Drony i fotografia nocna – jak osiągać dobre efekty?

Zrobienie dobrego ujęcia nocnego nie jest prostym zadaniem – efekty są jednak warte wysiłku. Wykonane nocą filmy i fotografie często mają niesamowity, magiczny klimat. Chcesz sprawdzić możliwości swojego drona i przygotować kilka ujęć po zmroku? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak osiągać doskonałe rezultaty podczas robienia zdjęć nocą!

Dron DJI Mavic 3 Classic leci na tle gór

Fotografia nocna – najczęstsze problemy i wyzwania

Podstawowym problemem, z jakim musimy się mierzyć, robiąc zdjęcia w nocy, jest oczywiście ograniczone światło. Słońce jest tu zastępowane sztucznym oświetleniem, co wymaga od nas ręcznego dostosowywania parametrów kamery – a nie zawsze jesteśmy w stanie wybrać odpowiednie ustawienia. Dla przykładu, zwiększenie czułości ISO może doprowadzić do pogorszenia jakości obrazu i powstania niechcianych szumów. To wymaga od fotografa umiejętności znajdowania balansu między poszczególnymi parametrami.

Osoby, które chcą robić dobre ujęcia z lotu ptaka nocą, muszą też wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Nie wszystkie drony radzą sobie z trudnymi warunkami oświetleniowymi – warto mieć to na uwadze, planując zakup takiego urządzenia.

Dron DJI Inspire 3 leci nocą między budynkami

Jak robić dobre ujęcia nocą? Kilka wskazówek

Robienie wysokiej jakości zdjęć i filmów w nocy jest trudne, ale nie niemożliwe. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pozwolą Ci odpowiednio przygotować się do tego zadania i stworzyć perfekcyjne ujęcie!

Dokładnie wybierz miejsce i czas robienia zdjęć

Planując nagrywanie filmów lub robienie zdjęć w nocy, musimy mieć świadomość, że liczy się każda minuta. Tak naprawdę nie mamy zbyt wiele czasu na uchwycenie idealnego ujęcia – gdy trafi się odpowiednia okazja, trzeba od razu ją wykorzystać. Dlatego warto dokładnie wyznaczyć czas i miejsce, w którym pojawimy się z dronem.

Dobrym pomysłem będzie wzbicie się w przestworza o niebieskiej godzinie, czyli tuż przed wschodem słońca lub zaraz po jego zachodzie. Zyskujemy wtedy czas, aby dobrze zaplanować kadr. Gdy już nadejdzie odpowiedni moment, możemy po prostu zrobić zdjęcie, nie tracąc cennych minut na dodatkowe ustawianie drona. Niebieska godzina to doskonała pora na nagrywanie wideo i fotografowanie – zazwyczaj jest już na tyle ciemno, że aby uzyskać złudzenie nocnego ujęcia, wystarczy trochę podkręcić obraz w postprodukcji, a jednocześnie nie pracujemy w całkowitej ciemności i mamy większą szansę na uzyskanie pożądanych rezultatów.

Dron DJI Mini 4 Pro leci nad wodą

A co jeśli nie chcemy “oszukiwać” i zależy nam na tym, aby naprawdę zrobić fotografię w nocy? W takiej sytuacji warto dobrze przemyśleć miejsce, w którym będziemy pracować. Na nocnych ujęciach świetnie prezentują się dobrze oświetlone obiekty, na przykład pomniki czy kościoły. Możemy też wybrać się do jednego z większych miast, gdzie mamy dużo sztucznego światła. Dobrym pomysłem będzie również fotografowanie śniegu – to pozwoli uzyskać jaśniejsze, lepszej jakości ujęcia.

Dostosuj ustawienia kamery

Gdy już zabierzesz drona w wyznaczone miejsce i znajdziesz odpowiedni kadr, przyjdzie czas na dostosowanie najważniejszych parametrów. Jak wspomnieliśmy wcześniej, może to stanowić pewne wyzwanie – nie ma niestety jednej, w 100% sprawdzonej metody. Warto więc testować różne ustawienia.

Na jakie parametry należy zwrócić uwagę? Będą to przede wszystkim:

  • Ekspozycja (EV) – reguluje ilość światła, które wpada do obiektywu. Wyższa wartość EV oznacza jaśniejsze zdjęcie, a niższa – ciemniejsze. W wypadku ujęć nocnych warto eksperymentować z niskimi wartościami EV (na przykład -0,7, -1), zwłaszcza jeśli zdecydujemy się nagrywać lub robić zdjęcia o niebieskiej godzinie.
  • ISO – czyli czułość matrycy aparatu na światło. W przypadku nocnej fotografii należy ostrożnie regulować tę wartość. Niskie ISO (na przykład 100-400) zapewnia lepszą jakość obrazu i redukuje szumy, ale wymaga dłuższego czasu naświetlania. Z kolei wyższe ISO (na przykład 800-3200) trochę lepiej sprawdza się w warunkach słabego oświetlenia, ale może wprowadzać szumy i powodować utratę detali. Robiąc zdjęcia nocą, lepiej więc trzymać się niższych wartości tego parametru.
  • Ostrość – gdy jest ciemno, autofocus może mieć trudności z właściwym ustawianiem ostrości na obiektach. Musimy więc robić to ręcznie.
  • Czas naświetlania – aby uchwycić odpowiednią ilość światła w nocnej fotografii, często konieczne są długie czasy naświetlania. To może prowadzić do problemu rozmycia, szczególnie jeśli dron nie jest stabilny. Warto więc zainwestować w sprzęt z dobrym gimbalem.
  • Balans bieli – w nocy różne źródła światła (na przykład latarnie czy księżyc) mogą generować zróżnicowane temperatury barwowe. To oznacza, że musimy odpowiednio zarządzać balansem bieli, aby uzyskać naturalne kolory na zdjęciach.

Pamiętaj też, aby ustawić format zdjęć RAW. Dzięki temu zyskasz więcej możliwości w postprodukcji, o czym więcej opowiemy za chwilę.

Dron DJI Mavic 3 Cine

Zrób kilka zdjęć tego samego kadru

W nocy warunki nie sprzyjają robieniu dobrych zdjęć. Dobrym pomysłem będzie więc przygotowanie kilku lub nawet kilkunastu ujęć tego samego kadru i wypróbowanie różnych ustawień. Dzięki temu później będziemy mieć z czego wybierać. W ten sposób zwiększamy też swoje szanse na to, że przynajmniej jedna fotografia spełni nasze oczekiwania.

Wykorzystaj możliwości postprodukcji

Musimy niestety liczyć się z tym, że nasze nocne ujęcia nie będą idealne i nie wyjdą dokładnie tak, jak chcemy. Od czego jest jednak postprodukcja? Zawsze możemy wykorzystać możliwości programów graficznych, aby poprawić obraz i dostosować go do swoich oczekiwań.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, idealnym formatem do robienia zdjęć w nocy jest RAW. Umożliwia on późniejszą korektę ekspozycji, dostosowanie balansu bieli, redukcję szumów i nie tylko. Pliki RAW zawierają pełen zakres informacji o kolorach i jasności w scenie, co oznacza, że nie ryzykujemy utraty jakości związanej z kompresją czy przetwarzaniem obrazu.

Co możemy poprawić w postprodukcji? W niektórych przypadkach warto spróbować obniżyć ekspozycję, podbić kontrast, przyciemnić niektóre obszary (na przykład mniej ważne elementy zdjęcia) i rozjaśnić inne (na przykład istotne budynki czy ulice). Dobrym pomysłem będzie także korekcja kolorów i tonów – w ten sposób uzyskamy pożądane efekty artystyczne lub atmosferę na fotografii. W postprodukcji można też przyciąć obraz i dostosować perspektywę, aby poprawić kompozycję i usunąć niepożądane elementy z kadru.

Widok na góry i jezioro

Jakiego drona wybrać do nocnej fotografii?

Już wcześniej zwróciliśmy uwagę na fakt, że nie wszystkie drony nadają się do nocnej fotografii. W takich zadaniach najlepiej sprawdzają się urządzenia wyposażone w duże matryce, które zapewniają dobrą wydajność nawet w warunkach słabego oświetlenia. Tego typu sprzęt powinien też umożliwiać regulację parametrów kamery takich jak ISO czy czas otwarcia migawki. Nie bez znaczenia będzie również długi czas lotu – nie chcemy przecież stracić okazji do wykonania idealnego ujęcia tylko dlatego, że akumulator drona zbyt szybko się rozładował.

Jakie modele będą dobrym wyborem? Świetnie sprawdzą się na przykład:

  • DJI Mavic 3 Pro – jest wyposażony w 3 kamery, pozwala nagrywać w 5.1K i robi 12-bitowe zdjęcia RAW.
  • DJI Mavic 3 Classic – ma kamerę Hasselblad z matrycą CMOS 4/3, umożliwia nagrywanie w 5.1K i pozwala robić 12-bitowe zdjęcia RAW, a jego czas lotu sięga 46 minut.
  • DJI Mini 4 Pro – pozwala nagrywać w 4K i obsługuje tryby D-Log M i HLG, które zapewniają lepszą kolorystykę i więcej możliwości podczas edycji materiałów. Za jego pomocą można też robić zdjęcia RAW 48 MP.
  • DJI Air 3 – oferuje 2 kamery, może latać przez około 46 minut, nagrywa w 4K i umożliwia robienie zdjęć 48 MP.

Wszystkie cztery urządzenia obsługują też specjalne tryby do nagrywania w nocy, dzięki którym ujęcia nakręcone po zmroku są nasycone szczegółami i prezentują się naprawdę dobrze.

Mężczyzna steruje dronem DJI

Przygotuj mnóstwo świetnych nocnych ujęć

Już wiesz, jak robić dobre nocne fotografie dronem i na co zwracać uwagę podczas postprodukcji. Wykorzystaj dłuższy czas naświetlania, aby uchwycić smugi świateł pojazdów i rozświetlone budynki, lub puść wodze fantazji i dokonaj edycji zdjęcia w taki sposób, aby uzyskać nieco senną, magiczną atmosferę. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia! A jeśli szukasz odpowiedniego sprzętu, sprawdź ofertę naszego sklepu.

Polecane

pixel