Stanowisko DJI w sprawie incydentu z udziałem drona na Hawajach

13 lutego 2018 r. - DJI, światowy lider dronów cywilnych oraz powietrznej technologii obrazowania, monitoruje doniesienia o kolizji drona z helikopterem pasażerskim nad wyspą Kauai na Hawajach. W przypadku innych incydentów wczesne doniesienia nieraz okazywały się nieprawdziwe, natomiast doniesienia z Hawajów nie wskazują, jaki dron miał brać udział w zdarzeniu. Marka DJI jest gotowa pomóc organom bezpieczeństwa powietrznego w przeprowadzeniu dochodzenia.

DJI zdecydowanie potępia niebezpieczne korzystanie z dronów w newralgicznych miejscach i w konflikcie z tradycyjną przestrzenią lotniczą. DJI uważa, że najlepszym sposobem na odpowiednie korzystanie z technologii dronów jest edukowanie operatorów na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego użytkowania tych urządzeń oraz opracowywanie nowych rozwiązań technologicznych, aby to ułatwić. Niedawno DJI wprowadziło dla wszystkich operatorów ze Stanów Zjednoczonych wbudowany w aplikacji, obowiązkowy quiz, który poruszał tematy bezpieczeństwa, prawa. Został on opracowany wraz z Federalną Administracją Lotnictwa (FAA).

Autorski system marki DJI, geofencing, oparty na nawigacji GPS, ostrzega operatorów, aby nie wykonywali lotów w pobliżu lotnisk lub innych newralgicznych miejsc bez zezwolenia. DJI był pierwszym producentem dronów cywilnych, który w 2013 r. wprowadził w swoich produktach system geofencing. DJI zapewnia szkolenia UAV dla operatorów za pośrednictwem strony internetowej FlySafe, a także udostępnia linki do stron internetowych z miejscowymi regulacjami prawnymi za pośrednictwem strony dji.com. Producent DJI zadbał również o ostrzeżenia pojawiające się w aplikacjach używanych do sterowania dronami, przypominające operatorom o podstawowych kwestiach bezpieczeństwa.

Drony marki DJI używane na całym świecie można już liczyć w milionach i producent nadal usprawnia technologie mające wpływ na poprawę bezpieczeństwa. Są to między innymi:

- Quiz wiedzy wbudowany w aplikację sterowania lotem, który wymaga od nowych operatorów udowodnienie wiedzy na temat zasad bezpiecznego korzystania z dronów przed ich pierwszym użyciem, w tym pytania dotyczące korzystania z nich w pobliżu lotnisk i maszyn lotniczych.

- Wbudowany limit wysokości w drony marki DJI.

- Automatyczna funkcja powrotu do miejsca startu (RTH), która bezpiecznie kieruje drona do punktu startowego, jeśli straci kontakt z aparaturą sterującą lub akumulator jest bliski rozładowaniu.

- Odbiorniki AirSense w najnowszych profesjonalnych dronach marki DJI do odbioru sygnałów ADS-B, które emitują samoloty pasażerskie i ostrzeganie operatorów o potencjalnych kolizjach.

- Nowy system DJI AeroScope, który pozwala władzom na identyfikację i monitorowanie dronów znajdujących się w powietrzu, zapewniając natychmiastowe i praktyczne informacje w newralgicznych miejscach, takich jak lotniska.

Operatorzy dronów są zawsze odpowiedzialni za bezpieczne i zgodne z prawem użytkowanie sprzętu, bez względu na lokalizację. "Oczekujemy, że wszyscy nasi klienci będą latać odpowiedzialnie i szanować wymogi bezpieczeństwa newralgicznych lokalizacji, o których informuje system geofencing" - donosi producent na swojej oficjalnej stronie internetowej.

Do tej pory miejsce miał tylko jeden potwierdzony przypadek kolizji drona cywilnego z maszyną lotniczą, gdy zderzył się on z helikopterem armii amerykańskiej w Nowym Jorku, we wrześniu 2017 r. Podczas tego zdarzenia nikt nie ucierpiał, a śmigłowiec bezpiecznie wylądował na ziemi. Na żądanie amerykańskiej Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu (NTSB), DJI wykorzystało dane drona, co umożliwiło zidentyfikowanie operatora oraz potwierdzenie faktu, że nie przestrzegał on procedur bezpieczeństwa, ponieważ wykonał lot poza zasięgiem wzroku.

W różnych miejscach świata pojawiały się doniesienia, jakoby dron zderzył się z samolotem, ale nie przedstawiono żadnych dowodów potwierdzających, że są one związane z dronami. Niektóre z tych rzekomych incydentów nie pozostawiły żadnych namacalnych śladów kolizji, a w innych, śledczy nie przeprowadzili podstawowych procedur, takich jak zebranie próbek DNA, aby wykluczyć zderzenie z ptakiem. W jeszcze innych przypadkach incydenty zgłoszone jako kolizje z dronem, miały związek z nietoperzem, awarią, oraz plastikową torbą.

DJI nadal ma zamiar współpracować z organami nadzorującymi, aby pomóc użytkownikom dronów tej marki w zrozumieniu bezpiecznego i legalnego działania technologii powietrznej. DJI wspiera rządy krajów w tworzeniu norm prawnych, które wpływają na poprawę bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej, która jest nadal otwarta dla innowacyjnych technologii.

pixel