6 wskazówek jak zrobić zdjęcie z drona na Instagram

Instagram jest miejscem przeznaczonym do umieszczania najpiękniejszych zdjęć i materiałów wideo także tych wykonywanych z lotu ptaka. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak inni tworzą piękne obrazy, które możemy oglądać? Czasami zadajemy sobie pytanie: "Dlaczego nie mogę robić równie oszałamiających zdjęć?". Tutaj podsumowujemy 6 częstych błędów w fotografowaniu, których należy unikać, aby przygotować doskonałe zdjęcie na Instagrama

1. Niewłaściwy dobór scenerii

To jest prawdopodobnie najczęstszy błąd, zwłaszcza wśród początkujących operatorów dronów. Rozumiemy, że nie jest łatwo czekać na wypróbowanie drona. Jednak uzyskanie wysokiej jakości zdjęcia zależy w 70% od doboru odpowiedniego miejsca, a prawdopodobnie tylko w 30% od uchwyceniu  samego ujęcia z powietrza. Znalezienie odpowiedniego miejsca do robienia zdjęć lotniczych i filmów ma kluczowe znaczenie.

zdjęcie z drona

Przykład.

Znalezienie właściwego miejsca nie jest tak trudne, jak może się wydawać. Po pierwsze, zalecamy, aby nigdy nie wyruszać w drogę przed rozpoczęciem poszukiwań. Na początku możesz skorzystać z internetu, zapytać przyjaciół oraz dołączyć do for i grup na Facebooku, aby uzyskać więcej informacji. Dodatkowo, Google Earth jest niezwykle pomocnym narzędziem i to bezpłatnym! Dzięki zdjęciom satelitarnym możesz podglądać wybór miejsca docelowego lub przewijać mapę, aby odkryć fajne miejsca. Jednak, jako fotograf powinieneś rozwinąć swoją zdolność do wykrywania najlepszych miejsc do fotografowania. Biorąc pod uwagę zmieniające się otoczenie, możesz przypadkowo odkryć piękne miejsca na kolejną sesję zdjęciową.

Fotograf: Panvelvet. Zdjęcie wykonane DJI Phantom 4 PRO.

2. Niewłaściwy moment

Teraz, gdy wybrałeś najlepsze miejsce, możesz skupić się na uchwyceniu ujęcia. Upewnij się, że wybrałes odpowiednią godzinę na zrobienie sesji! Możesz dotrzeć do celu zbyt późno, co może skutkować ciemnymi zdjęciami. 

Przykład

Osiągnięcie celu podróży we właściwym czasie jest bardzo istotną wskazówką. Zazwyczaj godzina po wschodzie słońca i godzina przed zachodem słońca to najlepsze momenty w ciągu dnia; czas ten jest również znany jako "złota godzina" dla fotografii. To wtedy, gdy słońce znajduje się w niższej pozycji, a światło jest znacznie łagodniejsze. Przy takim świetle sceneria i obiekt będą miały długie cienie, a zdjęcie będzie głębsze i pokaże poczucie przestrzeni.

Fotograf: Manish Mamtani. Zdjęcie wykonane DJI Phantom 4.

Moment wykonywanej sesji jest również związany z pogodą. Sprawdzając prognozę pogody, będziesz w stanie uniknąć niesprzyjających warunków. Możesz również uwzględnić specjalne warunki, takie jak mgła, która doda tajemniczego akcentu do niektórych ujęć. Wszystko zależy od nastroju, który chciałbyś wyrazić w swojej fotografii.

Fotograf: Felix von Schwanewede. Zdjęcie wykonane DJI Phantom 4.

3. Niewłaściwa ekspozycja

Ekspozycja jest pierwszym elementem nad którym powinieneś się zastanowić podczas sesji zdjęciowej. Prześwietlenie lub niedoświetlenie bezpośrednio wpływa na piękno i szczegóły zdjęcia, a w niektórych sytuacjach postprodukcja może nie pomóc.

Przykład

Aby uniknąć takiej sytuacji podczas sesji zdjęciowej, sugerujemy użycie trybu Auto Exposure, który jest szczególnie pomocny dla początkujących. Jednak do filmowania zalecamy korzystanie z trybu ręcznego i dlatego zrozumienie sposobu działania migawki, przysłony i ISO jest kluczowe.

Fotograf: Boyan Ortse. Zdjęcie wykonane DJI Phantom 4.

4. Niewłaściwa kompozycja

Kompozycja to układ elementów znajdujących się na fotografii. Niewłaściwa kompozycja zaburza równowagę i zniekształca zdjęcie. Nawet jeśli jesteś w idealnym miejscu w idealnym czasie, niewłaściwa kompozycja może zniszczyć Twoje ujęcie.

Przykład

Nauka technik kompozycji zwiększa szanse na sukces w fotografii lotniczej. Oto niektóre z najczęstszych:

Zasada Trójpodziału: Podziel obraz na dziewięć części przez dwie poziome linie i dwie pionowe linie. Najważniejszy obiekt powinien być umieszczony wzdłuż linii lub na przecięciu linii.

Fotograf: cmventi20.

Linia diagonalna: Tak jak to brzmi, tak przekątna obrazu dzieli scenę na równe części.

Fotograf: Manish Mamtani. Zdjęcie wykonane DJI Phantom 4.

Symetria: Jedna połowa obrazu jest odbiciem lustrzanym drugiej.

Fotograf: Petra Leary. Zdjęcie wykonane DJI Mavic Pro.

Centrum: najważniejszy obiekt znajduje się na środku obrazu.

Kadrowanie: Blokowanie części obiektu, aby lepiej kadrować obraz.

Fotograf: Séa. Zdjęcie wykonane DJI Mavic Air.

Oto kolejna szybka wskazówka: Aby uniknąć błędów, takich jak pochylony horyzont, przed startem należy wyregulować oś obrotu gimbala.

5. Zaniedbanie postprodukcji

W dobie mediów społecznościowych trudno jest przyciągnąć uwagę ludzi nieedytowanymi zdjęciami. Większość olśniewających zdjęć, które widzimy, jest odpowiednio edytowana. Co więcej, zdjęcia JPEG zazwyczaj nie są w stanie uchwycić tak wielu szczegółów, jak zdjęcia RAW, ale postprodukcja może pomóc poprawić takie elementy zdjęć jak kolor, balans bieli i kontrast.

Przykład

Edytowanie zdjęć na telefonach komórkowych jest wygodne, ale profesjonalne oprogramowanie na komputerach stacjonarnych, takich jak Photoshop i Lightroom, jest niezbędne do opanowania właściwiej postprodukcji. Z tych profesjonalnych narzędzi, zalecamy, abyś zaczął od zrozumienia, co każda funkcja może zrobić, aby poprawić wygląd zdjęcia. Na przykład, funkcja krzywych może dopracować ekspozycję zdjęcia poprzez oddzielenie poziomów oświetlenia. Można również dostosować kolory za pomocą nasycenia lub wibracji.

Ramon Rubin. Zdjęcie wykonane DJI Phantom 4 Pro.

Nadmierna postprodukcja

Nawet jeśli uważamy, że postprodukcja pomaga nam w drodze do sukcesu, przesadne jej wykonanie jest niebezpieczne. Na przykład nadmierna regulacja nasycenia i kontrastu sprawi, że zdjęcie będzie wyglądać sztywno i nierealnie.

Przykład.

Podczas edycji należy pamiętać, że czasami mniej znaczy więcej. Nasycenie, kontrast i wyrazistość zapewniają unikalne efekty podczas regulacji, ale takie poprawki są zwykle zbyt duże, jeśli są stosowane jednocześnie. Jeśli to możliwe, należy ustawić plik ze zdjęciem na RAW, plik nieprzetworzony lub nieskompresowany, aby uzyskać maksymalną szczegółowość i dokładność ekspozycji.

Fotograf: UP! Professional Aerial Shooting Agency. Zdjęcie wykonane DJI Inspire 2.

Ogólnie rzecz biorąc, lokalizacja, moment wykonywania zdjęcia, ekspozycja, kompozycja i postprodukcja to elementy, które będą miały wpływ na Twoją fotografię lotniczą. Mamy nadzieję, że ten artykul pomoże Wam w rozwijaniu swych umiejętności.

pixel