Porady, które wzniosą Twoje ujęcia z drona na nowy poziom!

  1. Format RAW to podstawa!

Niemalże każdy profesjonalny fotograf powie Ci, że najlepszą opcją jest robienie zdjęć w formacie RAW. Zawsze fotografują w formacie RAW, który pozwala na zachowanie najwyższej wierności odwzorowania obrazu

Dotyczy to w szczególności dronów. Ponieważ rozdzielczość aparatu to zazwyczaj zaledwie kilkanaście megapikseli, przestępstwem byłoby skompresowanie zdjęć z drona do formatu jpg, nie wykorzystując przy tym zalet i możliwości formatu RAW.

  1. Ustaw ISO tak niskie jak tylko możesz.

Wykonuj zdjęcia przy najniższym możliwym ISO, pozwala to zminimalizować szum na zdjęciach, jasne i proste. Nie zalecamy jednak przekraczania 3-sekundowej ekspozycji, jeśli widzisz, że potrzebujesz dłuższej ekspozycji, zwiększ ISO i pozostań w przedziale 3 sekund.

  1. Odpowiednia proporcja

Jeśli chcesz, by Twoje ujęcia z drona były lepsze, musisz się poświęcić! Drony DJI pozwalają na ujęcia w proporcji obrazu 4:3 oraz 16:9, używaj obu możliwości, by nagrać to samo miejsce, zdecydujesz w montażu, co bardziej pasuje Ci do kompozycji. Z czasem będziesz wiedział, która proporcja bardziej odpowiada Twoim własnym preferencjom.

  1. Przejmij kontrolę 

Nie bój się używać trybu manualnego, to właśnie on pozwala Ci wykorzystać cały potencjał drona i zadecydować o tym jak będzie wyglądać dane ujęcie. Tryb automatyczny może i jest łatwiejszy, ale to urządzenie wykonuje całą pracę i pozostawia nas z gotowym rezultatem, który nie zawsze spełnia nasze oczekiwania.

  1. Wiatr

Nawet jeśli nie odczuwasz, silnego wiatru stając na ziemi to tam, gdzie leci dron, może być wietrznie. Drony DJI starają się zachować całkowitą stabilność, ale pewne wstrząsy są nieuniknione. Zwróć na to uwagę, gdy najdzie Cię ochota na wykonywanie zdjęć z długim czasem ekspozycji.

  1. Postprodukcja 

Pamiętaj, że każde nieprzetworzone zdjęcie prosto z aparatu, zawsze można poprawić. Zdziwisz się, jak bardzo zdjęcie może się zmienić już po poświęceniu kilku minut pracy w programie graficznym.

  1. Po prostu bądź kreatywny

Możesz czytać tysiące poradników, oglądać miliony zdjęć i dobrze, rób to czerp inspiracje i motywacje do wykonywania coraz to lepszych zdjęć, pamiętaj jednak, że to tylko teoria. A jak to mawiają, „trening czyni mistrza”, lataj, nagrywaj, rób zdjęcia z różnych ciekawych dla Ciebie ujęć, pamiętaj, że to od Ciebie zależy, jak będą wyglądały Twoje ujęcia.

pixel