DJI RS 3 i RS 3 Pro vs DJI RS 4 i RS 4 Pro – porównanie

Na rynku właśnie zadebiutowały najnowsze stabilizatory do kamer marki DJI – DJI RS 4 i DJI RS 4 Pro. Zastanawiasz się, czy są one godne uwagi i jak wypadają w porównaniu ze swoimi poprzednikami, czyli DJI RS 3 i DJI RS 3 Pro? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj najważniejsze nowości, usprawnienia i różnice, jakie przyniosła kolejna generacja!

Nagrywanie za pomocą kamery zamontowanej na stabilizatorze DJI RS 4.

Historia i rozwój stabilizatorów do kamer DJI

Historia stabilizatorów DJI to ciągły marsz ku innowacjom. Każdy kolejny gimbal producenta oferował coraz bardziej przełomowe rozwiązania i wiele interesujących usprawnień, które przyniosły im popularność na całym świecie. Nie inaczej było w wypadku modeli DJI RS 3 i DJI RS 3 Pro, które pojawiły się na rynku w czerwcu 2022 roku. Oba zapewniały niedoścignioną w swojej klasie stabilizację i obsługiwały wiele przydatnych funkcji ułatwiających pracę przy produkcji filmów.

Mężczyzna w szarej koszulce korzysta z gimbala DJI RS 3 z zamontowaną kamerą.

W kwietniu 2024 roku odbyła się podwójna premiera najnowszej generacji stabilizatorów z serii Ronin. DJI RS 4 i DJI RS 4 Pro, bo o nich mowa, przyniosły kolejne innowacje i na nowo zdefiniowały tworzenie wideo. Porównajmy teraz nowe gimbale z ich poprzednikami i sprawdźmy, co się zmieniło!

Stabilizacja

Zacznijmy od tego, co w wypadku gimbali ma chyba największe znaczenie – od stabilizacji. Co mają do zaoferowania urządzenia z serii Ronin?

 

DJI RS 3

DJI RS 3 Pro

DJI RS 4

DJI RS 4 Pro

Algorytm stabilizacji

3. generacja

3. generacja

4. generacja

4. generacja


Jak widać, stabilizatory DJI RS 4 i DJI RS 4 Pro obsługują algorytm stabilizacji nowej generacji, dzięki czemu zapewniają jeszcze lepsze efekty. To oznacza, że operatorzy mogą nagrywać niesamowicie płynne ujęcia w znacznie większej liczbie scenariuszy – nawet podczas kręcenia dynamicznych scen biegu, z perspektywy niskiego kąta i nie tylko.

Kamera zamontowana na stabilizatorze DJI RS 4 Pro.

Udźwig i waga

Sprawdźmy teraz, ile ważą omawiane dziś gimbale z serii Ronin i jakie są ich możliwości w zakresie udźwigu. To właśnie od tego zależy nie tylko potencjalne zastosowanie gimbala, ale też komfort użytkowania.

 

DJI RS 3

DJI RS 3 Pro

DJI RS 4

DJI RS 4 Pro

Waga (wliczając gimbal, akumulator i płytkę szybkiego montażu)

1,3 kg

1,5 kg

1,4 kg

1,6 kg

Udźwig

3 kg

4,5 kg

3 kg

4,5 kg


W tej kategorii nie mamy większych różnic. Nowsze gimbale są minimalnie cięższe od swoich poprzedników, nie powinno to jednak zauważalnie wpływać na komfort pracy. Jeśli zaś chodzi o udźwig, DJI RS 3 i DJI RS 4 mogą obsłużyć konfiguracje bezlusterkowców z obiektywami o łącznej masie do 3 kg. W wypadku operatorów, którzy chcą korzystać z cięższych sprzętów, na przykład z kamer filmowych, lepiej sprawdzą się modele RS 3 Pro i RS 4 Pro, które bez problemu radzą sobie z urządzeniami o wadze do 4,5 kg.

Kamera zamontowana na gimbalu DJI Ronin.

Design i obsługa

Nowa generacja gimbali Ronin przyniosła też kilka istotnych zmian w zakresie designu i obsługi. Z czym mamy do czynienia?

 

DJI RS 3

DJI RS 3 Pro

DJI RS 4

DJI RS 4 Pro

Blokady osi

Automatyczne blokady osi

Automatyczne blokady osi

Automatyczne blokady osi 2. generacji

Automatyczne blokady osi 2. generacji

Materiał osi

Stop aluminium

Włókno węglowe

Stop aluminium, teflonowa powłoka

Włókno węglowe, teflonowa powłoka

Wyświetlacz

1,8-calowy kolorowy ekran dotykowy OLED

1,8-calowy kolorowy ekran dotykowy OLED

1,8-calowy kolorowy ekran dotykowy OLED z funkcją blokady

1,8-calowy kolorowy ekran dotykowy OLED z funkcją blokady

Płytka szybkiego montażu

2-warstwowa

2-warstwowa, poszerzona

2-warstwowa, z regulowaną prowadnicą

2-warstwowa, z regulowaną prowadnicą, poszerzona

Pokrętło regulacji

Tak

Tak

Tak

Tak

Przełączniki

Przełącznik trybów gimbala

Przełącznik trybów gimbala

Przełącznik trybów gimbala, przełącznik trybów joysticka

Przełącznik trybów gimbala, przełącznik trybów joysticka


Widzimy, że całkiem sporo się zmieniło. Nowa generacja stabilizatorów DJI obsługuje automatyczne blokady osi 2. generacji, dzięki czemu pozwala w mgnieniu oka rozpocząć lub zakończyć pracę, a jednocześnie znacznie lepiej redukuje drgania gimbala. DJI RS 4 i DJI RS 4 Pro mają też dodatkowy przełącznik trybów joysticka, a ich ekrany OLED można zablokować, aby uniknąć przypadkowych dotknięć i oszczędzać energię akumulatora. Na uwagę zasługuje także usprawnione, znacznie płynniejsze balansowanie kamery, które stało się możliwe za sprawą powłoki teflonowej na ramionach oraz regulowanej prowadnicy.

Obsługa ekranu dotykowego gimbala DJI RS 4 Pro.

Kompatybilność z akcesoriami

Odpowiednie akcesoria mogą znacznie ułatwić nagrywanie i pracę na planie filmowym. Jakie możliwości oferują omawiane dzisiaj gimbale?

 

DJI RS 3

DJI RS 3 Pro

DJI RS 4

DJI RS 4 Pro

Porty rozszerzeń

2x port NATO

3x port sterowania USB-C

2x port RSA

2x port NATO

1x port ładowania

1x port RSA

2x port NATO

1x port ładowania

2x port RSA

2x port NATO

1x port ładowania

System regulacji ostrości

Nie dotyczy

System regulacji ostrości LiDAR (multi-point)

Nie dotyczy

System regulacji ostrości LiDAR (multi-point) 2. generacji

System transmisji wideo

DJI Ronin Image Transmitter

DJI Transmission, DJI Ronin Image Transmitter

DJI Ronin Image Transmitter

DJI Transmission, DJI Ronin Image Transmitter

Kompatybilność z DJI RS SDK

Nie

Tak

Tak

Tak


W wypadku modeli DJI RS 3 Pro i DJI RS 4 Pro najważniejszą różnicą jest kompatybilność nowszego gimbala z systemem regulacji ostrości LiDAR 2. generacji. Dzięki temu urządzenie umożliwia dokładniejsze sterowanie focusem na większe odległości.

Praca na planie filmowym z wykorzystaniem stabilizatora do kamery DJI RS 4 Pro.

Więcej różnic widać na przykładzie DJI RS 3 i DJI RS 4. Nowy stabilizator został wyposażony w port komunikacji RSA, który umożliwia podłączanie takich akcesoriów jak na przykład DJI RS Tethered Control Handle. To daje znacznie więcej możliwości podczas nagrywania! Co więcej, zarówno DJI RS 4, jak i DJI RS 3 Pro i DJI RS 4 Pro są kompatybilne z protokołem deweloperskim DJI RS SDK, który pozwala programistom i zewnętrznym producentom sprzętu na wyposażanie stabilizatorów w dodatkowe funkcje.

Czas pracy i ładowanie

Czas pracy to kolejny bardzo ważny parametr stabilizatora do kamery. W końcu to od niego zależy, jak długo będziemy mogli nagrywać nasze filmy. Jak pod tym względem wypadają DJI RS 3, DJI RS 3 Pro, DJI RS 4 i DJI RS 4 Pro?

 

DJI RS 3

DJI RS 3 Pro

DJI RS 4

DJI RS 4 Pro

Czas pracy

Ok. 12 h

Ok. 12 h

Ok. 12 h

Ok. 13 h

Czas ładowania

Ok. 2,5 h

Ok. 1,5 h

Ok. 2,5 h

Ok. 1,5 h

Możliwość odłączenia akumulatora

Tak

Tak

Tak

Tak


Jak widać, możliwości wszystkich urządzeń są dość podobne. Zarówno DJI RS 3, jak i DJI RS 3 Pro oraz DJI RS 4 oferują czas pracy sięgający 12 godzin. Na ich tle wyróżnia się DJI RS 4 Pro, który może działać przez około 13 godzin na jednym ładowaniu.

No właśnie, a co z ładowaniem? Oba gimbale z serii Pro ładują się w około 1,5 godziny, a w wypadku DJI RS 3 i DJI RS 4 będzie to około 2,5 godziny.

Wymiana akumulatora gimbala DJI RS 4.

Inteligentne funkcje

Na koniec przyjrzymy się inteligentnym funkcjom oferowanym przez poszczególne stabilizatory.

DJI RS 3 obsługuje między innymi tryby Motionlapse, Panorama i DJI Roll 360. Z kolei DJI RS 3 Pro wspiera dodatkowo ActiveTrack Pro. Ciekawą nowość oferuje DJI RS 4 Pro. Tryb Car Mount, bo o nim mowa, odpowiada za optymalizację algorytmu stabilizacji gimbala w oparciu o wibracje pojazdu i dane dotyczące oporu wiatru. Dzięki temu umożliwia tworzenie wyjątkowo płynnych materiałów wideo nawet w niesprzyjających warunkach. DJI RS 4 Pro obsługuje też ActiveTrack Pro nowej generacji, który pozwala na jeszcze stabilniejsze śledzenie wybranych obiektów. Wszystkie omawiane dziś stabilizatory wspierają również zdalne sterowanie migawką przez Bluetooth.

Warto także wspomnieć o możliwości nagrywania w pionie. Zarówno DJI RS 3, jak i DJI RS 3 Pro obsługują funkcję Portrait, ale do jej prawidłowego działania niezbędne są odpowiednie akcesoria. W wypadku DJI RS 4 i DJI RS 4 Pro nastąpiły pewne zmiany. Oba gimbale oferują natywne filmowanie w pionie 2. generacji, co oznacza, że aby skorzystać z trybu portretowego, nie potrzebujemy żadnych dodatkowych narzędzi. To z pewnością ucieszy osoby tworzące materiały do mediów społecznościowych i ułatwi im pracę!

Obsługa ekranu urządzenia DJI z serii Ronin.

DJI RS 3, DJI RS 3 Pro, DJI RS 4 czy DJI RS 4 Pro – co wybrać?

Mając już za sobą porównanie najważniejszych funkcji i parametrów omawianych dzisiaj gimbali, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, które urządzenie warto wybrać.

Trzecia generacja stabilizatorów z serii Ronin to nadal godne uwagi, solidne urządzenia, które oferują mnóstwo ciekawych możliwości i usprawniają pracę przy nagrywaniu wideo. Jeśli jednak zależy nam na najnowszych, ulepszonych rozwiązaniach, lepiej postawić na DJI RS 4 lub DJI RS 4 Pro. Udoskonalona stabilizacja obrazu, nowe funkcje, usprawniona obsługa i bogatszy ekosystem akcesoriów – wszystko to sprawia, że są to urządzenia zdecydowanie godne uwagi. Ale który z tych dwóch modeli wybrać?

Dla kogo DJI RS 4?

Dzięki stosunkowo lekkiej konstrukcji, wygodnej obsłudze, wielu obsługiwanym funkcjom i kompatybilności z przydatnymi akcesoriami DJI RS 4 idealnie nadaje się dla twórców filmowych działających w pojedynkę. Za jego pomocą operatorzy mogą uzyskiwać bardziej profesjonalne efekty i bez wysiłku nagrywać płynne, wysokiej jakości ujęcia.

Kamera zamontowana na gimbalu DJI RS 4.

Dla kogo DJI RS 4 Pro?

DJI RS 4 Pro to wszechstronne narzędzie stworzone przede wszystkim z myślą o pracy na planie filmowym. Z powodzeniem skorzystają z niego ekipy, którym zależy nie tylko na stabilizacji obrazu, ale też na sprawnej transmisji, regulacji ostrości i monitorowaniu. Ten wyjątkowy stabilizator obsługuje wiele przydatnych funkcji i doskonale współpracuje z mnóstwem profesjonalnych akcesoriów. Dzięki temu zapewnia znacznie więcej możliwości podczas pracy przy produkcji wideo.

Korzystanie z gimbala DJI RS 4 Pro na planie filmowym.

Wybierz swoje narzędzie do filmowania

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci poznać najważniejsze różnice między trzecią a czwartą generacją gimbali DJI z serii Ronin. Warto też zaznaczyć, że DJI RS 4 i DJI RS 4 Pro są dostępne w dwóch wersjach zestawów – podstawowej (DJI RS 4 i DJI RS 4 Pro) oraz rozszerzonej (DJI RS 4 Combo i DJI RS 4 Pro Combo), która zawiera dodatkowe akcesoria. Zastanów się, na jakich funkcjach i parametrach najbardziej Ci zależy, zapoznaj się z naszą ofertą i wybierz odpowiedni sprzęt dla siebie!

Polecane

Gimbal DJI RS 4

Gimbal DJI RS 4

2 599,00 PLN brutto
Gimbal DJI RS 4 Combo

Gimbal DJI RS 4 Combo

3 349,00 PLN brutto
Gimbal DJI RS 4 Pro

Gimbal DJI RS 4 Pro

4 049,00 PLN brutto
Gimbal DJI RS 4 Pro Combo

Gimbal DJI RS 4 Pro Combo

5 149,00 PLN brutto
pixel