DJI FPV: najlepszy system hybrydowy FPV

Dzięki DJI FPV mamy teraz idealny czas na wejście w świat lotów dronami FPV. Ten zaawansowany, inteligentny i prosty w obsłudze system rozwiązuje prawie wszystkie największe problemy, z jakimi na przestrzeni lat zmagali się piloci, a jednocześnie nadal oferuje ekscytujące i immersyjne doświadczenie, które pociąga niemal każdego operatora.

W tym artykule sprawdzimy, co decyduje o przełomowości DJI FPV i dowiemy się, w jaki sposób łączy on najlepsze aspekty zarówno tradycyjnych dronów, jak i jednostek FPV w jednym, niesamowitym, a zarazem dostępnym dla każdego pakiecie.


Czym jest FPV?

Na początku warto zrozumieć, czym właściwie jest FPV. Krótko mówiąc, jednostki FPV (first-person view - widok z pierwszej osoby) zapewniają najbardziej ekscytujące doświadczenie latania. Piloci mogą cieszyć się zapierającym dech w piersiach, immersyjnym podglądem z perspektywy drona, co dostarcza niewiarygodnie realistycznych wrażeń lotu przy ogromnych prędkościach. Sprawia też, że dramatyczne manewry stają się jeszcze bardziej porywające.

Dawniej doświadczeni piloci musieli samodzielnie konstruować swoje drony FPV, podobnie jak pozostałe niezbędne narzędzia. Konieczne były również długie godziny ćwiczeń, które miały zapewnić bezpieczny, pewny lot oraz zachwycające materiały. Teraz sytuacja się jednak zmieniła - DJI FPV wypełnia istniejącą do tej pory lukę, oferując nawet całkowicie początkującym użytkownikom wszystko, czego potrzebują, a także oddając w ich ręce uproszczoną platformę, która umożliwia latanie i tworzenie spektakularnych ujęć FPV od razu po wyjęciu z opakowania.


FPV vs tradycyjne drony

Co zatem odróżnia drony FPV od tradycyjnych bezzałogowców? Ogólnie rzecz biorąc, dzielą je cztery podstawowe czynniki. Po pierwsze, jednostki FPV oferują bardziej immersyjne doświadczenie, przede wszystkim ze względu na specjalne gogle, które piloci zakładają na czas lotu. Po drugie, drony FPV poruszają się w inny sposób. Umożliwiają osiąganie znacznie bardziej imponujących prędkości i niemal nieograniczone sposoby manewrowania. W związku z tym, nierzadko wymagają od operatorów nieco większych umiejętności. Po trzecie, w wypadku jednostek FPV często konieczne jest ich samodzielne składanie i testowanie przed lotem, podczas gdy tradycyjne bezzałogowce zazwyczaj są gotowe do użycia od razu po wyjęciu z opakowania. I w końcu, po czwarte, drony FPV prawie nigdy nie mają inteligentnych funkcji bezpieczeństwa ani usług posprzedażowych, co oznacza, że różnego rodzaju wypadki są niemal nieuniknione, a powstałe w ich wyniku uszkodzenia bywają niezwykle trudne do naprawy.

Rozwińmy teraz każdy z tych czterech punktów i dowiedzmy się, co sprawia, że DJI FPV zapewnia optymalne doświadczenie.

1. Immersyjny vs tradycyjny lot

Podstawowym czynnikiem, który sprawia, że jednostki FPV zapewniają bardziej immersyjne doświadczenie, jest fakt, że podczas lotu piloci noszą specjalne gogle. Gwarantują one unikalną perspektywę, która jest po prostu niemożliwa do osiągnięcia w wypadku zwykłych dronów. Sterowanie nimi najczęściej oznacza bowiem stałe wpatrywanie się w niewielki ekran smartfona.

 DJI FPV: niezrównana immersja

DJI FPV oferuje immersyjne doświadczenie, któremu naprawdę trudno byłoby dorównać. Przeznaczone dla jego operatorów Goggle V2 zapewniają niesamowicie szerokie pole widzenia 150°, które dostarcza zapierających dech w piersiach widoków. Co więcej, nowy system transmisji O3 sprawia, że obraz wyświetlany w goglach wyróżnia się doskonałą jakością HD i ekstremalnie niskim opóźnieniem, dzięki czemu użytkownicy mogą poczuć się tak, jakby naprawdę unosili się w powietrzu. I w końcu, nowy DJI Motion Controller, dostępne do kupienia osobno akcesorium, daje pilotom możliwość sterowania dronem za pomocą intuicyjnych ruchów dłoni. To oznacza, że DJI FPV nie tylko zapewnia jeszcze większą immersję, ale też jest zupełnie niepodobny do żadnego innego bezzałogowca na świecie.


 2. Nieograniczone manewrowanie vs stabilny lot

Jedną z największych atrakcji lotu FPV jest właśnie lot sam w sobie. Piloci mogą cieszyć się ogromną szybkością i nieograniczonymi możliwościami manewrowania, mknąc przez lasy, przelatując pod mostami lub nurkując pionowo w dół wzdłuż ściany klifu. Podobne drony osiągają prędkości przekraczające nawet 200 km/h z błyskawicznym przyspieszeniem i niesamowitą precyzją prowadzenia. Jednostki FPV przeważnie wymagają zatem od operatorów sporego doświadczenia i wielu godzin ćwiczeń, podczas gdy tradycyjne bezzałogowce są wystarczająco proste w obsłudze i intuicyjne, aby pozwolić nawet całkowicie początkującym użytkownikom latać niemal bez przygotowania.

Zwykłe drony można łatwo kontrolować, zazwyczaj są też wyposażone w mnóstwo inteligentnych trybów, takich jak automatyczny start, QuickShots, wykrywanie przeszkód i wiele innych. Podobne funkcje znacznie ułatwiają nagrywanie. Nie da się jednak ukryć, że tradycyjne bezzałogowce nie są zbyt szybkie ani zwrotne - ich podstawowym celem jest tworzenie płynnych filmów i wysokiej jakości powietrznych fotografii.

DJI FPV: ekscytujący, ale prosty w obsłudze

Maksymalna prędkość drona DJI FPV wynosi 140 km/h, a do 100 km/h może on rozpędzić się w zaledwie dwie sekundy. Daje też nieograniczone możliwości manewrowania podczas lotu w trybie Manual. Zapewnia również cały zestaw opcji, które sprawiają, że jego obsługa staje się prosta dla każdego. Zestaw DJI FPV Combo zawiera standardową aparaturę sterującą, która oferuje tradycyjną kontrolę drona w trybie N, pełne doświadczenie FPV w trybie M oraz zupełnie nowy tryb S. Ten ostatni umożliwia hybrydowy lot, który łączy ruchy jednostki FPV ze stabilnością sterowania zwykłymi bezzałogowcami. Jak zostało to już wcześniej wspomniane, producent stworzył także rewolucyjny DJI Motion Controller. To małe, ręczne urządzenie umożliwia pilotom obsługę drona za pomocą określonych gestów. Nowy kontroler w połączeniu z 3 trybami lotu daje użytkownikom szeroki wachlarz intuicyjnych możliwości sterowania jednostką.


 3. DIY vs system gotowy do lotu

Do tej pory piloci FPV musieli samodzielnie konstruować swoje drony, a także oddzielnie wybierać system transmisji obrazu oraz gogle. Ogólnie rzecz biorąc, budowa podobnych dronów DIY była znacznie uproszczona, co pozwalało osiągać duże prędkości i zapewniało zwiększoną elastyczność. Istnieją jednak poważne wady takich rozwiązań. Należy do nich sama konstrukcja tego rodzaju jednostek, które zazwyczaj są bardziej delikatne i mniej bezpieczne niż tradycyjne bezzałogowce. Zwykłe drony przeważnie charakteryzują się gotowością do lotu od razu po wyjęciu z opakowania. Są też wyposażone w dodatkowe czujniki, który zwiększają stabilność i bezpieczeństwo latania. W ich wypadku nie ma jednak aż tak wielu dostępnych opcji dostosowywania lub wymiany części.

DJI FPV: wszystko, czego potrzebujesz, w jednym opakowaniu

DJI FPV łączy elastyczność oferowaną przez jednostki FPV z prostotą obsługi tradycyjnych dronów. Jest gotowy do lotu od razu po wyjęciu z opakowania. Co więcej, dron, gogle i aparatura sterująca są już ze sobą sparowane. Pilot musi jedynie naładować akumulatory i postąpić zgodnie z instrukcją dostępną w aplikacji DJI Fly. DJI FPV oferuje również możliwość łatwej wymiany określonych części, takich jak górna obudowa, gimbal oraz podwozie.


 4. Inteligentne funkcje bezpieczeństwa vs ich brak

Nauka latania FPV nierzadko bywa niesamowicie trudna. Właściwe opanowanie sterowania podobnymi dronami wymaga wielu godzin ćwiczeń, co czyni je dużo bardziej podatnymi na wypadki niż tradycyjne bezzałogowce. Nie mają też funkcji wspomagających unikanie zderzeń - również takich, które współcześnie oferują nawet najbardziej podstawowe jednostki. Brak tu między innymi wykrywania przeszkód, inteligentnego powrotu do miejsca startu i innych.

DJI FPV: niezrównane bezpieczeństwo dla systemu FPV

DJI FPV ma wiele zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa typowych dla tradycyjnych bezzałogowców. Należą do nich między innymi awaryjne hamowanie i zawis. Dzięki temu użytkownicy mogą za pomocą jednego przycisku zatrzymać drona i sprawić, że zawiśnie w miejscu - niezależnie od uruchomionego trybu. Można też w prosty i szybki sposób wywołać procedurę return to home. Co więcej, jeżeli nastąpi utrata sygnału transmisji, DJI FPV automatycznie powróci do miejsca, z którego wystartował.


Czy przejście na FPV jest trudne?

Dawniej przejście na drony FPV było trudne dla operatorów tradycyjnych bezzałogowców. Mimo że lot FPV oferuje immersyjne i ekscytujące doświadczenie, konieczne było samodzielne złożenie jednostki oraz przećwiczenie lotu w środowisku wirtualnym przed jej pierwszym użyciem w rzeczywistych warunkach. Podobne praktyki wiążą się z nauką podstaw latania od nowa i często skutkują mnóstwem wypadków, jeszcze zanim pilot choć zbliży się do zaryzykowania wypróbowania prawdziwego urządzenia. To właśnie przez to aspirujący operatorzy FPV nierzadko martwią się o bezpieczeństwo lotu. Obawiają się też trudności w złożeniu i kontroli drona. Nawet, jeśli z entuzjazmem myślą o immersyjnym doświadczeniu FPV, wspomniane niedogodności stanowią dla nich sporą przeszkodę.

Aby umożliwić użytkownikom pokonanie największych trudności stojących na drodze do lotów FPV, zachowując jednocześnie niepowtarzalny dreszcz ekscytacji towarzyszący podobnym doświadczeniom, DJI proponuje system FPV, który jest prosty w obsłudze i natychmiast gotowy do lotu. Oferuje on zarówno niesamowitą immersję, której oczekują piloci, jak i możliwość nagrywania doskonałej jakości materiałów. DJI FPV przejmuje kilka największych zalet tradycyjnych dronów i aplikuje je do wspomnianego systemu. Ponadto, dostępna jest również aplikacja DJI Virtual Flight, która umożliwia przećwiczenie lotu w bezpiecznym, wirtualnym środowisku. Wszystkie te czynniki składają się na znaczne obniżenie progu wejścia dla początkujących operatorów FPV i zapewniają ekscytujące doświadczenie latania, które staje się bardziej dostępne dla większej liczby chętnych. Przygotuj się! Z DJI FPV przeniesiesz swoje loty na zupełnie nowy poziom.

Polecane

pixel