Tutorial DJI OM 4: przygotowanie, wskazówki i porady

Czy chciałbyś poprawić jakość nagrywania swoich filmów za pomocą telefonu komórkowego? Niezależnie czy dla profesjonalnego zastosowania czy na własne potrzeby, odpowiedzią jest DJI OM 4!

Przeczytaj, aby odkryć najlepsze tutoriale DJI OM 4 obejmujące przygotowanie, nowe funkcje i więcej! 

Przedstawiamy DJI OM 4

Krótko mówiąc DJI OM 4 jest aktualnie najnowszym i najlepszym gimbalem do telefonu na rynku. Posiada nowy magnetyczny uchwyt, nowoczesne funkcje i płynną stabilizację, która sprawia, że nagrywanie filmów jest łatwiejsze dla każdego. 


Jak przygotować i używać DJI OM 4

Przejdźmy do pierwszego tutorialu DJI OM 4

1. Pobierz aplikację DJI Mimo dla DJI OM 4

Przygotowanie DJI OM 4 jest szybsze niż kiedykolwiek. Lecz w pierwszej kolejności upewnij się, że pobrałeś i zainstalowałeś aplikację DJI Mimo z App Store lub Google Play. Aplikacja DJI Mimo jest niezbędna, jeśli chcesz korzystać z funkcji i ustawień gimbala.  

2. Zamontuj telefon do DJI OM 4

Następnie DJI daje nam możliwość wyboru, nie jednego, lecz dwóch sposobów mocowania. Rekomendowany jest magnetyczny pierścień mocujący, dla tych użytkowników którzy lubią trzymać swój telefon tak jak powinno się to robić - tak - bez obudowy! Najlepszym sposobem na zamontowanie pierścienia jest przyklejenie go do tylnej ścianki twojego telefonu. 

Możesz także umieścić swój telefon w magnetycznej klamrze DJI OM 4, co jest zdecydowanie wygodniejsze niż próbowanie umieszczenia go w klamrze Osmo Mobile 3. Sprawdź porównanie Osmo Mobile 4 vs. Osmo Mobile 3 tutaj.

Po prostu umieść i wycentruj klamrę magnetyczną na twoim telefonie w pozycji, w której logo DJI jest w jednej linii z kamerą twojego telefonu. Na koniec montowanie Twojego urządzenia na DJI OM 4 zajmuje dosłownie kilka sekund. Po prostu rozłóż gimbal i dopasuj magnes z punktem (białe kropki) umieszczonym na DJO OM 4. 

3. Przymocuj trójnóg do DJI OM4 

Tym razem, ukochany trójnóg DJI OM 4 jest standardowym akcesorium zestawu DJI OM 4 który możemy znaleźć w pudełku. Pomimo że gimbal DJI OM 4 jest lekki, możliwość umieszczenia go w stabilnej pozycji jest złotem! Standardowe mocowanie ¼ cala na spodzie gimbala ułatwia ustawianie i mocowanie trójnoga. 

Kiedy trójnóg jest prawidłowo zamontowany, możesz go rozstawić i umieścić DJI OM4 na płaskiej powierzchni. Trójnóg DJI OM 4 jest idealny do wykonywania szerokich ujęć panoramicznych i filmów z wykorzystaniem timelapse. 

4. Aktywowanie DJI OM 4

Aktywowanie DJI OM 4 przed jego użyciem jest łatwe jak używanie samego gimbala. Gdy tylko twój telefon jest umieszczony na gimbalu, po prostu naciśnij przycisk (M), aby zainicjować włączenie zasilania. Upewnij się najpierw że Bluetooth jest aktywowany, a następnie włącz aplikację DJI Mimo. Będziesz musiał zalogować się do swojego konta DJI (utwórz je teraz)

Warto też wiedzieć, że gwarancja rozpoczyna się od momentu aktywacji.  Po udanej aktywacji, możesz nacisnąć ikonę kamery, która znajduje się w lewym górnym rogu, aby przejść do widoku z kamery. To takie proste.  


Jak korzystać z DJI OM 4

Poniżej przedstawimy krótkie streszczenie opisu przycisków znajdujących się bezpośrednio na gimbalu DJI OM 4, a także instrukcje jak z nich korzystać.

Przycisk M

Poprzez naciśnięcie przycisku M raz, możesz zmienić nagrywanie wideo na wykonywanie zdjęć. Jeśli naciśniesz dwukrotnie przycisk M, zmienisz ustawienie telefonu na poziome, lub pionowe. Jeśli zależy Ci na wykonaniu pięknego portretu wystarczy kliknąć dwukrotnie i ustawić telefon w pozycji pionowej. Jest to świetną funkcją szczególnie dla wszystkich fanów social media.

Suwak Zoom

Suwak Zoom, znajduje się po lewej stronie DJI OM 4 i pozwala kontrolować zbliżenie kadru w aparacie Twojego telefonu, dzięki czemu możesz uzyskać ciekawe ujęcia.

Joystick

Osie ruchu gimbala mogą być kontrolowane za pomocą wbudowanego joysticka w DJI OM 4. Jeśli naciśniesz przycisk spustu dwa razy, możesz ustawić swój telefon w pozycji środkowej. Natomiast jeśli naciśniesz trzykrotnie, możesz zmienić podgląd kamery z przedniej na tylną i odwrotnie.

Przycisk spustu migawki

Pojedyncze naciśnięcie go, powoduje wykonanie zdjęcia, lub rozpoczęcie/zatrzymanie nagrywania, w zależności od trybu jaki jest włączony. Możesz nacisnąć i przytrzymać przycisk spustu migawki, aby aktywować serię zdjęć w trybie Photo.


Jak korzystać z funkcji ActiveTrack 3.0 na DJI OM 4

Zastanawiasz się jak poprawnie korzystać z funkcji ActiveTrack na DJI OM 4? Zaraz wszystko wytłumaczymy.

Kontrola za pomocą spustu 

Załóżmy przez chwilę, że jesteś na zewnątrz i musisz zacząć śledzić jakiś obiekt najszybciej jak to tylko możliwie. Wystarczy nacisnąć raz przycisk spustu, a DJI OM 4 automatycznie wykryje i zacznie śledzić obiekt znajdujący się na środku podglądu kamery. Kontrola za pomocą spustu, powoduje, że śledzenie obiektu jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Zaznaczanie obiektu

Funkcja ActiveTrack w DJI OM 4 może być uruchomiona za pomocą aplikacji DJI Mimo. Wystarczy zaznaczyć zielonym polem obiekt, który będziemy chcieli śledzić i wszystko gotowe.

Kontrola gestami

DJI ustawiło dwa gesty jako sposób na kontrolę urządzenia DJI OM 4. Pierwszą z opcji jest gest dłoni, co znaczy mniej więcej tyle, że wystarczy unieść dłoń w powietrze a gimbal samemu rozpocznie nagrywanie, lub wykona zdjęcie. Kolejnym gestem jest znak V od “victory” (każdy użytkownik DJI OM 4 jest zwycięzcą). Obydwa gesty uruchamiają funkcję kontroli gestami. 

Jedną rzeczą, która specjalnie przypadła mi do gustu w nowym DJI OM4 jest możliwość zatrzymania nagrania jednym z wyżej wymienionych gestów, bez konieczności grzebania w ustawieniach. Jest to szczególnie niesamowita funkcja, szczególnie jeśli nagrywasz samego siebie z odległości kilku metrów. Prosimy tylko o zwrócenie uwagi na 3 sekundowe odliczanie przed rozpoczęciem procesu. Kontrola gestem może być również wyłączona, w celu uniknięcia niepotrzebnych aktywacji.


Jak wykonać Timelapse na DJI OM4

Jednym z najważniejszych dla mnie oraz ulubionych trybów w gimbalu jest Timelapse. Jeśli ta funkcja jest dla Ciebie nowa i nie specjalnie wiesz na czym polega to gwarantuje, że szybko się nauczysz. Lubię porównywać nagranie Timelapse do podróży w czasie. Widz jest przenoszony w przyszłość przy pomocy skompresowanych minut lub nawet godzin zdjęć, które są montowane w krótkie nagranie.

Dzięki DJI OM 4, zdecydowanie łatwiej jest kręcić niesamowite nagrania Timelapse bez znajomości bardzo skomplikowanej obróbki wideo, abyś Ty nie musiał martwić się tym procesem do tworzenia takich nagrań, stworzona została grupa specjalnie zaprogramowanych algorytmów

Podobnie jak w przypadku pozostałych trybów w DJI OM 4, musisz znaleźć i zaznaczyć Timelapse na specjalnej liście trybów w aplikacji. Ustawienia dotyczące Timelapse można znaleźć u góry ekranu. Możesz w tym miejscu ustawić interwały oraz czas trwania, czyli ustawienia które decydują o przerwach pomiędzy poszczególnymi zdjęciami, a także całkowitym czasie trwania Timelapse’a.

Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić funkcję Timelapse w DJI OM 4, możesz teraz zaznaczyć Motionlapse, które znajduje się zaraz obok ustawień dotyczących czasu trwania nagrania. Ustal docelowe miejsce za pomocą joysticka i kliknij + aby ustawić początkową pozycję. Z 4 dostępnych pozycji, musisz zaznaczyć co najmniej 2. Kiedy już to zrobisz, ustal rozdzielczość, FPS/ISO, szybkość migawki/EV. Następnie kliknij na spust migawki i obserwuj efekty.


Jak używać funkcji CloneMe pano na DJI OM 4

Funkcja klonowania pozwala na stworzenie kopii siebie i umieszczenie swojej postaci w kilku miejscach na raz. Nie ma potrzeby przechodzić przez długotrwały i skomplikowany proces postprodukcji, nie wspominając już nawet o cenach profesjonalnych aplikacji potrzebnych do takiej obróbki. W gruncie rzeczy, funkcja DJI CloneMe pano wykonuje kilka zdjęć w określonym interwale, łącząc je wszystkie w niesamowitą panoramę.

Ustaw podgląd na przednią kamerę, szybko trzykrotnie klikając na spust. Następnie przejdź dalej i zaznacz ikonę panoramy na ekranie DJI Mimo i wybierz funkcję CloneMe. Wystarczy jedno kliknięcie spustu migawki, aby rozpocząć proces. Do czasu zakończenia odliczania, masz 4 sekundy, aby ustawić się w docelowej pozycji. Następnie ustaw się w drugiej pozycji przed wykonaniem kolejnego zdjęcia. Taki proces trzeba powtórzyć 3 krotnie, ponieważ 3 zdjęcia skomponowane będą w jedno ujecie.


Jak używać funkcji Dynamic Zoom na DJI OM 4

Funkcja Dynamic Zoom, całkowicie zmienia postrzeganie odbiorców Twojej twórczości przez dodanie załamującego przestrzeń efektu na pierwszym planie i w tle. Ta funkcja zdecydowanie oferuje bardzo dużo i przenosi Twoją fotografię na zupełnie nowy poziom.

Zaznacz funkcję Dynamic Zoom w menu i wybierz pożądany efekt. Zaznacz pole wokół docelowego efektu, i poczekaj chwilę aż zaświeci się na zielono. Naciśnij przycisk spustu migawki i odsuń się w tył (zalecana ostrożność). Aby uzyskać efekt odsuwania się, musisz przestać nagrywać kiedy osiągniesz 3xZoom. Aby uzyskać efekt zbliżania się, wystarczy 1xZoom. Dokładnie tak samo jak w przypadku pozostałych zautomatyzowanych trybów w DJI OM 4, aplikacja DJI Mimo zajmie się resztą sama i stworzy finalny efekt.


Kup DJI OM 4

Bez żadnych wątpliwości można powiedzieć, że DJI OM 4 jest najbardziej zaawansowanym gimbalem do telefonów od DJI, nie wspominając nawet o znakomitym stosunku jakości do ceny. Magnetyczne zapięcia są intuicyjne i ułatwiają nagrywanie szybkich ujęć, a także powodują, że gimbal może być pod ręką zawsze wtedy kiedy jest potrzebny. Składana budowa powoduje, że bardzo łatwo można go przenosić i transportować. Ulepszone w znacznym stopniu zostały silniki, dzięki czemu mogą unieść większy ciężar, co jest poręczne, jeśli używasz dodatkowych obiektywów lub filtrów dołączonych do obudowy smartfona. Nie wspominając nawet o niesamowitych 15h czasu pracy na jednej baterii jaki dostajesz wraz z DJI OM 4. Jeśli jesteś vloggerem, podróżnikiem, dopiero zaczynasz, lub jesteś już zaawansowanym użytkownikiem, moim zdaniem DJI OM 4 powinno być Twoim docelowym narzędziem do tworzenia zabawnych, świetnie ustabilizowanych nagrań.

Polecane

pixel