Licencja na drona – jakich uprawnień potrzebujesz?
W ostatnich latach drony zyskały naprawdę dużą popularność – korzystamy z nich nie tylko w celach rekreacyjnych, ale też zarobkowych. Zanim jednak wzniesiemy się w przestworza, musimy zrozumieć i spełnić niektóre wymagania. Czy wiesz, jakich uprawnień potrzebujesz, aby legalnie korzystać ze swojego bezzałogowca? Na początku tego roku weszły w życie właściwe przepisy unijne, w związku z czym nastąpiły pewne zmiany. Ale bez obaw – dziś przeprowadzimy Cię przez ten labirynt regulacji i podpowiemy, jakie wymogi musisz spełnić, aby latać zgodnie z prawem.
Czy licencja na drona jest potrzebna?
Zanim przejdziemy do właściwej części artykułu, musimy wyjaśnić sobie pewną kwestię. W obowiązujących przepisach nie ma czegoś takiego jak “licencja na drona” – są tylko odpowiednie uprawnienia. Termin ten stał się jednak na tyle popularny, że używamy go tutaj w sensie potocznym.
Loty w kategorii otwartej
W tym artykule skupimy się na lotach w kategorii otwartej, ponieważ to właśnie one są najpowszechniejsze, a związane z nimi przepisy będą dotyczyć większości z nas. Pozostałe kategorie (szczególna i certyfikowana) są znacznie bardziej specjalistyczne i obejmują rzadsze, profesjonalne zastosowania.
Czym jest kategoria otwarta? Krótko mówiąc, umożliwia ona wykonywanie lotów niskiego ryzyka – zarówno rekreacyjnych, jak i komercyjnych. Wiąże się z nią kilka podstawowych obostrzeń:
- Loty mogą być wykonywane wyłącznie w zasięgu wzroku pilota.
- Wysokość lotu nie może przekraczać 120 m od najbliższego punktu powierzchni ziemi.
- Masa drona nie może przekraczać 25 kg.
Podkategorie kategorii otwartej
Na tym jednak nie koniec. Kategoria otwarta dzieli się na trzy podkategorie:
- A1 – pozwala na przeloty nad osobami postronnymi (z pewnymi ograniczeniami), ale bez możliwości wlatywania nad zgromadzenia osób.
- A2 – brak możliwości wlatywania nad ludzi i zgromadzenia. Minimalna odległość pozioma od osób wynosi 30 m lub 5 m (jeśli dron ma funkcję ograniczenia prędkości lotu).
- A3 – brak możliwości wlatywania nad ludzi i zgromadzenia. Minimalna odległość pozioma od terenów mieszkaniowych, przemysłowych, rekreacyjnych lub użytkowych wynosi 150 m.
Jakimi dronami można latać w kategorii otwartej?
Jak widać, kategoria otwarta daje nam całkiem sporo możliwości. Pozostaje zatem odpowiedzieć na pytanie, jakimi dronami można w niej latać. Najważniejsze wymogi to:
- Dron należy do jednej z klas “C” określonych w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2019/947 lub został samodzielnie skonstruowany do użytku własnego.
- Masa startowa drona nie przekracza 25 kg.
Pozostałe warunki są dostępne w artykule 4 rozporządzenia Komisji Europejskiej (UE) 2019/947, a także w Wytycznych NR 15 Prezesa ULC z dnia 1 czerwca 2023 roku.
Klasy dronów – o co chodzi?
Wyżej wspomnieliśmy o tym, że aby latać w kategorii otwartej, należy mieć drona należącego do jednej z klas “C”. Jak to rozumieć?
Od stycznia 2024 roku zaczęły obowiązywać właściwe przepisy Unii Europejskiej, które uwzględniają podział dronów na klasy – od C0 do C6. Każda z nich wiąże się z różnymi obostrzeniami dotyczącymi urządzenia i wymaganiami wobec pilota.
Klasa C0 i C1 – jakich uprawnień potrzebujemy?
Nas najbardziej interesować będą klasy C0 i C1. Umożliwiają one wykonywanie lotów w kategorii otwartej A1. Co je wyróżnia i jakich uprawnień wymagają?
- Klasa C0 – obejmuje drony o masie poniżej 250 g. Aby latać należącymi do niej bezzałogowcami, nie potrzeba żadnych dodatkowych uprawnień. Wystarczy znajomość instrukcji obsługi. Do klasy C0 należą takie drony jak na przykład DJI Mini 2 SE i DJI Mini 4 Pro.
- Klasa C1 – obejmuje drony o masie do 900 g. Wymaga uprawnień pilota A1/A3, które można zrobić za darmo na stronie https://drony.gov.pl/e-learning. Do klasy C1 należą takie urządzenia jak na przykład DJI Air 3, DJI Mavic 3 Cine i DJI Mavic 3 Classic.
Warto zaznaczyć, że choć klasa C0 nie wymaga odbywania szkolenia, to i tak warto to zrobić – w ten sposób możemy poznać wiele cennych informacji związanych między innymi z bezpieczeństwem lotu. Uprawnienia robi się za darmo i przez Internet, a ponadto nie zajmuje to wiele czasu – nie ponosimy więc zbyt dużych nakładów.
Mój dron nie ma nadanej klasy – co to oznacza?
Drony bez nadanej klasy, takie jak na przykład DJI Mini 2 lub DJI Air 2S, obecnie mogą latać w podkategorii A3. Nie musimy więc rezygnować z odbywania lotów tymi urządzeniami – wystarczy, że będziemy trzymać się z dala od ludzi i zabudowań.
Rejestracja operatora drona – kolejny krok do legalnego lotu
Wiemy już, jakich uprawnień potrzebujemy, aby latać najbardziej popularnymi modelami bezzałogowców. Kolejnym ważnym warunkiem jest rejestracja operatora drona. Będzie to wymagane, jeśli dron waży więcej niż 250 g lub jest wyposażony w kamerę. Obowiązek ten dotyczy zatem większości urządzeń dostępnych w sklepach. Nie musimy się rejestrować tylko wtedy, gdy nasz sprzęt jest zabawką lub waży mniej niż 250 g i nie ma wbudowanej kamery.
Proces rejestracji jest bardzo prosty – należy zrobić to na https://drony.gov.pl/. Pamiętaj też, aby następnie przykleić na dronie swój numer operatora.
Czy trzeba zgłaszać lot dronem?
Przed każdą operacją należy zgłosić lot dronem za pomocą aplikacji DroneTower. Można ją pobrać ze sklepu Google Play lub App Store. Więcej informacji na jej temat znajdziesz w naszym artykule.
Ile lat musi mieć operator drona?
Minimalny wiek operatora drona w kategorii otwartej to 16 lat. Wymóg ten nie obowiązuje jednak w kilku przypadkach:
- Gdy lot odbywa się w podkategorii A1 z użyciem drona, który w rozumieniu obowiązujących przepisów jest zabawką.
- Gdy dron został skonstruowany do użytku prywatnego, a jego maksymalna masa startowa nie przekracza 250 g.
- Gdy lot jest wykonywany pod bezpośrednim nadzorem pilota, który ma odpowiednie kompetencje i skończył 16 lat.
Nowe prawo dronowe 2024 – najważniejsze informacje
Aby ułatwić Ci odnalezienie się w gąszczu obowiązujących przepisów, przygotowaliśmy dla Ciebie małe podsumowanie najważniejszych informacji:
- Loty dronami dzielą się na trzy kategorie – otwartą, szczególną i certyfikowaną. Najbardziej powszechna jest kategoria otwarta, która obejmuje operacje niskiego ryzyka.
- Loty w kategorii otwartej muszą odbywać się w zasięgu wzroku i na maksymalną wysokość 120 m, przy czym masa drona nie może przekraczać 25 kg.
- Kategoria otwarta A1 pozwala latać nad osobami postronnymi, ale nie nad zgromadzeniami, a kategoria otwarta A3 umożliwia loty z dala od ludzi i zabudowań.
- W kategorii otwartej A1 mogą latać drony z nadaną klasą C0 i C1.
- Klasa C0 obejmuje drony o masie poniżej 250 g i nie wymaga żadnych dodatkowych uprawnień – wystarczy przeczytać instrukcję obsługi. Warto jednak zrobić darmowe szkolenie dostępne na https://drony.gov.pl/e-learning.
- Klasa C1 obejmuje drony o masie do 900 g i wymaga uprawnień pilota A1/A3, które można zrobić za darmo na stronie https://drony.gov.pl/e-learning.
- Rejestracja operatora jest obowiązkowa, jeśli dron waży więcej niż 250 g i/lub ma wbudowaną kamerę.
- Każdy lot dronem należy zgłosić.
- Minimalny wiek operatora drona wynosi 16 lat.
Ciesz się bezpiecznymi i legalnymi lotami
Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci lepiej zorientować się w obowiązujących przepisach. Pamiętaj, że obecny stan prawny i rozporządzenia mogą ulec zmianie – o wszystkim postaramy się informować na bieżąco. Co więcej, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z Urzędem Lotnictwa Cywilnego. Bezpiecznych lotów!