innej orientacji przestrzennej z większą ilością detali.

* Tryb fotografowania w pionie jest dostępny tylko z dronem DJI Mavic Pro. W przypadku innych modeli, użytkownicy mogą korzystać z trybu Pano do wykonywania zdjęć pionowych.

6. Zmień rzeczywistość w świat znany z “Incepcji”

Obróbka zdjęcia to kolejny sposób na dodanie głębi do fotografii.

Vertical Things ©Pep Sanchez | Sprzęt: Mavic Pro

Na powyższym zdjęciu fotograf zniekształcił normalną przestrzeń 3D poprzez obróbkę zdjęcia, tworząc tajemnicze uczucie podobne do tego które znamy z filmu “Incepcja”. Dowiedz się, jak stworzyć taki unikalny efekt.

Not a small HK island ©Panvelvet | Sprzęt: Phantom 4 Pro

Zainspirowany filmami takimi jak “Incepcja” i “Dr. Strange”, Panvelvet, jeden ze zwycięzców kategorii Architektura w konkursie zdjęć lotniczych i wideo SkyPixel 2018, wykonał 43 zdjęcia Hongkongu i skomponował je w magiczny świat.

stuck in sand dunes ©Panvelvet | Sprzęt: Mavic 2 Pro

Nawet jeśli obróbka zdjęcia może być użyta do podkreślenia głębi, niewiele osiągnie się jeśli oryginalne zdjęcie nie zostało wykonane z zastosowaniem się do powyższych wskazówek.

Wzbij się w powietrze i sam przetestuj nasze porady!

pixel