JPEG vs RAW – jaka jest różnica

W DJI GO 4 w ustawianiach kamery (Camera Settings) dostępne są trzy formaty, w których można robić zdjęcia: JPEG, RAW i JPEG+RAW. Jakich ustawień należy użyć? Przyjrzyjmy się kilku zaletom i wadom fotografowania w JPEG i RAW. 

Różnice w odbłyskach i cieniach

Zdjęcie poniżej zostało wykonane przy użyciu Zenmuse X5S w formatach JPEG i RAW. Słońce jest nieco prześwietlone, a pierwszy plan jest niedoświetlony, więc nadanie zdjęciu naturalnego wyglądu zajmie trochę czasu. Dostosujmy więc tonację kolorów w obrazach JPEG i RAW, tak aby różnice między nimi były bardziej widoczne.  

Różnica międzu JPEG a RAW

Główny problem z obrazami JPEG polega na tym, że są one kompresowane, a część informacji jest traconych, więc nie masz tak dużej kontroli nad tym, jak wyglądają w postprodukcji. Obejrzyj edytowany obraz JPEG poniżej. Gdy odbłyski i cienie są zredukowane, drzewa na pierwszym planie wyglądają nieco nienaturalnie, a słońce nadal jest prześwietlone. 

Zdjęcie w formacie JPEG

Ponieważ w formacie RAW nie są kompresowane żadne informacje, pliki RAW zachowują więcej szczegółów niż JPEG. Po tym samym tonowaniu obraz RAW wygląda o wiele bardziej atrakcyjnie i naturalnie. 

Zdjęcie w formacie RAW

Balans Bieli

Dzięki obrazom w formacie RAW możesz łatwiej korygować problemy z balansem bieli. W zależności od rodzaju oświetlenia i ustawień balansu bieli, może pojawić się kolorowy odcień, który nadaje obrazowi niechciane zabarwienie. 

Zdjęcie poniżej zostało wykonane przy użyciu urządzenia DJI Phantom 4 Pro w formatach JPEG i RAW. 

balans bieli

Po dostosowaniu temperatury i tonacji barw pliku JPEG obraz nadal nie wygląda zbyt dobrze. 

balans bieli 2

Ponieważ pliki RAW zawierają nieprzetworzone dane w skali szarości, zdjęcie nie ma prawa się nie udać, nawet jeśli balans bieli został nieprawidłowo ustawiony podczas fotografowania. Robienie zdjęć w formacie RAW ułatwia regulację ustawień bez obniżenia jakości. 

balans bieli 3

Przeglądanie plików

Wprawdzie obrazy RAW można łatwiej modyfikować, jednak nie oznacza to, że są one lepsze pod każdym względem. Obrazów RAW w przeciwieństwie do JPEG nie można oglądać bez specjalnego oprogramowania, takiego jak Adobe Photoshop lub Lightroom, na urządzeniu przenośnym lub komputerze PC. Jeżeli obraz RAW zostanie wykonany przy użyciu produktu DJI, w DJI GO zostanie zapisany plik JPEG o niskiej rozdzielczości do wglądu, nawet jeśli nie zostanie wybrana opcja RAW+JPEG. Jednakże podgląd obrazu w formacie RAW jest możliwy jedynie przy użyciu komputera. 

formaty plików

Rozmiar pliku

Porównując JPEG z RAW warto wspomnieć o wielkości plików, ponieważ pliki RAW są pięciokrotnie większe od plików JPEG. 

Jak widać poniżej, plik RAW wykonany Phantom 4 Pro zajmuje około 34 000 KB, podczas gdy JPEG wynosi zaledwie około 7 000 KB.

Zdjęcia czasowe

Ponieważ pliki RAW są większe, ich przetwarzanie i zapis na karcie SD trwa dłużej. Ma to wpływ na najkrótszy odstęp czasu, w którym można wykonać Timed shots. Poniższe zrzuty ekranowe pochodzą z DJI Mavic Pro.

Należy pamiętać, że najkrótszy czas fotografowania to dwie sekundy w przypadku obrazów JPEG i dziesięć sekund w przypadku obrazów RAW. 

ustawienia plików JPEG RAW

Czy jeden format jest lepszy od drugiego?

Zależy to od tego, co chcesz zrobić. Oczywistą zaletą plików JPEG jest to, że spędzasz mniej czasu na przetwarzaniu i możesz spędzać więcej czasu na fotografowaniu. Podczas fotografowania w formacie RAW, można uzyskać więcej danych z matrycy kamery, które zwiększają możliwości edycji materiału.

porównanie zdjęć JPEG i RAWPorównanie zdjęć

Który z nich jest wykorzystywany przez Ciebie? Podziel się z nami swoimi pytaniami lub komentarzami na naszych kanałach społecznościowych!

pixel