Kursy na drony – czy każdy musi je robić?

Zapewne wiele osób zastanawia się, czy aby legalnie latać dronami, trzeba przechodzić jakieś szkolenia. Zorientowanie się w gąszczu obowiązujących przepisów może stanowić nie lada wyzwanie. Dlatego spieszymy z pomocą! W tym artykule wyjaśniamy, czy każdy musi robić kursy na drony i w jakich sytuacjach nie jest to wymagane.

 

Dron DJI Mini 4 Pro leci na tle zielonych wzgórz o zachodzie słońca

Spis treści

  1. Kiedy kurs na drona jest wymagany?
    1. Kategoria otwarta
    2. Kategoria szczególna
    3. Kategoria certyfikowana
  2. Kiedy kursy na drona nie są wymagane?

Kiedy kurs na drona jest wymagany?

Aby legalnie latać dronami w Polsce, w niektórych sytuacjach wymagane jest ukończenie odpowiednich kursów i zdobycie uprawnień. Podstawowym kryterium będzie tu kategoria lotów, w której operujemy. O co chodzi? Przepisy europejskie dzielą operacje dronami na trzy kategorie – otwartą, szczególną i certyfikowaną. Każda z nich wiąże się z pewnymi wymaganiami, które należy spełnić. Przyjrzyjmy im się bliżej!

 

Kategoria otwarta

 

Obejmuje operacje o niskim ryzyku – zarówno rekreacyjne, jak i komercyjne. Umożliwia latanie wyłącznie w zasięgu wzroku pilota, na wysokości maksymalnie 120 m od najbliższego punktu powierzchni ziemi.

 

Kategoria otwarta dzieli się na trzy podkategorie:

  • A1 – dopuszcza przeloty nad osobami postronnymi, ale nie nad zgromadzeniami.
  • A2 – nie dopuszcza przelotów nad osobami postronnymi i wymaga zachowania odległości poziomej od ludzi wynoszącej przynajmniej 30 m lub 5 m, jeśli dron ma funkcję ograniczenia prędkości lotu.
  • A3 – nie dopuszcza przelotów nad osobami postronnymi i wymaga zachowania odległości poziomej od terenów mieszkalnych, przemysłowych, rekreacyjnych lub użytkowych wynoszącej przynajmniej 150 m.

Jakimi dronami można latać w kategorii otwartej? Takie urządzenie musi mieć nadaną jedną z europejskich klas C, a jego masa nie może przekraczać 25 kg.

 

Mężczyzna i kobieta siedzą w górach i latają dronem DJI Mavic 3 Classic

Mamy już podstawowe informacje na temat kategorii otwartej, możemy więc odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakich sytuacjach konieczne jest zrobienie kursu. Będzie to wymagane, jeśli planujemy wykonywać operacje dronem o masie powyżej 250 g, który ma nadaną klasę wyższą niż C0, na przykład C1. Natomiast rodzaj niezbędnego szkolenia zależy od podkategorii, w której zamierzamy latać:

  • Podkategoria A1 – w wypadku dronów z nadaną klasą C1 (o wadze powyżej 250 g, ale poniżej 900 g), takich jak na przykład DJI Air 3, konieczne jest ukończenie darmowego kursu online A1/A3 dostępnego na platformie https://drony.gov.pl/e-learning.
  • Podkategoria A2 – oprócz wspomnianego wyżej kursu online należy odbyć szkolenie praktyczne w trybie samokształcenia i zdać dodatkowy egzamin teoretyczny prowadzony przez uprawnioną do tego instytucję. Jest to dodatkowo płatne.
  • Podkategoria A3 – wymaga zaliczenia tego samego darmowego kursu online co w wypadku dronów z klasą C1 w podkategorii A1.

Podsumowując, w przypadku lotów w kategorii otwartej odbycie szkolenia jest wymagane w następujących sytuacjach:

  • Gdy chcemy latać w podkategorii A1 (możliwość przelotu nad ludźmi) i korzystamy z drona ważącego więcej niż 250 g – tu wystarczy darmowy kurs online.
  • Gdy chcemy latać w podkategorii A3 (dronem o masie do 25 kg, z dala od ludzi i zabudowań) – w tym wypadku również wystarczy darmowy kurs online.
  • Gdy chcemy latać w podkategorii A2 (dronami o masie do 4 kg, w odległości przynajmniej 30 m od ludzi) – w tej sytuacji niezbędne jest dodatkowe szkolenie praktyczne i zdanie płatnego egzaminu.
Mężczyzna wychyla się z okna pojazdu i steruje dronem DJI Air 3 na górskiej drodze

 

Kategoria szczególna

 

Kategoria szczególna obejmuje loty o wyższym ryzyku, które nie mieszczą się w ramach kategorii otwartej. Aby wykonywać tego typu operacje niezbędne jest ukończenie specjalistycznych kursów, które są płatne i obejmują szkolenia teoretyczne oraz praktyczne.

 

Kategoria certyfikowana

 

Kategoria certyfikowana obejmuje operacje o najwyższym ryzyku. Pilot, który chce wykonywać takie loty, musi mieć uprawnienia nie niższe niż w kategorii szczególnej, a dodatkowo powinien spełniać wymagania stawiane przez prezesa ULC. Są to najbardziej zaawansowane zastosowania dronów, które większości z nas nie będą dotyczyć.

Sterowanie dronem DJI za pomocą aparatury na pustynnym terenie

Kiedy kursy na drona nie są wymagane?

Czy są sytuacje, w których kurs na drona nie jest wymagany? Jak się okazuje, tak! W poprzedniej części artykułu przybliżyliśmy nieco zagadnienie kategorii otwartej, związanych z nią podkategorii i wymagań dotyczących odbywania lotów. Wspomnieliśmy też, że jeśli chcemy latać w podkategorii A1, a nasz dron ma nadaną klasę C1 i waży powyżej 250 g, to niezbędne jest ukończenie kursu online. A co z lżejszymi bezzałogowcami?

 

No właśnie – tu mamy bardzo dobrą wiadomość. Jeśli nasz dron waży mniej niż 250 g i ma nadaną klasę C0, możemy latać nim w kategorii otwartej A1 bez żadnych uprawnień – wystarczy, że będziemy znać instrukcję obsługi. Nie musimy robić dodatkowych kursów – chociaż z pewnością warto zaliczyć przynajmniej darmowe szkolenie A1/A3, aby zyskać przydatne informacje między innymi na temat bezpieczeństwa lotu. Nie jest to jednak obowiązkowe.

 

Jakie drony mają nadaną klasę C0 i nie wymagają robienia kursów? Są to na przykład DJI Mini 2 SE i DJI Mini 4 Pro. To lekkie i kompaktowe bezzałogowce, które zapewniają świetną jakość obrazu i doskonale sprawdzają się na co dzień – za ich pomocą możemy tworzyć fantastyczne ujęcia podczas podróży, uroczystości rodzinnych i nie tylko.

 

Dron DJI Mini 4 Pro leci nad wodą, w tle malownicze miasteczko

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci rozwiać wątpliwości i zrozumieć, kiedy kursy na drony są konieczne, a kiedy nie trzeba ich odbywać. Latanie to doskonała zabawa i okazja do tworzenia niesamowitych ujęć, ale warto znać przepisy i zasady, aby robić to bezpiecznie i zgodnie z prawem. Życzymy udanych lotów!

Polecane

pixel