Jak latać dronem? Poradnik dla początkujących

Kupiłeś drona, gratulacje! Zrobiłeś pierwszy krok w nowy, nieograniczony świat z nowymi perspektywami, które pojawiają się wraz z możliwością podróżowania po niebie.

Latanie dronem możesz traktować wyłącznie jako hobby, ale dzięki niemu możesz również stworzyć inspirującą fotografię z powietrza. Na początku może wydawać się to trudne, ale za pomocą kilku prostych wskazówek można w bezpieczny i kontrolowany sposób wykonać kilka lotów w powietrzu i opanować sterowanie dronem. Dzisiaj przyjrzymy się kilku ważnym krokom i elementom, które przydadzą się podczas latania dronem.

Jak dobrze znasz swojego drona?

Przed rozpoczęciem lotu poświęć kilka minut na zapoznanie się z dronem. Dowiedz się więcej o aparaturze sterującej, ustawieniach i kluczowych informacjach na temat wydajności akumulatorów. Dobrym pomysłem jest również zapoznanie się z zasadami ruchu lotniczego w Twojej okolicy.

Nawet jeśli nigdy wcześniej nie latałeś dronem, to w krótkim czasie możesz opanować tę umiejętność. Wiele dronów oferuje tryby dla początkujących oraz symulatory, które pozwalają przyzwyczaić się do sterowania i latać w bezpieczny sposób, bez narażania drona lub kogokolwiek innego na niebezpieczeństwo. Wiele dronów marki DJI oferuje zarówno symulator, który łączy kontroler z telefonem lub tabletem, jak i tryb dla początkujących, który ogranicza wysokość i prędkość drona. Te dwa tryby stanowią doskonałą okazję dla początkujących operatorów do budowania pewności przed rozpoczęciem pełnoprawnego lotu.

Sterowanie dronem

Wiele dronów na rynku używa standardowej aparatury sterującej składającej się z drążków sterujących i przycisków. Podczas gdy wygląd niektórych kontrolerów może różnić się kształtem i rozmiarem, podstawowe kontrolery są takie same. Dla uproszczenia dzisiaj porozmawiamy o modelach powszechnie spotykanych, takich jak Mavic, Phantom, Spark.

Przesunięcie lewego joysticka w górę powoduje, że dron leci w górę, podczas gdy przesunięcie joysticka w dół powoduje, że dron opada.

Alternatywnie, naciśnięcie joysticka w lewo i w prawo powoduje obrót drona odpowiednio w lewo i w prawo.

Prawy drążek kontroluje kierunek lub ruch drona. Naciśnięcie prawego joysticka w górę, w dół, w lewo i w prawo powoduje, że drążek przesuwa się odpowiednio do przodu, do tyłu, w lewo i w prawo.

Najprawdopodobniej masz również kilka przycisków, które umożliwiają sterowanie aparatem. Przyciski te mogą wykonywać zdjęcia, nagrywać filmy, pochylać i obracać aparat, a także dawać dostęp do menu.

Układ sterowania drona jest dość intuicyjny i łatwy w obsłudze. Pamiętaj tylko o tym, która strona drona jest jego przodem.

Dla większego bezpieczeństwa trzymaj swojego drona w trybie GPS podczas lotu; tak, aby wisiał i utrzymywał swoją pozycję, jeśli połączenie z aparatura sterującą zostanie przerwane.

Gdzie można ćwiczyć latanie?

Kiedy już opanowałeś kontrolę i jesteś gotowy do wznoszenia się w powietrze, następnym ważnym krokiem jest zbadanie otoczenia. Po przybyciu na nowe miejsce zawsze poświęć chwilę na obserwację otaczającego Cię terenu, aby uniknąć niespodzianek, gdy będziesz w powietrzu. Zwróć uwagę na to, gdzie znajdują się budynki, drzewa i linie energetyczne, abyś mógł bezpiecznie latać dronem. Zawsze należy sprawdzić, gdzie znajdują się lokalne lotniska; ze względów bezpieczeństwa nie powinieneś latać w ich pobliżu. Zapoznaj się z obowiązującymi przepisami i regulacjami prawnymi dotyczącymi latania, które pomogą Ci latać spokojnie.

Przed każdym lotem należy zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu i przygotować się na różne warunki atmosferyczne; wiatr i temperatura mogą znacząco wpłynąć na lot oraz czas pracy akumulatora. Zawsze miej oko na poziom naładowania akumulatora Twojego drona, abyś miał wystarczająco dużo czasu na powrót i lądowanie.

4. Lista kontrolna przed lotem

  • Sprawdź stan techniczny drona. Upewnij się, czy nie ma śladów zużycia lub pęknięć na śrubach napędowych;
  • Sprawdź obowiązujące przepisy prawne dla obszaru, w którym planujesz latać;
  • Sprawdź, czy aparatura sterujące i dron są prawidłowo połączone;
  • Zwróć uwagę na warunki pogodowe
  • Sprawdź najbliższy obszar wokół twojego drona, aby określić, czy jest odpowiednie miejsce, by wystartować i wylądować;
  • Sprawdź ustawienia kamery; Możliwość zobaczenia obrazu z drona zapewnia bezpieczniejszy lot;
  • Ogłoś każdemu, kto znajduje się w pobliżu drona, że masz zamiar wystartować;
  • Monitoruj ustawienia drona podczas lotu.

Kiedy już poczujesz się pewnie z aparaturą sterującą i sposobem działania swojego drona, pamiętaj, że tylko praktyka czyni mistrza! Możesz to osiągnąć poprzez dobrą zabawę. Czeka na Ciebie zupełnie nowy świat.

Start i lądowanie

Najważniejszym punktem lotu drona jest start i lądowanie. Upewnij się, że jest otwarty obszar, który pozwoli ci latać dronem w kontrolowany sposób.

Wybierz teren, który jest wolny od drzew, linii energetycznych i wszystkiego, co może przeszkadzać linii twojej witryny.

Podczas startu postępuj zgodnie z poniższą listą kontrolną bezpieczeństwa, aby upewnić się, że Twój dron jest w optymalnym stanie. Obserwuj otoczenie i poinformuj innych, że planujesz start.

Włącz drona, monitorując jego ustawiania i poziom naładowania akumulatora. Po potwierdzeniu ustawień drona, przesuń prawy joystick na aparaturze do góry, aby dron podnosił się kilka stóp od ziemi. Umieść dron w pobliżu miejsca startu, kontynuując sprawdzanie ustawień i monitorując działanie drona. Jeśli zauważysz jakiś problem możesz szybko wylądować. Jeśli dron działa prawidłowo i warunki są odpowiednie, możesz zacząć zwiększać wysokość drona.

Zawsze zwracaj uwagę na poziom naładowania akumulatora Twojego drona. Zostaw sobie więcej czasu na doprowadzenie drona z powrotem do miejsca lądowania. Lepiej unikać sytuacji, w których utkniesz w powietrzu z akumulatorem, który szybko traci moc podczas nieprzewidzianych sytuacji lub zmieniających się warunków atmosferycznych.

Kiedy jesteś gotowy, aby wylądować swoim dronem, poinformuj wszystkim wokół obszaru lądowania, że dron wraca. Doprowadzić drona w kierunku miejsca lądowania, delikatnie zmniejszając prędkość. Wyląduj dronem i upewnij się, że śmigła przestały się poruszać. Gdy dron bezpiecznie znajdzie się na ziemi, a silniki zostały zatrzymane, należy wyłączyć zasilanie akumulatora przed przeniesieniem drona lub zdjęciem śmigieł.

Pomocne wskazówki dotyczące latania

  • Zawsze miej przy sobie zapasowe akumulatory. Aby dron latał przez długi czas, miej kilka części zamiennych!
  • Miej przy sobie matę do lądowania. Może się to wydawać oczywiste, ale w niektórych przypadkach może być to bardzo ważny element. Składana poduszka do lądowania, kawałek drewna, a nawet zwinięty dywan mogą pomóc Ci wylądować w długich trawach, śniegu, a nawet w warunkach zapylenia.
  • Analizuj mapy! Spójrz na mapy satelitarne, aby znaleźć nowe obszary do latania.
  • Jeśli szukasz otwartych obszarów lub ciekawych punktów orientacyjnych do zrobienia zdjęcia, wystarczy trochę badań, aby znaleźć wspaniałe nowe miejsca.
  • Baw się dobrze, ale bądź ostrożny! Drony to świetna zabawa, ale musisz zachować bezpieczną odległość od ludzi, samochodów i domów.
  • Przechowuj drona w twardym etui lub torbie ochronnej. Twój dron jest inwestycją, należy go chronić podczas transportu. Walizka umożliwia również przechowywanie baterii i ładowarek, które możesz mieć przy sobie przez cały czas.
  • Możesz użyć drona, aby odkryć niesamowite nowe miejsca. Podróżuj z nim, wędruj z nim, zwiedzaj z nim. Możesz użyć drona, aby odkryć niesamowite nowe miejsca.

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa

  • Zbadaj przepisy prawne dotyczące dronów w Twojej okolicy. W razie potrzeby zarejestruj drona w lokalnym urzędzie lotnictwa (FAA w Stanach Zjednoczonych). 
  • Lataj tak by dron był zawsze w zasięgu Twojego wzroku;
  • Nie próbuj przekraczać zasięgu transmisji Twojego drona;
  • Monitoruj warunki pogodowe;
  • Lataj w dobrych warunkach oświetleniowych;
  • Uszkodzone śmigła należy natychmiast wymienić;
  • Pomoc innej osoby, która pomoże Ci jako punktowcowi. Dodatkowa para oczu może być niezwykle pomocny;
pixel