DJI Mini 4 Pro vs DJI Air 3 – porównanie

DJI Mini 4 Pro i DJI Air 3 to jedne z najpopularniejszych dronów z oferty DJI. Oba modele oferują sporo ciekawych możliwości, chociaż różnią się od siebie między innymi rozmiarem i systemem kamer. Dlatego też będą świetnym wyborem dla różnych grup odbiorców. Zastanawiasz się, które urządzenie wybrać? Jesteś we właściwym miejscu – dziś porównamy oba drony i odpowiemy na pytanie, w jakich zastosowaniach sprawdzą się najlepiej.

Dron DJI Mini 4 Pro w locie, w tle zielone wzgórza o zachodzie słońca.

Krótko o DJI Mini 4 Pro i DJI Air 3

Zanim zajmiemy się naszym dzisiejszym porównaniem, zatrzymajmy się na chwilę, aby lepiej poznać modele dronów, o których będziemy mówić.

DJI Air 3 zadebiutował w lipcu 2023 roku i przyniósł bardzo dużo usprawnień. Jako pierwszy dron z serii Air oferuje dwie kamery, dzięki czemu zapewnia doskonałą jakość obrazu. Wyróżnia się także długim czasem lotu do 46 minut i obsługuje wiele inteligentnych funkcji ułatwiających nagrywanie. Jego dodatkowym atutem jest ulepszony system transmisji wideo O4.

Z kolei DJI Mini 4 Pro miał swoją premierę we wrześniu 2023 roku i okazał się prawdziwym przełomem w serii Mini. Pozwala nagrywać w 4K/60FPS HDR i obsługuje nowy tryb śledzenia ActiveTrack 360°. Oferuje także funkcję Waypoint Flight i jako pierwszy dron Mini może wykrywać przeszkody we wszystkich kierunkach.

W obu przypadkach mamy więc do czynienia z szeregiem ulepszeń i innowacji. Przejdźmy teraz do szczegółowego porównania!

Na kamieniu w górach stoi złożony dron DJI Air 3, obok przeznaczona dla niego aparatura sterująca.

DJI Mini 4 Pro kontra DJI Air 3

Poznajmy najważniejsze różnice między dronami DJI Air 3 i DJI Mini 4 Pro. W tej części artykułu porównamy ich kamery, funkcje, konstrukcję, systemy transmisji obrazu i czas lotu – mamy nadzieję, że dzięki temu z łatwością wybierzesz odpowiedni model dla siebie!

Kamera

Na początek weźmiemy pod lupę to, co dla wielu użytkowników dronów jest najważniejsze, czyli kamerę. W końcu to właśnie od niej zależy, jakie zdjęcia i filmy będziemy mogli tworzyć! Co oferują DJI Mini 4 Pro i DJI Air 3?

 

DJI Mini 4 Pro

DJI Air 3

Liczba kamer

1

2 (kamera szerokokątna, kamera ze średnim teleobiektywem)

Matryca

1/1,3″ CMOS

Kamera szerokokątna: 1/1,3-calowa matryca CMOS;

Kamera ze średnim teleobiektywem: 1/1,3-calowa matryca CMOS;

Maks. rozdzielczość wideo

4K/100FPS

4K/100FPS

Maks. rozdzielczość zdjęć

48 MP

48 MP

Tryby kolorów

Normal, HLG, D-Log M

Normal, HLG, D-Log M

Maks. zoom cyfrowy

4x

9x

Nagrywanie w pionie

Tak

Tak


Pod względem możliwości nagrywania na prowadzenie wysuwa się DJI Air 3. Został on wyposażony w aż dwie kamery – szerokokątną i ze średnim teleobiektywem. Dzięki temu pozwala uzyskać naprawdę ciekawe rezultaty, które byłyby niemożliwe do osiągnięcia za pomocą drona z tylko jednym obiektywem. Więcej niecodziennych perspektyw, oryginalne kąty filmowania – możemy liczyć na wszystko to i wiele więcej. Nie bez znaczenia jest też nawet 9-krotny zoom cyfrowy oferowany przez kamerę ze średnim teleobiektywem.

Dron DJI Air 3 leci na tle ośnieżonego górskiego szczytu.

Czy to oznacza, że DJI Mini 4 Pro nie jest godny uwagi? Oczywiście, że nie! Jak widzimy wyżej, mniejszy dron zapewnia tę samą maksymalną rozdzielczość zdjęć i filmów co DJI Air 3, obsługuje też identyczne tryby kolorów. Za jego pomocą również uzyskamy piękne, nasycone szczegółami ujęcia nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Nie mamy tu wprawdzie drugiej kamery, a zoom jest maksymalnie 4-krotny, ale i tak efekty będą doskonałe.

Czas lotu

Zajmijmy się teraz czasem lotu obu dronów. Na jakie osiągi możemy liczyć?

 

DJI Mini 4 Pro

DJI Air 3

Czas lotu

Ok. 34 min

Ok. 46 min

Czas ładowania

Ok. 70 min (za pomocą ładowarki DJI USB-C 30 W, z akumulatorem umieszczonym w dronie);

Ok. 58 min (za pomocą ładowarki DJI USB-C 30 W i hubu do ładowania);

Ok. 80 min (za pomocą wchodzącej w skład zestawu ładowarki DJI 65 W);

Ok. 60 min (za pomocą ładowarki DJI USB-C 100 W i hubu do ładowania)


Jeśli chodzi o czas lotu, również wygrywa DJI Air 3, oferując maksymalnie 46 minut. Z kolei DJI Mini 4 Pro nieco szybciej się ładuje, nie są to jednak bardzo duże różnice.

Jeśli więc zależy Ci na jak najdłuższych podniebnych podróżach, postaw na DJI Air 3.

Mężczyzna oparty o żółty samochód terenowy stojący na drodze w górach steruje dronem DJI Air 3, na pace samochodu stoi kobieta w pomarańczowej kurtce.

Transmisja obrazu

Wiemy już, jak długo mogą latać omawiane dzisiaj drony. Sprawdźmy teraz, jak daleko polecimy w zasięgu obsługiwanej przez każdego z nich transmisji obrazu.

 

DJI Mini 4 Pro

DJI Air 3

System transmisji

O4

O4

Maks. rozdzielczość obrazu

1080p/60FPS

1080p/60FPS

Maks. zasięg (CE)

10 km

10 km


Jak widać, pod względem transmisji obrazu możliwości obu dronów są identyczne. Zarówno DJI Mini 4 Pro, jak i DJI Air 3 obsługują system O4, który pozwala przesyłać wideo w maksymalnej rozdzielczości 1080p/60FPS na odległość do 10 km. Możemy więc polecieć naprawdę daleko!

Nagrywanie mężczyzny na koniu w górskiej dolinie za pomocą drona DJI Mini 4 Pro, który jest kontrolowany za pomocą aparatury sterującej z wyświetlaczem.

Inteligentne funkcje

Nie bez znaczenia są również inteligentne funkcje obsługiwane przez drony. W końcu to dzięki nim możemy ułatwić sobie tworzenie zapierających dech w piersiach ujęć i uatrakcyjnić swoje materiały. Co oferują DJI Mini 4 Pro i DJI Air 3?

 

DJI Mini 4 Pro

DJI Air 3

Automatyzacja nagrywania

MasterShots, QuickShots

MasterShots, QuickShots

Tryby śledzenia

Spotlight, Point of Interest, ActiveTrack (Active Track 360°)

Spotlight, ActiveTrack, Point of Interest

Planowanie tras lotu

Waypoint Flight

Waypoint Flight


Funkcje obu dronów również są dość podobne. Zarówno DJI Air 3, jak i Mini 4 Pro umożliwiają planowanie tras lotu dzięki Waypoint Flight i pozwalają automatyzować nagrywanie złożonych ujęć za pomocą MasterShots oraz QuickShots.

Dron DJI Air 3 leci nad wodą o zachodzie słońca, w tle góra.

W obu wypadkach możemy też korzystać z różnych trybów śledzenia, które ułatwiają utrzymywanie wybranych celów w centrum kadru. Warto zaznaczyć, że DJI Mini 4 Pro oferuje tu zupełnie nową funkcję ActiveTrack 360°. Dzięki niej zyskujemy możliwość płynnego podążania za obiektami w większej liczbie scenariuszy.

Bezpieczeństwo lotu

Tryby ułatwiające nagrywanie to jednak nie wszystko. Równie ważne, o ile nie ważniejsze, są funkcje poprawiające bezpieczeństwo lotu – zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z dronami lub planujemy nagrywać ujęcia z powietrza w bardziej złożonych scenariuszach. Co oferują DJI Air 3 i DJI Mini 4 Pro?

 

DJI Mini 4 Pro

DJI Air 3

Wykrywanie przeszkód

Wielokierunkowe (góra, doł, przód, tył, boki), APAS 5.0

Wielokierunkowe (góra, dół, przód, tył, boki), APAS 5.0

RTH

Tak

Tak


Tu również mamy wiele podobieństw. I DJI Mini 4 Pro, i DJI Air 3 wykrywają i omijają przeszkody we wszystkich kierunkach. Dzięki temu doskonale sprawdzą się nawet na skomplikowanych obszarach, na przykład w lasach czy miastach. Oba drony obsługują też funkcję RTH, która pozwala im na automatyczny powrót do miejsca startu.

Dron DJI Mini 4 Pro leci między drzewami w lesie.

Konstrukcja

Na koniec przyjrzymy się konstrukcji obu dronów – porównamy ich wagę i wymiary, wyjaśnimy też, co z tego wynika.

 

DJI Mini 4 Pro

DJI Air 3

Waga

Poniżej 249 g

720 g

Wymiary po złożeniu (bez śmigieł)

184 x 94 x 64 mm

207 x 100,5 x 91,1 mm

Wymiary po rozłożeniu (ze śmigłami)

298 x 373 x 101 mm

258,8 x 326 x 105,8 mm


Od razu widzimy, że DJI Mini 4 Pro jest znacznie lżejszy i mniejszy niż DJI Air 3. Dzięki temu doskonale nadaje się dla osób, które często podróżują lub chcą mieć drona pod ręką, kiedy biorą udział w uroczystościach rodzinnych czy innych wydarzeniach. Jego transport nie sprawi Ci żadnego problemu – z łatwością zmieścisz go w torbie czy plecaku.

Niska waga DJI Mini 4 Pro ma również dodatkową zaletę – drony o masie poniżej 250 g w wielu krajach nie wymagają odbywania dodatkowych szkoleń i zdawania egzaminów. W Polsce wystarczy zarejestrować się jako operator i umieścić na urządzeniu naklejkę z numerem. Odpada nam zatem sporo formalności.

Męska dłoń chowa złożonego drona DJI Mini 4 Pro do torby.

DJI Mini 4 Pro czy DJI Air 3 – co wybrać?

Znamy już najważniejsze podobieństwa i różnice między DJI Mini 4 Pro a DJI Air 3. Pozostaje zatem odpowiedzieć na pytanie, którego drona wybrać.

DJI Mini 4 Pro – poręczny dron na co dzień

DJI Mini 4 Pro będzie idealnym wyborem dla osób, które szukają lekkiego, kompaktowego drona do tworzenia efektownych ujęć podczas podróży, imprez rodzinnych i innych ciekawych wydarzeń. Sprawdzi się też w wypadku początkujących użytkowników – jest bardzo prosty w obsłudze i oferuje wiele funkcji zwiększających bezpieczeństwo. Nie musimy więc się martwić, że coś pójdzie nie po naszej myśli i spowodujemy wypadek. Wszystko to łączy się dodatkowo z naprawdę świetną jakością obrazu, wieloma inteligentnymi funkcjami, transmisją wideo o dużym zasięgu oraz całkiem niezłym czasem lotu.

Na płaskiej powierzchni leży złożony dron DJI Mini 4 Pro, obok stoi aparatura sterująca, w tle zielone pagórki.

DJI Air 3 – profesjonalny dron z kamerą 4K

Jeśli potrzebujesz drona do profesjonalnych zastosowań, postaw na DJI Air 3. Jego dwie kamery i długi czas lotu sprawiają, że jest to idealne narzędzie do bardziej wymagających zadań. Dzięki temu możesz skupić się na tworzeniu wysokiej jakości ujęć, nie obawiając się, że akumulator zbyt szybko się rozładuje i konieczne będzie przymusowe lądowanie. Ponadto inteligentne funkcje ułatwią Ci nagrywanie spektakularnych materiałów wideo, a wielokierunkowe wykrywanie przeszkód pozwoli ze spokojem ducha latać nawet na złożonych obszarach. Wszystko to sprawia, że DJI Air 3 jest w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających użytkowników. Jeżeli na przykład zajmujesz się fotografią krajobrazową lub tworzysz nagrania z wesel czy innych imprez, będzie to idealna opcja dla Ciebie.

Na szarym kamieniu stoi złożony dron DJI Air 3.

Wybierz odpowiedniego drona dla siebie

Mamy nadzieję, że nasze porównanie pomoże Ci wybrać drona, który najlepiej zaspokoi Twoje potrzeby. Oba omawiane dzisiaj modele oferują wiele ciekawych możliwości – zapewniają świetną jakość obrazu i mnóstwo inteligentnych funkcji. DJI Mini 4 Pro jest lekki, kompaktowy i bardzo prosty w obsłudze, dzięki czemu lepiej sprawdzi się na co dzień, będzie idealnym towarzyszem podczas podróży i nada się nawet dla początkujących użytkowników. Z kolei DJI Air 3 ma aż dwie kamery i może latać znacznie dłużej, co czyni go świetną opcją do bardziej profesjonalnych zadań. Którego drona wybierzesz? Decyzja należy do Ciebie!

Polecane

pixel