DJI FPV Goggles

Kod produktu: 019940  
 | 
2 499 PLN

  Powiadom mnie o dostępności

   INFORMACJA

   Produkt niedostępny. Zapoznaj się z najnowszymi modelami z Serii FPV.

   Potrzebujesz pomocy w zakupach?
   Zadzwoń do nas! 734 734 920

   DJI Digital FPV System

   Odkryj świat FPV na nowo

   System FPV od DJI został stworzony specjalnie dla hobbystów i profesjonalnych pilotów dronów. Składa się z modułu Air Unit, kamery, gogli oraz aparatury sterującej. Wszystkie elementy wyposażone są w zaawansowane funkcje i odgrywają znaczącą rolę w rozwoju systemu DJI FPV, który charakteryzuje się małym opóźnieniem i wysokiej jakości obrazem HD. Nowa era wyścigów dronów zapewnia mniejsze opóźnienia, niezwykłą jakość HD i co najważniejsze - niezapomniane wrażenia z latania z systemem FPV.

   minimalne opóźnienia i maksymalny zasięg transmisji.[1][2]

   jakość obrazu DJI FPV Goggles

   ilość dronów, które mogą działać jednocześnie.[3]

   wideo rejestrowane przez DJI FPV Air Unit.[4]

   transmisja o niskim opóźnieniu między DJI FPV Controller, a DJI FPV Air Unit.[5]

   Nowa era wyścigów FPV

   System DJI FPV wykorzystuje technologię HD z niskim opóźnieniem (transmisja DJI HDL FPV). Ta unowocześniona technologia została zaprojektowana po to, by poprawić jakość korzystania z FPV. Piloci dronów mogą nie tylko ściągać się z większą płynnością i mniejszym opóźnieniem, wynoszącym 28ms, ale także cieszyć się niezwykle krystalicznym i czystym obrazem.

   Goggles:
   obraz HD FPV
   720p/120fps

   Air Unit: niskie
   opóźnienie transmisji
   wideo

   RC: daleki zasięg

   Transmisja 720p/120fps

   Technologia transmisji DJI HDL FPV charakteryzuje się płynnym podglądem na żywo w jakości HD 720p/120fps i opóźnieniem wynoszącym ok. 28 ms.

   Transmisja cyfrowa bez zakłóceń

   Technologia transmisji DJI HDL FPV wykorzystuje dwukierunkowy system komunikacji, pomagając w stabilizacji połączeń, zapewniając pilotom większą swobodę podczas przelotów przez wymagające obszary.

   Niskie opóźnienie 28 ms

   Technologia transmisji DJI HDL FPV zapewnia opóźnienie wynoszące ok. 28 ms i oszałamiający podgląd w jakości HD.

   Inteligentne wyścigi FPV

   Jako wysoce zintegrowane rozwiązanie do transmisji wideo, system DJI FPV jest wyposażony w niesamowite komponenty i akcesoria, dzięki którym piloci oszczędzają czas i energię potrzebną na zakup każdego modułu osobno. Wbudowany odbiornik i łatwy w obsłudze system kontrolera lotu sprawiają, że montaż elementów jest niezwykle łatwy i szybki. Każdy element został zaprogramowany tak, by działać od razu po aktywacji i zapamiętywać początkowe łączenie, unikając tym samym konieczności parowania modułów i ustawiania parametrów przed każdym użyciem.

   Rekomendowane przez DJI akcesoria do wyścigów:

   Tmotor F40proⅢ - KV2400

   Tmotor HOM - KV 1750

   Tmotor F55AproⅡ +F4 HD STACK

   Tmotor T5143S

   Hurricane Durable 3 Blade

   LASER HD

   DJI FPV Goggles

   Znakomity obraz HD

   Gogle DJI FPV wykorzystują transmisję DJI HDL FPV, by zapewnić pilotom niezwykłą rozdzielczość HD na obu ekranach i tym samym wznieść doznania z latania na całkowicie inny poziom. Piloci mogą teraz cieszyć się zarówno doskonałą jakością obrazu, jak i minimalnym opóźnieniem 28 ms.

   * DJI FPV Goggles nie zawierają akumulatora. Należy go nabyć oddzielnie.

   Rozdzielczość HD

   Gogle DJI FPV obsługują i nagrywają w jakości 720p/60fps. Ten wysokiej jakości obraz HD w połączeniu z opóźnieniem 28 ms, zapewnia użytkownikom wyraźny obraz i większą wydajność.

   Natychmiastowe odtwarzanie

   Filmy, które zostały nagrane i zapisane na karcie microSD można natychmiast odtworzyć za pomocą gogli.[7]

   Udostępnianie obrazu

   Piloci mają możliwość udostępniania widoku z kamery gogli innym użytkownikom DJI FPV, których gogle przełączone są w tryb Audience. Dzięki temu widzowie mogą zobaczyć to, co widzą zawodnicy.

   Kompatybilny z analogową transmisją wideo

   System DJI FPV może być używany z analogową transmisją obrazu, umożliwiając użytkownikom przełączanie między transmisją AV i cyfrową transmisją wideo.

   Bardziej przejrzysty obraz

   W trybie Focus, przesył danych skupia się w centralnej części wideo, aby zapewnić wyraźny podgląd bez zakłóceń tam, gdzie tego potrzebujesz, nawet gdy jakość połączenia spadnie.

   Stabilna i wyraźna transmisja wideo

   Większość pilotów korzysta z analogowej transmisji wideo, która oferuje niską jakość obrazu. Wynika to z niskiej rozdzielczości obrazu i wysokiej podatności na zakłócenia sygnału. Wręcz przeciwnie, nowe rozwiązania transmisji cyfrowej DJI zapewniają płynne latanie przy niezmiennie stabilnym, wysokiej jakości połączeniu.

   Innowacyjny design

   Gogle DJI FPV zostały zaprojektowane tak, aby dzięki niskiej wadze być wygodnymi, ale i wyposażonymi w wiele niesamowitych funkcji. Jest to między innymi technologia wielokierunkowych anten, które zapewniają stabilną transmisję wideo. Posiadają także dwa ekrany i dwa przyciski regulacji kanałów, co zapewnia niezwykłą radość z latania FPV.

   • Anteny wielokierunkowe
   • Wygodna kontrola
   • Wciągające doświadczenia
   • Zaprojektowane dla komfortu

   Gogle DJI FPV posiadają cztery anteny wielokierunkowe, które obsługują polaryzację LHCP, wzmacniając siłę sygnału i komunikację pomiędzy goglami, aparaturą RC i modułem Air Unit.[8]

   Dwa stabilne i łatwe w użyciu przyciski regulacji kanałów, zapewniają pilotom i widzom wygodę w szybkiej zmianie ich częstotliwości.

   Ciesz się niesamowitymi doświadczeniami, które postawią Cię w centrum szybko rozwijającego się świata wyścigów FPV.

   Niesamowity design gogli sprawia, że są wygodne w użyciu, nawet dla osób noszących okulary. DJI oferuje również niestandardowe soczewki dla użytkowników z krótkowzrocznością.[9]

   Uwagi:

   1. Maksymalny zasięg transmisji zgodny z regulacjami CE: 0.7 km
   2. Opóźnienie poniżej 28 ms w 720p/120fps i poniżej 40 ms w 720p/60fps.
   3. W zależności od regionu DJI FPV Goggles mogą pracować nawet na 8 kanałach (FCC: 8, CE/SRRC: 4, MIC: 3). Szerokość pasma każdego kanału wynosi 20 MHz. Domyślnym kanałem jest kanał ósmy i tylko jeden operator może korzystać z kanału w tym czasie. Kanał ósmy może być manualnie przełączony, aby uniknąć zakłóceń pochodzących z innych urządzeń. Wszystkie kanały pracują w częstotliwości 5,8 GHz.
   4. DJI FPV Air Unit może rejestrować wideo w rozdzielczości 720p/60fps (z dźwiękiem) i 720p/120fps (bez dźwięku).
   5. Średnie opóźnienie na poziomie 7 ms w połączeniu pomiędzy DJI FPV RC i DJI FPV Air Unit osiągnięto w warunkach laboratoryjnych. Wartość opóźnień zależna jest od warunków lotu i może się różnić.
   6. Dwukierunkowa transmisja danych DJI FPV RC pozwala zredukować błędy operacyjne i zdalnie zmieniać parametry lotu.
   7. Aby obejrzeć nagrane materiały wideo, użytkownik musi wyjąć kartę pamięci microSD z DJI FPV Air Unit i umieścić ją w DJI FPV Goggles.
   8. Wielokierunkowe anteny są kompatybilne tylko i wyłącznie z antenami LHCP.
   9. Szkła korekcyjne dla osób z krótkowzrocznością są zaprojektowane specjalnie do DJI FPV Goggles i będą dostępne jako akcesorium w naszym sklepie.
   10. Opóźnienie typu end-to-end to całkowity czas od pojawienia się sygnału z kamery do wyświetlenia na ekranie. DJI FPV Goggles mogą osiągnąć maksymalny zasięg transmisji na otwartym obszarze bez zakłóceń elektromagnetycznych, uzyskując minimalne opóźnienie w trybie niskich opóźnień (720p/120fps).

   Często zadawane pytania

   Ogólne

   Na co powinienem uważać korzystając z samego systemu FPV?

   Podczas korzystania z samego systemu FPV:


   1. Nie lataj w obszarach o silnych zakłóceniach sygnału, np. w obszarach o zwiększonej ilości sieci Wi-Fi.

   2. Nie lataj dronem zbyt daleko lub na zbyt małej wysokości.

   3. Wyłącz Wi-Fi dodatkowych modułów w dronie, aby uniknąć zakłóceń sygnału.

   Na co powinienem uważać używając systemu FPV, będąc w pobliżu wielu operatorów?

   Zakłócenia sygnału mogą wystąpić, gdy w jednym czasie działa wiele systemów DJI FPV. Aby tego uniknąć, zapoznaj się z poniższymi zaleceniami:


   1. Zachowaj bezpieczną odległość, która wynosi co najmniej 3 metry między każdym z dronów. Włącz i wybierz kanał dla każdego drona oddzielnie. Unikaj korzystania z tego samego kanału, co inni operatorzy. Jeśli transmisje na żywo zaczną mieć zakłócenia, uruchom ponownie wszystkie urządzenia.

   2. Operatorzy powinni unikać jednoczesnego korzystania z kanałów, których częstotliwość jest podobna do urządzeń używanych w pobliżu, ponieważ może to skutkować zwiększonymi zakłóceniami sygnału oraz obniżoną jakością transmisji na żywo.

   3. Jeśli wybrany przez Ciebie kanał, znajduje się w pobliżu kanału innego operatora, upewnij się, że Twój dron znajduje się co najmniej 3 metry od jego gogli.

   4. Zachowaj odległość co najmniej 3 metrów między każdą parą gogli.

   5. Jeśli transmisja na żywo, zaczyna mieć zakłócenia w powodu wielu operatorów latających na tym samym obszarze, uruchom ponownie Air Unit.

   Na co powinienem uważać wybierając kanał, który jest używany przez innego operatora?

   Takie rozwiązanie nie jest zalecane. Jeśli skorzystasz z zajętego już kanału, obaj operatorzy mogą zostać przełączeni na częstotliwość, która jest podobna do urządzeń używanych w pobliżu, powodując zakłócenia sygnału. Ponadto obaj operatorzy mogą stracić kontrolę nad dronem i mogą nie być w stanie odebrać transmisji wideo na żywo.

   Z jakich środków ostrożności korzystać, używając systemu FPV w innych krajach?

   Korzystając z systemu DJI FPV w innych krajach, należy przestrzegać lokalnych przepisów. Podłącz system DJI FPV do DJI Assistant 2 (seria DJI FPV), a oprogramowanie automatycznie dostosuje ustawienia systemu do lokalnych przepisów.

   Jakie są wymagania podczas używania gogli DJI FPV?

   Używając gogli w miejscu nasłonecznionym, unikaj wystawienia soczewek na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ może to spowodować nieodwracalne uszkodzenie optyki.

   Jakie są wymagania podczas używania DJI FPV Air Unit?

   DJI Air Unit, może generować dużą ilość ciepła, więc nie dotykaj jej bezpośrednio, jeśli nie ostygła. Unikaj korzystania z Air Unit przez dłuższy czas w warunkach wysokiej temperatury i małej wentylacji. W przeciwnym razie Air Unit nagrzeje się i przejdzie w tryb niskiego zużycia energii, co znacznie wpłynie na jej wydajność.

   Jakie są środki ostrożności przy obchodzeniu się z anteną DJI Air Unit?

   DJI Air Unit wykorzystuje antenę MMCX. Ze względu na to, że złącze jest małe, wyciągając antenę, trzymaj Air Unit jedną ręką, następnie delikatnie pociągnij antenę drugą ręką i upewnij się, że wyjmujesz ją poziomo. Zbyt mocne włożenie lub wyciągnięcie anteny, może spowodować odpadnięcie wewnętrznego wtyku lub jego uszkodzenie.

   Ile wynosi opóźnienie systemu DJI FPV?

   Opóźnienie od końca do końca to całkowity czas potrzebny na przesłanie informacji z kamery na wyświetlacz. Najniższe opóźnienie w systemie FPV, wynosi 28 ms i zapewniaj jakość obrazu 720 p / 120 fps. Taki wynik osiąga się najczęściej w bardzo otwartych przestrzeniach, bez zakłóceń magnetycznych.

   Jaka jest rozdzielczość ekranów gogli DJI FPV?

   1080 x 720 o współczynniku formatu obrazu 4: 3 i 1440 x 810 o współczynniku
   16: 9.

   Jakie jest napięcie zasilania i zużycie energii przez gogle DJI FPV?

   Gogle DJI FPV korzystają z zewnętrznego akumulatora o napięciu 7,4-17,6 V. Użytkownicy powinni korzystać z akumulatora 4S. Całkowity pobór mocy wynosi około 7 W. Żywotność jednego akumulatora 4S 1600 mAh t 3,5 godziny przy ciągłym użytkowaniu.

   Jaki format nagrywania wideo obsługują Gogle DJI FPV?

   MP4 wideo w 720p / 60fps.

   Jakie pliki wideo, mogą odtwarzać gogle DJI FPV?

   MP4, MOV i MKV (H.264)

   Jakie rodzaje kart pamięci obsługują gogle DJI FPV?

   Gogle DJI FPV obsługują karty microSD o pojemności do 125 GB.

   Czy Air Unit w DJI FPV jest kompatybilna z kamerami innych firm?

   Nie.

   Jaki format nagrywania wideo, obsługuje Air Unit?

   Wideo MP4 1080p / 60fps i 720p / 120 fps.

   Jaka jest maksymalna moc Air Unit zgodnie z każdym standardem certyfikacji bezprzewodowej?

   FCC/SRRC: 700 mw

   CE: 25 mw

   MIC: 350 mw

   Jakie rodzaje kart pamięci obsługuje DJI FPV Air Unit?

   DJI FPV Air Unit obsługuje karty microSD o pojemności do 128 GB.

   Jakie jest napięcie i zużycie mocy DJI FPV Air Unit?

   DJI FPV Air Unit korzysta z zewnętrznego akumulatora o napięciu 7,4 - 17,6 V. Użytkownicy powinni używać akumulatora 4S. Pobór mocy przez system transmisji wideo wynosi od 4 do 9 W w normalnej temperaturze.

   Jakie porty mają zdalne kontrolery DJI FPV?

   Kontroler DJI FPV posiada port USB Typu-C oraz interfejs audio 3,5 mm. Aby korzystać z symulatorów, należy podłączyć klucz sprzętowy do kontrolera za pomocą wejścia audio 3,5 mm, a następnie podłączyć go do komputera.

   Jakie jest opóźnienie sterowania DJI FPV?

   Opóźnienie sterowania to całkowity czas, potrzebny na przesłanie polecenia ze zdalnego kontrolera do sterowania lotem. Opóźnienie sterowania DJI FPV może spaść nawet do 7 ms, jeśli korzystasz z Sbus Baud Fast. (Kontrolery muszą być aktualizowane o najnowsze oprogramowanie, aby użytkownicy mogli cieszyć się niskim opóźnieniem, wynoszącym 7 ms)

   Ile wynosi żywotność akumulatora w kontrolerze DJI FPV?

   W pełni naładowany akumulator, pozwala na nieprzerwane 7,5 godziny pracy.

   Czy gogle DJI FPV mogą korygować błędy refrakcji?

   Nie. Można jednak zakupić soczewki korekcyjne do gogli DJI FPV (+2.0D, + 4.0D, + 6.0D lub + 8.0D) w sklepie internetowym DJI.

   Czy jest tylko jeden rozmiar pianki w goglach DJI FPV? Czy mogę zdjąć piankową wyściółkę?

   Tak. Obecnie piankowa wyściółka gogli DJI FPV jest tylko w jednym rozmiarze. Nie zaleca się zbyt częstego zdejmowania jej. Jeśli jednak pianka ulegnie uszkodzeniu, można zakupić nową w sklepie internetowym DJI.

   Dlaczego anteny na goglach DJI FPV są nadal luźne mimo, że dokręciłem śruby?

   Anteny pozostają luźne nawet po dokręceniu w celu ochrony. Gdyby spadając z wysokości, będąc zupełnie sztywnymi, pękłyby podczas uderzenia.

   Co mogę zrobić, jeśli ekrany lub soczewki w goglach DJI FPV zaparują?

   Nagłe zmiany temperatury i wilgotności powodują zaparowanie ekranów lub stożka obiektywu, co jest zupełnie normalne. Unikaj używania gogli DJI FPV w warunkach, gdzie temperatura i wilgotność mają tendencję do częstych zmian. Jeśli jednak ekran lub stożek soczewki zaparowały, umieść gogle w pomieszczeniu w temperaturze pokojowej i poczekaj aż mgła zniknie. Trzymaj gogle DJI FPV z dala od ciepła i wilgoci.

   Czy można odłączyć kamerę DJI FPV?

   Tak. DJI FPV Air Unit, kable koncentryczny oraz kamerę DJI FPV można odłączyć. Użytkownicy mogą kupić wszystkie akcesoria w sklepie internetowym DJI i zobaczyć filmy instruktażowe, aby wiedzieć, jak je odłączyć.

   Na co powinienem zwrócić uwagę przy odłączaniu Air Unit?

   Podczas odłączania Air Unit sprawdź, czy obudowa Air Unit i tylna obudowa kamery nie są uszkodzone.

   Jak zainstalować kamerę DJI FPV w ramie drona?

   Włóż standardowe śruby M2 w otwory po obu stronach kamery DJI FPV. Kamera DJI FPV jest również wyposażona w cztery śruby M2 4 mm, co pozwala zainstalować kamerę na innym dronie.

   Czy system DJI FPC jest kompatybilny z kontrolerem DJI A3 lub N3?

   Nie.

   Czy mogę wyregulować szczelność drążków kontrolnych bez odłączania ich od kontrolera DJI FPV?

   Tak. Otwórz lewą i prawą gumową osłonę z tyłu pilota, a zobaczysz otwory regulacyjne. Za pomocą śrubokręta wyreguluj szczelność drążków kontrolnych. Po zakończeniu regulacji, zamknij pokrywy.

   Na co powinienem zwrócić uwagę, mocując lewą i prawą gumową osłonę kontrolera DJI FPV?

   Ostrożnie zabezpiecz każdą pokrywę w otworach. Nie dociskaj całej pokrywy bezpośrednio dłonią.

   Czy mogę ręcznie przełączyć między trybem 1 a trybem 2 na moim kontrolerze?

   Tak. Nie jest to jednak zalecane. Nasza gwarancja może nie objąć kontrolera, który zostanie uszkodzony poprzez ręczne przełączanie między trybem 1 a 2. Przed użyciem kontrolera:


   1. Włącz gogle.

   2. Przejdź do ustawień.

   3. Otwórz ustawienia kontrolera.

   4. Wybierz tryb Stick.

   5. Wybierz tryb Stick (1 lub 2). Pamiętaj, aby wybrać tryb Stick zgodny z wersją RC, której zamierzasz używać.

   Jak aktywować i zaktualizować system FPV?

   Odwiedź stronę produktu DJI FPV System na oficjalnej stronie DJI, przejdź do sekcji pobierania i pobierz DJI Assistant. Włącz wszystkie moduły i podłącz je do DJI Assistant 2, aby rozpocząć aktywację i aktualizację.

   Czy opóźnienie wideo wzrośnie podczas nagrywania?

   Opóźnienie transmisji wideo nie zwiększy się, jeśli nagrywasz filmy za pomocą gogli DJI FPV. Jeśli nagrywasz wideo za pomocą Air Unit. opóźnienie transmisji wzrośnie o około 5 sekund.

   Czy gogle DJI FPV są kompatybilne z analogowym systemem transmisji?

   Tak. Funkcja AV IN w goglach DJI FPV umożliwia podłączenie analagowego odbiornika transmisyjnego do gogli. Nie zaleca się jednoczesnego korzystania z analagowego systemu i transmisji cyfrowego systemu FPV.

   Czy system gogli DJI FPV jest kompatybilny z innymi dronami DJI?

   Nie.

   Czy muszę ponownie połączyć gogle DJI FPV z Air Unit, jeśli były już wcześniej połączone?

   Nie. Po udanym połączeniu gogli DJI FPV z Air Unit, połączenie nastąpi automatycznie, gdy zostaną ponownie użyte.

   Czy mogę połączyć moje gogle DJI FPV z wieloma jednostkami DJI FPV Air Unit jednocześnie?

   Nie. Wystąpią wtedy silne zakłócenia, a sygnały transmisji wideo zostaną osłabione.

   Czy mogę używać kanału, z którego korzystają inne urządzenia w pobliżu podczas lotu?

   Tak. Po połączeniu gogli DJI FPV użytkownicy zostaną najpierw przekierowani na kanał, z którego korzystają inne urządzenia w pobliżu. Zaleca się ręczne przełączenie na inny kanał po włączeniu gogli, aby uniknąć zakłóceń spowodowanych przez inne drony.

   Czy w trybie Audience jakość obrazu na dodatkowych goglach jest taka sama, jak w przypadku obrazu na goglach operatora?

   W trybie Audience, dodatkowe gogle wykorzystują jednokierunkowy system komunikacji z Air Unit, co może wpływać na jakość obrazu i siłę sygnału. Jakość obrazu gogli operatora nie zostanie naruszona. Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia podczas oglądania w trybie Audience, wybierz dobre miejsce do oglądania i staraj się unikać blokowania sygnału między goglami a Air Unit.

   Co może się stać jeśli Air Unit przejdzie w tryb niskiego zużycia energii?

   Jeśli DJI FPV Air Unit przejdzie w tryb niskiego zużycia energii z powodu przegrzania, zmniejszy się liczba klatek na sekundę i odległość sterowania. Zwiększy się również opóźnienie i nie będzie możliwe nagrywanie wideo.

   Czy mogę używać DJI FPV Air Unit do robienia zdjęć?

   Nie.

   Czy DJI FPV Air Unit obsługuje regulowanie parametrów kontrolera lotu?

   Tak. Obsługiwane są jednak tylko niektóre parametry kontrolera lotu.

   Jakie wersje oprogramowania kontrolera lotu, obsługuje AirUnit?

   Betaflight 4.1.0 lub nowsze.

   Czy DJI FPV Air Unit może latać jednocześnie z innymi dronami wyścigowymi za pomocą analagowego systemu transmisji?

   Tak, jednak nie jest to zalecane. System DJI FPV wykorzystuje 5.725-5.850 GHz, podczas gdy analogowy system transmisji, wykorzystuje 5,8 GHz. Jeśli oba zostaną użyte razem, wystąpią zakłócenia sygnału.

   Kiedy DJI FPV Air Unit używany był przez dłuższy czas bez chłodzenia, to czy zwiększenie opóźnienia transmisji wideo jest normalne?

   Tak. Gdy DJI FPV Air Unit działa przez długi czas i osiąga określoną temperaturę, automatycznie przechodzi w tryb niskiego zużycia energii, w którym częstotliwość klatek spadnie do 30 na sekundę, a opóźnienie może osiągnąć 60 ms lub więcej.

   Co się stanie, jeśli DJI FPV Air Unit nie zostanie aktywowany?

   Jeśli DJI FPV System nie zostanie aktywowany, pozostanie na kanale, z którego korzystają inne urządzenia w pobliżu. Użytkownicy nie będą mogli zmieniać funkcji ani przełączać się na inne kanały.

   Czy system DJI FPV jest kompatybilny z kontrolerami innych marek?

   Tak, ale wymagany jest dodatkowy odbiornik podczas korzystania z systemu DJI FPV i innymi kontrolerami. Jest to coś, co nie jest potrzebne podczas korzystania z kontrolera DJI FPV.

   DODAJ OPINIĘ O PRODUKCIE

   Podziel się swoją opinią z innymi kupującymi. Zaloguj się lub zarejestruj