Jak latać dronem w zimie? Kilka cennych wskazówek

Zimowe krajobrazy kuszą pasjonatów powietrznej fotografii – nie zniechęca ich nawet niska temperatura czy wszechobecny śnieg. Nic dziwnego – ośnieżone pola, lasy czy górskie szczyty prezentują się naprawdę niesamowicie. Ty też chcesz uchwycić mroźną scenerię na spektakularnym ujęciu z lotu ptaka? Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, jak bezpiecznie latać dronem w zimie!

Dwa drony – DJI Mavic 3 Cine i DJI Mavic 3 Classic

Zimowe loty dronem – przede wszystkim bezpieczeństwo

Niskie temperatury i opady śniegu to nie najlepsze warunki dla naszych dronów – nie tylko negatywnie wpływają na płynność i stabilność lotu, ale też przyczyniają się do skrócenia czasu pracy akumulatora. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie rezygnować z zimowych podróży w przestworzach. Jeśli odpowiednio się przygotujesz, Twój sprzęt będzie bezpieczny, a Ty bez problemu stworzysz wymarzone ujęcie śnieżnego krajobrazu. Jakich zasad trzeba przestrzegać?

Dron DJI Inspire 3 leci w kierunku dużego budynku, w tle ośnieżone góry

1. Nie lataj na mrozie ani przy intensywnych opadach śniegu

Przed każdym zimowym lotem koniecznie trzeba sprawdzić warunki pogodowe i odpuścić sobie nagrywanie, jeśli na dworze będzie zbyt zimno. Choć wiele dronów DJI, na przykład DJI Mini 4 Pro lub DJI Air 3, może latać w temperaturach od -10°C do 40°C, startowanie na mrozie bywa niebezpieczne – nigdy nie wiadomo, czy nasz bezzałogowiec lub aparatura nie odmówi nam nagle posłuszeństwa.

Należy też unikać latania przy intensywnych opadach śniegu. W takich warunkach widoczność jest mocno ograniczona, a towarzyszące zamieci silne porywy wiatru mogą okazać się zgubne dla naszego drona. Co więcej, istnieje spore ryzyko, że śnieg uszkodzi delikatną elektronikę urządzenia.

Mężczyzna siedzi na dachu samochodu i steruje dronem, obok leży pies

2. Pamiętaj, że zimą czas lotu może być krótszy

Nawet jeśli latem Twój dron bez problemu latał przez 30 czy 40 minut, zimą ten czas najpewniej się skróci. Niższa temperatura przyczynia się do zmniejszenia pojemności akumulatora. Być może zauważyłeś kiedyś, że na mrozie Twój smartfon szybciej się rozładował – podobnie jest w przypadku dronów. Dlatego należy przez cały czas monitorować poziom naładowania i nie oddalać się na zbyt duże odległości. Zostaw sobie pewien zapas energii, aby zawsze mieć możliwość bezpiecznego powrotu i lądowania.

3. Zadbaj o akumulator

Łączy się to z poprzednim punktem. Sprawny akumulator pozwala cieszyć się dłuższym i bezpieczniejszym lotem, dlatego warto o niego zadbać. O czym należy pamiętać?

  • Używaj tylko całkowicie naładowanych akumulatorów.
  • Przed startem sprawdź temperaturę akumulatora i ogrzej go, jeśli będzie to konieczne – jego temperatura powinna wynosić około 20-25°C. Możesz na przykład owinąć go ręcznikiem lub innym materiałem i wsadzić sobie pod sweter czy bluzę. Dostępne są również specjalne podgrzewacze do akumulatorów – jeżeli planujesz często latać zimą, warto zaopatrzyć się w taki sprzęt.
  • Gdy wystartujesz, najpierw przez około minutę utrzymaj drona w zawisie. W ten sposób lepiej rozgrzejesz akumulator.
  • Podczas lotu unikaj gwałtownych ruchów, aby zapobiec nagłym spadkom napięcia akumulatora.

Przechowuj drona i jego akumulatory w ciepłym miejscu. Unikaj zostawiania ich na zimnie przez dłuższy czas.

Dron DJI Air 2S leci nad zamarzniętą wodą

4. Zaopatrz się w przydatne akcesoria

Podgrzewacz do akumulatorów to nie jedyne akcesorium, w które warto się zaopatrzyć. Co jeszcze może Ci się przydać?

Przede wszystkim mata do lądowania. Podczas zimowych lotów musimy uważać, aby nie dopuścić do kontaktu drona ze śniegiem. Nie chcemy przecież, żeby wilgoć uszkodziła jego elektronikę albo silniki. Mata do lądowania pozwoli bezpiecznie wystartować i wylądować na suchej, równej powierzchni.

Warto też mieć pod ręką zapasowe akumulatory oraz powerbank, aby w razie czego podładować aparaturę sterującą lub telefon. Dobrym pomysłem będzie również zakup okularów z filtrem polaryzacyjnym, które przydadzą Ci się szczególnie w słoneczne dni. Kto chociaż raz był zimą w górach lub na ośnieżonym polu, ten wie, że promienie słońca odbijające się od śniegu mogą być naprawdę oślepiające, co znacznie ogranicza widoczność. A tego lepiej unikać!

Mężczyzna i kobieta siedzą przed górskim krajobrazem i sterują dronem

Niezbędnym elementem wyposażenia podczas zimowych lotów będą też rękawiczki, najlepiej takie, które pozwalają bez problemu korzystać z ekranów dotykowych. Sterowanie dronem, gdy ma się zdrętwiałe z zimna ręce, nie należy do najprostszych zadań – starajmy się nie dopuszczać do takich sytuacji.

5. Ubierz się ciepło

Oczywiste? Być może, ale w ferworze przygotowań do lotu nierzadko o tym zapominamy. A to duży błąd – w końcu my też jesteśmy narażeni na zimno. O problemie drętwiejących rąk pisaliśmy już wyżej, ale to nie wszystko. Sterując dronem, nie ruszamy się zbyt intensywnie i nie angażujemy wielu mięśni, nie mamy więc możliwości, aby się rozgrzać. Jeśli chcemy wytrzymać jakiś czas w jednej pozycji, czuć się komfortowo i się nie rozchorować, musimy po prostu ciepło się ubrać. Sweter lub bluza, czapka, szalik, rękawiczki – to absolutna podstawa.

Zasady latania dronem w zimie

Wiesz już, o czym należy pamiętać, planując zimowe loty. Na koniec omówimy jeszcze krótko najważniejsze zasady latania dronem w zimie.

  • Przed lotem sprawdź, czy sygnał GPS jest wystarczająco silny.
  • Kiedy wystartujesz, nie odlatuj od razu zbyt daleko – najpierw sprawdź, czy wszystko jest w porządku i czy w aplikacji nie wyświetlają się żadne niepokojące komunikaty.
  • Staraj się latać nisko – z pewnością wiesz, że temperatura maleje wraz ze wzrostem wysokości. Zimą lepiej tego unikać.
  • Nie odlatuj na duże odległości – jeśli konieczne będzie szybkie awaryjne lądowanie, większy dystans może okazać się problematyczny.
  • Staraj się wykonywać każdy manewr spokojnie i powoli. Unikaj gwałtownych ruchów, aby nie przeciążyć akumulatora i nie ryzykować nagłego odcięcia zasilania.
Dron DJI Mavic 3 Classic w locie

Zimowe loty mogą być bezpieczne

Planujesz zimowe loty dronem? Chcesz uchwycić wspaniałe ujęcie śnieżnego górskiego krajobrazu? Nie ma problemu – przestrzegając zasad, które omówiliśmy powyżej, możesz cieszyć się przyjemnym, a przede wszystkim bezpiecznym lotem w zimie. A jeśli szukasz drona, zapasowych akumulatorów, maty do lądowania lub innych akcesoriów, zajrzyj do naszego sklepu internetowego – z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Polecane

Dron DJI Air 3 Fly More Combo (RC-N2)

Dron DJI Air 3 Fly More Combo (RC-N2)

Cena regularna: 6 299,00 PLN brutto5 049,00 PLN bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 6 599,00 PLN
pixel