Dlaczego dron ucieka? Na czym polega flyaway drona?
Obecne drony to urządzenia zaawansowane technologicznie, co oznacza, że zminimalizowano ryzyko ich ucieczki. Sprzęty te są wyposażone w różnorodne systemy bezpieczeństwa, chociażby w postaci automatycznego powrotu do miejsca startu. Drony mają też odpowiednie czujniki, które pozwalają im efektywnie omijać przeszkody.
Niestety elektronika potrafi czasem zawieść, mogą pojawić się nadzwyczajne czy też trudne do przewidzenia sytuacje i okoliczności. Wynikiem tego może być ucieczka drona. Należy mieć jej świadomość i powziąć odpowiednie kroki, aby temu zapobiec. Ucieczka drona to utrata połączenia kontrolera z dronem, jego zakłócenie lub kompletne przerwanie.
Najczęstsze przyczyny ucieczki drona to:
- Interferencje magnetyczne (zakłócenia magnetyczne) oddziaływające na kompas i nadajniki radiowe.
- Awaria silnika i innych podzespołów, na przykład wskutek uderzenia, zamoknięcia.
- Błąd oprogramowania.
- Napotkane przeszkody i warunki pogodowe.
- Utrata sygnału i brak opcji przeprowadzenia funkcji powrotu do miejsca startu, na przykład w wyniku wad fabrycznych, usterek elektroniki.
Jak zapobiec ucieczce drona? Jakie kroki należy podjąć, aby zniwelować tego typu zagrożenia?
Poniżej przedstawiamy użyteczne wskazówki, jak zapobiec ucieczce drona:
- Unikaj miejsc, gdzie mogą wystąpić zakłócenia pola magnetycznego. Są to miejsca z metalowymi konstrukcjami, wieżami radiowymi, betonowe parkingi itp.
- Zwróć uwagę na kalibrację drona. Dokonuj jej zawsze raz przed pierwszym lotem w nowym miejscu. Dokonując kalibracji drona należy wyjąć telefon i klucze z kieszeni, aby nie oddziaływały na kalibrację kompasu drona.
- Zweryfikuj sygnał IMU i sygnał kompasu. Najprościej zrobić to z poziomu dedykowanej aplikacji, tam możemy obserwować wskaźnik sygnału. Jeśli jest zbyt słaby, na przykład na czerwonym polu, nie podejmujemy działań lotniczych, bo jest duże ryzyko ucieczki drona.
- Sprawdź indeks KP przed rozpoczęciem lotu. Indeks ten pokazuje poziom promieniowania słonecznego, które oddziałuje na pole magnetyczne Ziemi. Jeśli wskaźnik jest nadmiernie wysoki, to na słońcu występują burze magnetyczne i dron może mieć problem z łącznością z satelitami GPS. Nie powinniśmy latać dronem, gdy wskaźnik KP wynosi 5 lub więcej. Polecamy pobrać na telefon aplikację UAV Forecast, która pozwala sprawdzać indeks KP w danym dniu i w danej lokalizacji.
- Ustaw prawidłowy home point i sprawdź czy na pewno punkt ten jest rzeczywistym położeniem drona na mapie. Jest to punkt, do którego dron powraca automatycznie w opcji powrotu do miejsca startu.
- Ustaw bezpieczny pułap lotu drona, zwłaszcza w opcji powrotu do miejsca startu.
- Lataj w zasięgu wzroku.
- Pomyśl o zainstalowaniu trackera do śledzenia i ustalania pozycji drona.