Jak wykonać idealne ujęcie – 6 wskazówek

Czy czasami zdarza Ci się myśleć, że Twój film nagrany z powietrza jest monotonny? Zastanawiasz się, jak sprawić by stał się ciekawszy? Osiągniecie tego wcale nie jest trudne! Poniżej prezentujemy 6 cennych porad na temat filmowania z powietrza, które pomogą sprawić, że Twoje nagranie będzie jeszcze lepsze.

Połącz ze sobą różne ruchy osi gimbala

Trudno będzie sprawić, żeby materiał był interesujący, jeśli Twój dron porusza się tylko w przód i w tył. Aby film nabrał głębi, wypróbuj różne kombinacje ruchów osi. Spróbuj zmieniać kierunek lotu podczas wznoszenia się. Przykładowo spraw, aby dron wznosił się podczas lotu w tył. Staraj się delikatnie poruszać drążkami aparatury sterującej. Powolne i stabilne ruchy nadadzą Twojemu materiałowi kinowy charakter.

Jeśli nadal nie czujesz się pewnie podczas sterowania dronem, polecamy Ci użycie trybu Tapfly. Ten inteligentny tryb pozwala na wskazanie kierunku, w którym dron ma podążać.  Wystarczy, że dotkniesz i przytrzymasz obszar docelowy na ekranie. Następnie kliknij "GO", aby dron poleciał we wskazanym kierunku. Tryb TapFly ułatwi Ci sterowanie dronem, abyś mógł się bardziej skupić na wykonaniu złożonych manewrów.

Tryb okrążania

Okrążenie obiektu może dodać Twojemu filmowi niesamowity, kinowy efekt. Możesz poruszać się po okręgu ręcznie, utrzymując cel w środku podczas lotu bokiem z jednoczesnym pochyleniem drona w przeciwnym kierunku.

Pamiętaj, że wykonanie idealnego okrążenia obiektu wymaga wiele wysiłku. Specjalnie dla Twojej wygody został stworzony inteligentny tryb lotu Point of Interest , dzięki któremu dron automatycznie, płynnie okrąży obiekt. Ty natomiast masz możliwość regulowania wysokości i promienia lotu. Upewnij się, że podczas lotu w bok, dron nie napotka żadnej przeszkody. W nagłych wypadkach naciśnij przycisk pauzy.

Latanie na małych wysokościach

Wiele osób uważa, że nagrywanie materiałów z powietrza opiera się na zwiększaniu wysokości lotu. Loty na dużych wysokościach umożliwiają uchwycenie większej przestrzeni, za to loty na małych wysokościach mogą szczegółowo przedstawić obiekty. Zachowaj jednak ostrożność ze względu na otaczające przeszkody.

Nagrywaj obiekt z różnych perspektyw

Podążanie za obiektem od tyłu to klasyczne ujęcie filmowe. Ale skoro łatwo jest filmować dronem pod różnymi kątami, to dlaczego nie spróbować samemu? ActiveTrack pomoże Ci bez wysiłku utrzymywać śledzony obiekt w centrum kadru, bez względu na kąt pochylenia. Dzięki niemu będziesz podążać za obiektem, nawet gdy ten oddali się lub zmieni kierunek. Tryb Profile pozwala na równoległy lot z zachowaniem stałej odległości od obiektu. Możesz zawsze dostosować kadrowanie za pomocą pokrętła regulacji osi tilt. Wypróbuj różne kombinacje, aby ożywić swój materiał. Zachowaj szczególne bezpieczeństwo podczas lotu w bok lub w tył.

Przelot bokiem

Chciałbyś ukazać otaczający Cię krajobraz z innej perspektywy? Wybierz obiekt, który ma zostać uchwycony, a następnie skieruj drona równolegle do śledzonego obiektu. Po przesunięciu się obiektu na ekranie ukaże się krajobraz. Twoje nagrania będą wzbogacone o efekt przestrzenny, gdy zostaną nakręcone obiektywem szerokokątnym.

Unikaj nagłych ruchów

Nie wykonuj nagłych ruchów, chyba że ze względów bezpieczeństwa, ponieważ niepotrzebne naciśnięcie drążka aparatury sterującej może zrujnować dobre ujęcie (jak pokazano poniżej). Utrzymuj obrany kierunek i zachowaj płynny ruch kamery. Dodatkowo pamiętaj, aby włączyć nagrywanie materiału kilka sekund wcześniej, aby nie stracić idealnego momentu.

Czy uważasz, że opisane techniki filmowania są pomocne? Wypróbuj je i podziel się z nami swoim fenomenalnym filmem! Zachęcamy do przesyłania swoich zdjęć do naszej Galerii.

pixel