DJI Ronin-S – pierwszy jednoręczny stabilizator marki DJI dla lustrzanek i bezlusterkowców

Tuż przed targami CES 2018, DJI zaprezentowało całkowicie nowy, trójosiowy stabilizator DJI Ronin-S, który został zaprojektowany z myślą o lustrzankach oraz bezlusterkowcach. DJI Ronin-S to pierwszy w historii serii Ronin profesjonalny stabilizator jednoręczny.

Gimbal DJI Ronin-S jest wyposażony w wiele funkcji, w tym opatentowaną przez DJI technologię SmoothTrack, która umożliwia dostosowywanie ustawień i ich szybką obsługę. Pojawiły się również miejsca do montażu akcesoriów podnoszących funkcjonalność.

Jednak to, co najprawdopodobniej ucieszy większość entuzjastów aparatów fotograficznych, to zdolność stabilizatora do obsługi różnych kombinacji obiektywów, między innymi z serii 5D firmy Canon, linii GH bezlusterkowców firmy Panasonic oraz serii Sony Alpha.

DJI Ronin S

Więc co mamy innego?

1. Innowacyjny design.

W porównaniu z innymi jednoręcznymi stabilizatorami dostępnymi na rynku, DJI Ronin-S wyróżnia się innowacyjną konstrukcją. DJI udało się to, co próbowali osiągnąć inni producenci, a mianowicie podnieść mocowanie aparatu ponad oś roll, co pozwala na swobodny dostęp do wyświetlacza urządzenia. Podobne produkty na rynku wykorzystują bardziej tradycyjną konstrukcję, w której silnik osi roll blokuje dostęp do wyświetlacza aparatu.

DJI RONIN-S

Łatwiej jest również ustawić balans mechaniczny gimbala za pomocą blokad osiowych i wbudowanych zacisków bezpieczeństwa. Dzięki temu uchwyt z aparatem nie zsuwa się z wyważonej wcześniej pozycji. Inne stabilizatory jednoręczne na rynku nie posiadają blokady osi, co znacznie utrudnia skupienie się na wyważeniu tylko jednej osi w danym momencie. Co więcej, jeśli nie używasz urządzenia i wyłączasz gimbal, aparat może bezwładnie przechylać się podczas podróży, co nie ma miejsca podczas korzystania ze stabilizatora DJI Ronin-S.

Nierozłączne uchwyty w podobnych produktach powodują, że zestaw stabilizujący jest wysoki, co jest dalekie od ideału, szczególnie podczas robienia ujęć pod niewielkim kątem. Rozłączny uchwyt akumulatora DJI Ronin-S minimalizuje całkowitą zajmowaną przez urządzenie przestrzeń i może być łatwo zamontowany na innych urządzeniach, jak chociażby modele RC. Pozwala to na wykonywanie ujęć pod niewielkim kątem i zapewnia jeszcze większą swobodę podczas filmowania czy robienia zdjęć w miejscach, do których dostęp jest ograniczony.

Co równie ważne, ergonomiczny design niweluje niechciane wibracje podczas płynnego przechodzenia z trybu podwieszonego (underslung) do pozycji pionowej (upright).

Gimbal DJI Ronin S

2. Precyzyjna Kontrola

Joysticki w innych stabilizatorach jednoręcznych bywają mniej wrażliwe na dotyk przez mało precyzyjne algorytmy sterowania, podczas gdy DJI Ronin-S dziedziczy zaawansowane algorytmy autorskie marki DJI, chociażby ze stabilizatora Ronin 2, które są jedyne w swoim rodzaju i zapewniają płynniejsze sterowanie. Wysterowanie gimbala po idealnej krzywej dzięki joystickowi stabilizatora DJI Ronin-S nigdy nie było tak łatwe.

Użytkownicy mają teraz też możliwość intuicyjnego sterowania stabilizatorem DJI Ronin-S poprzez nową aplikację mobilną DJI Ronin. Aplikacja umożliwia dostęp do wielu inteligentnych funkcji, które przekształcają skomplikowane ruchy kamery lub statywu w proste procesy. DJI Ronin-S może automatycznie wykonać panoramę lub materiał hyperlapse za pośrednictwem aplikacji. Ponadto proces konfiguracji tych funkcji pozwala użytkownikom na wprowadzanie kluczowych parametrów, takich jak długość ogniskowej obiektywu, interwał wykonywania zdjęć itp., oferując bardziej precyzyjną kontrolę nad wykonywaniem ujęć.

3. SmoothTrack

Technologia SmoothTrack zastosowana w stabilizatorze DJI Ronin-S bez problemów zamienia ruchy wykonane przez operatora w stabilny materiał kinowej jakości. Dwie konfigurowalne grupy parametrów umożliwiają zapisywanie ulubionych ustawień technologii SmoothTrack, pomiędzy którymi możemy się przełączać za pomocą jednego kliknięcia, bez drgań i konieczności ponownego uruchomienia stabilizatora. Możesz teraz zaplanować długie ujęcie bez konieczności martwienia się o jakiekolwiek ograniczenia funkcjonalności.

Nowy tryb Sport w inteligentny sposób zwiększa czułość technologii SmoothTrack, dzięki czemu możliwe jest uchwycenie szybko poruszających się obiektów w scenach akcji. Aktywowanie trybu Sport jest szybkie i łatwe. Wystarczy przytrzymać przycisk dedykowany do tego trybu, który uruchomi się natychmiastowo. To wszystko sprawia, że nie ma już potrzeby wracać do menu i ryzykować utratę ważnego ujęcia.

Co więcej, drążek zlokalizowany z przodu stabilizatora DJI Ronin-S oferuje użytkownikom możliwość swobodnego i tymczasowego wyłączenia technologii SmoothTrack. Przydaje się, to gdy wykonujemy żwawe ruchy, ale chcemy dodatkowo stabilizować ujęcie ręcznie. Wystarczy nacisnąć i przytrzymać drążek, a DJI Ronin-S zablokuje pozycję aparatu, bez względu na wykonywane ruchy ręką, czy całym ciałem.

DJI Ronin S

4. Wszechstronność

Stabilizator DJI Ronin-S można z łatwością zamontować, chociażby do modelu RC, aby wykonać ujęcia pod niewielkim kątem, albo nawet używać go jako urządzenie do podglądu z perspektywy pierwszej osoby (FPV) po zamontowaniu na wysięgnik. Dedykowane urządzenie DJI Focus można zamontować w doku akcesoriów i pozwala ono na sterowanie ostrością przy użyciu konwencjonalnego pokrętła. Możliwe jest również zamocowanie stabilizatora DJI Ronin-S do dwuręcznego uchwytu bez żadnych strat w dostępie do sterowania gimbalem, ostrością, czy migawką aparatu.

Ronin S

5. Szeroka gama akcesoriów

Na stabilizatorze DJI Ronin-S znajdują się liczne gniazda zasilania i porty danych, które rozmieszczono w sposób intuicyjny. Zasilanie 12 V DC jest dostarczane przez port USB-C i dwa złącza 8-pinowe, co sprawia, że DJI Ronin-S może być kompatybilny z nadajnikiem bezprzewodowej transmisji wideo, odbiornikiem kontrolera, silnikami sterującymi obiektywem, a nawet kompaktowym monitorem.

Dedykowana płytka montażowa z wieloma otworami na śruby o standardowych rozmiarach wykorzystywanych w branży umożliwia operatorom montaż lub podłączenie ulubionych akcesoriów innych producentów. Otwór na śrubę 1/4" znajdujący się w dolnej części uchwytu akumulatora umożliwia szybkie podłączenie stabilizatora DJI Ronin-S do każdego standardowego statywu lub stojaka.

6. Cena i dostępność

Ostateczne ceny nie zostały jeszcze ogłoszone. Jednak w drugim kwartale 2018 r. DJI Ronin-S pojawi się na store.dji.com, w sklepach detalicznych DJI, u autoryzowanych dystrybutorów oraz oczywiście na DJI ARS i w naszych salonach stacjonarnych.

pixel