Jak zgłosić lot dronem i o czym należy pamiętać przed startem? Checklista pilota

Planujesz podniebną podróż dronem? Zanim wystartujesz, musisz zadbać o dwie ważne kwestie – odpowiednie przygotowanie i zgłoszenie lotu. Bez tego ryzykujesz nie tylko naruszenie przepisów, ale też potencjalne problemy lub nawet wypadek. Na szczęście jest to prostsze, niż może się wydawać! W tym artykule znajdziesz krótką instrukcję zgłaszania lotów w aplikacji DroneTower oraz praktyczną checklistę pilota, dzięki której unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek. Sprawdź, jak latać legalnie i bez stresu!

 

Dron DJI Flip w locie na tle nieba.

Spis treści

  1. Rejestracja operatora – czy musisz się rejestrować?
  2. Jak zgłosić lot dronem w aplikacji DroneTower?
  3. Krótkie przypomnienie zasad – gdzie i jak można latać?
  4. Checklista pilota – o czym pamiętać przed startem?

Rejestracja operatora – czy musisz się rejestrować?

Zanim wyruszysz w swoją pierwszą podróż w chmurach i zgłosisz lot, musisz zarejestrować się jako operator. Jest to wymagane w przypadku wszystkich dronów DJI, niezależnie od ich wagi. Obowiązek ten nie dotyczy tylko urządzeń uznawanych za zabawki.

 

Jak się zarejestrować? Wystarczy przejść na stronę https://drony.gov.pl/e-registration i postępować zgodnie z instrukcjami.

 

Rejestracja jest darmowa, a po jej zakończeniu otrzymasz unikalny numer operatora – pamiętaj, aby umieścić go na dronie, którym latasz.

 

Wszystko załatwione? Świetnie, teraz czas dowiedzieć się, jak zgłosić lot!

 

Na drewnianym blacie leży torebka, smartfon, portfel, okulary przeciwsłoneczne, dron DJI Neo, akumulator, perfumy i szminka.

Jak zgłosić lot dronem w aplikacji DroneTower?

Zgłoszenie lotu jest obowiązkowe przed każdym startem. Obecnie służy do tego aplikacja DroneTower, którą możesz pobrać ze sklepu Google Play lub App Store. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://drony.gov.pl/drone-tower

 

Proces zgłaszania lotu jest bardzo prosty i szybki – wystarczy wykonać kilka kroków:

  1. Włącz aplikację DroneTower i zaloguj się na swoje konto.
Ekran logowania do aplikacji DroneTower.

  1. Upewnij się, że w zakładce “Dane użytkownika” znajdują się prawidłowe informacje (Twoje imię, nazwisko, numer operatora itp.).
Ekran dane użytkownika w aplikacji DroneTower.

  1. Dotknij “...” na dole ekranu, a następnie wybierz ikonę ustawień.
Interfejs aplikacji DroneTower.Interfejs aplikacji DroneTower do zgłaszania lotów.

  1. Wprowadź wymagane informacje o swoim dronie i wybierz kategorię lotu (otwarta lub szczególna), podkategorię (na przykład A1, A2 lub A3), górną wysokość lotu, promień obszaru lotu, czas rozpoczęcia lotu (na przykład za 10 minut) i planowany czas lotu. Następnie kliknij “Zapisz”.
Trzy zrzuty ekranu z aplikacji DroneTower – wprowadzanie parametrów check-in.

  1. Wybierz obszar, na którym chcesz latać i sprawdź, czy nie obowiązują na nim żadne zakazy lub ograniczenia. Możesz to zrobić na dwa sposoby – albo klikając pasek widoczny w górnej części ekranu, albo wchodząc w menu (“...”) na dole, a następnie wybierając ikonę “i”.
Screen z aplikacji DroneTower do zgłaszania lotów dronami.Zrzut ekranu z aplikacji DroneTower.Interfejs aplikacji do zgłaszania lotów dronami.Screen z aplikacji DroneTower.

  1. Jeśli latanie na danym obszarze jest dozwolone, możesz zgłosić lot. Upewnij się, że wszystkie parametry są prawidłowe, a następnie kliknij “Zgłoś check-in”. Na ekranie pojawi się komunikat wymagający potwierdzenia, że wiesz o ewentualnych restrykcjach i strefach. Jeśli to konieczne, w tym miejscu możesz też wpisać dodatkowe informacje dla służb ruchu lotniczego. Następnie kliknij “Potwierdzam”.
Dwa zrzuty ekranu z aplikacji DroneTower – zgłaszanie lotu.

I gotowe! Teraz możesz przygotować się do lotu i startować. Pamiętaj też, aby zakończyć check-in w aplikacji, kiedy już wylądujesz.

 

Krótkie przypomnienie zasad – gdzie i jak można latać?

Zanim zaczniesz lot, warto przypomnieć sobie kilka najważniejszych zasad, które zapewnią Ci bezpieczeństwo w powietrzu i pomogą korzystać z drona zgodnie z przepisami. Skupimy się tutaj na kategorii otwartej, która obejmuje loty niskiego ryzyka i dotyczy większości użytkowników:

  • A1, A2 i A3 – kategoria otwarta dzieli się na trzy podkategorie, które określają między innymi, czy możesz latać w pobliżu ludzi, czy musisz zachować większy dystans. A1 dopuszcza przeloty nad postronnymi osobami (ale nie nad zgromadzeniami), A2 wymaga zachowania większej odległości, a A3 umożliwia latanie tylko z dala od terenów mieszkalnych, przemysłowych, rekreacyjnych czy użytkowych (odległość minimum 150 m).
  • Klasy dronów – obecnie przepisy uwzględniają podział dronów na klasy C (od C0 do C6). To właśnie od nich zależy, w jakich kategoriach możemy latać.
  • Szkolenia – jeśli masz drona klasy C0 (poniżej 250 g), wystarczy znać instrukcję obsługi. Konieczne jest również posiadanie profilu operatora. Masz drona bez nadanej klasy C, ale ważącego poniżej 250 g (na przykład DJI Mini 2)? W takiej sytuacji możesz latać w podkategorii A1, ale musisz mieć kompetencje pilota A1/A3(takie jak w przypadku klasy C1 – szkolenie jest dostępne za darmo na stronie https://drony.gov.pl/e-learning).
  • Minimalny wiek operatora – 16 lat (chyba że dron jest zabawką lub lot odbywa się pod nadzorem pilota, który ma odpowiednie kompetencje).
  • Zasady lotu – loty w kategorii otwartej muszą odbywać się w zasięgu wzroku i na wysokości nie większej niż 120 m od najbliższego punktu na ziemi.

Więcej informacji na temat obowiązującego prawa dronowego znajdziesz w naszych artykułach – tutaj i tutaj.

 

Rodzina na plaży – matka, córka, pies i ojciec latający dronem DJI Mini 3.

Checklista pilota – o czym pamiętać przed startem?

Już wiesz, jak zgłosić lot i jakie są podstawowe przepisy, których musisz przestrzegać. Aby ułatwić Ci przygotowanie się do startu, mamy dla Ciebie krótką checklistę, która przeprowadzi Cię przez wszystkie najważniejsze kwestie!

 

Warunki pogodowe

Sprawdź prognozę pogody, a w szczególności siłę i kierunek wiatru. Jeśli prognozowane są opady czy wichury, lepiej zrezygnuj z lotu.

 

Sprawdź wskaźnik KP (aktywność słoneczną). Jeżeli wynosi on do 3, możesz latać bezpiecznie. W przypadku wyższych wartości, lepiej przełożyć lot na inny termin – wzmożona aktywność słoneczna często zakłóca sygnał GPS. Wskaźnik KP możesz sprawdzić w aplikacji DroneTower.

 

Przygotuj plan awaryjny na wypadek nagłego załamania pogody – zastanów się, gdzie wylądujesz i jak zabezpieczysz sprzęt (na przykład przed wodą).

Teren i otoczenie

Sprawdź, czy możesz legalnie latać na wybranym obszarze i czy nie obowiązują na nim żadne ograniczenia. Możesz to zrobić za pomocą aplikacji DroneTower.

 

Rozejrzyj się za potencjalnymi przeszkodami, takimi jak drzewa, budynki czy linie wysokiego napięcia. Lepiej wiedzieć, na co trzeba będzie uważać!

 

Zwróć uwagę na obecność osób postronnych, zwierząt czy pojazdów – zawsze utrzymuj bezpieczny, wymagany dystans.

 

Poszukaj dobrego miejsca na start i lądowanie – najlepiej na płaskiej, równej powierzchni, nie w wysokiej trawie czy na piasku. Warto skorzystać dodatkowo z maty do lądowania.

Stan techniczny sprzętu

Sprawdź, czy dron nie jest uszkodzony. Zwróć szczególną uwagę na śmigła – upewnij się, że nie są pęknięte ani zdeformowane.

 

Sprawdź, czy akumulator jest naładowany i upewnij się, że nie jest już wyeksploatowany. Zazwyczaj gwarancja na baterie DJI wynosi rok. Natomiast ich żywotność to około 200 lub nawet 100 cykli ładowania. Nie zaleca się latania ze starymi lub zużytymi akumulatorami – może to skończyć się wypadkiem.

Oprogramowanie i kalibracja

Upewnij się, że oprogramowanie drona i aparatury sterującej zostało zaktualizowane do najnowszej wersji.

 

Sprawdź, czy nie musisz skalibrować kompasu lub innych czujników.

Twoja gotowość do lotu

Zadbaj o koncentrację i wypoczynek – latanie wymaga trzeźwego umysłu i szybkich reakcji.

 

Miej przygotowany plan na wypadek awarii drona, utraty sygnału i innych nieprzewidzianych sytuacji.

Przygotowanie do startu

Zgłoś lot w aplikacji DroneTower

 

Uruchom drona, upewnij się, że jest połączony z aparaturą i leć!

 

Łączenie drona DJI Air 3S z aplikacją.

Dzięki tym prostym krokom możesz mieć pewność, że Twoja podniebna podróż będzie legalna i bezpieczna. Zgłoszenie lotu w aplikacji DroneTower zajmie Ci tylko chwilę, a checklista pilota pomoże uniknąć problemów. Grunt to dobrze się przygotować!

Polecane

Dron DJI Neo

Dron DJI Neo

919,00 PLN bruttoNajniższa cena z 30 dni przed obniżką829,00 PLN brutto
Dron DJI Air 3S (DJI RC-N3)

Dron DJI Air 3S (DJI RC-N3)

5 199,00 PLN brutto
Dron DJI Flip (RC-N3)

Dron DJI Flip (RC-N3)

2 069,00 PLN brutto
pixel