Zmiany w świecie dronów – nowy system rejestracji i aplikacja DroneTower

W ostatnim czasie nastąpiły pewne zmiany w systemach i narzędziach dla operatorów dronów. Uruchomienie nowej platformy drony.gov.pl oraz debiut aplikacji DroneTower to odpowiedź na rosnące wymagania branży i potrzeby pilotów. Zobacz, co się zmieniło i o czym należy pamiętać!

Mężczyzna steruje dronem DJI za pomocą aparatury sterującej.

Nowy system rejestracji operatorów dronów

Już 4 kwietnia wystartował nowy krajowy system informacji dronowej – https://drony.gov.pl/. Obejmuje on wszystkie najważniejsze usługi dla pilotów, w tym między innymi rejestrację i szkolenia online. W związku z tym strona internetowa https://drony.ulc.gov.pl/ przestała pełnić swoją dotychczasową funkcję. To oznacza, że osoby które chcą zarejestrować się jako operator drona, powinny teraz skorzystać z nowej platformy.

Mam już konto na starej stronie – co teraz?

Piloci, którzy są już zarejestrowani na starej stronie ULC, powinni założyć konto na nowym portalu. Kiedy to zrobisz, będziesz mieć możliwość zaimportowania danych z dotychczasowego systemu. Cały proces jest bardzo prosty i sprawny.

Mężczyzna siedzi za kierownicą pojazdu i łączy się z dronem DJI przez aplikację.

Nowy system, większa wygoda

Nowy system oferuje wiele możliwości, zapewniając wygodny dostęp do informacji i ułatwiając załatwianie wybranych spraw administracyjnych. Jakie są jego najważniejsze funkcje?

 • Rejestracja operatora drona – jak wspomnieliśmy wcześniej, ten obowiązkowy krok wykonasz teraz za pośrednictwem nowej platformy.
 • Wszystkie informacje w jednym miejscu – na swoim koncie znajdziesz między innymi informacje o aktualnych uprawnieniach i kwalifikacjach.
 • Przypomnienia o ważnych terminach – system przypomni Ci o zbliżających się terminach upływu ważności Twoich uprawnień czy kompetencji.
 • Integracja z Profilem Zaufanym – umożliwia bezpieczne uwierzytelnianie danych i elektroniczne podpisywanie dokumentów.
 • Zarządzanie dronami – nowy system oferuje obszerną bazę producentów i modeli dronów, dzięki czemu ułatwia dodawanie urządzeń do konta użytkownika. To oznacza, że planując misję, trzeba będzie tylko wskazać wybrany sprzęt – bez konieczności podawania jego szczegółowych parametrów technicznych.
 • Załatwianie spraw administracyjnych online – teraz możesz szybko składać oświadczenia, uzyskiwać zezwolenia od ULC i pozyskiwać informacje o swoich kompetencjach.
 • Komunikacja z pracownikami ULC – nowy system oferuje dedykowany komunikator, który pozwala szybko skontaktować się z pracownikami ULC w określonych sprawach.
 • Szkolenia online – platforma umożliwia elektroniczne przejście szkolenia i testu w podkategoriach A1/A3 kategorii otwartej. Zapewnia też dostęp do specjalistycznych materiałów szkoleniowych i publikacji przygotowujących do egzaminu w podkategorii A2.
Mężczyzna i kobieta siedzą na krzesełkach polowych w górach i latają dronem DJI.

Jak widać, możliwości jest naprawdę dużo. Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych linków:

DroneTower – nowa aplikacja do zgłaszania lotów dronem

Na tym jednak zmiany się nie kończą – 15 kwietnia zadebiutowała nowa aplikacja DroneTower.Teraz jest to oficjalne narzędzie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) do zgłaszania lotów, sprawdzania warunków i nie tylko. Jakie możliwości oferuje?

 • Check-in – aplikacja umożliwia szybki check-in w kilku krokach. Aby zgłosić lot dronem, wystarczy wypełnić formularz.
 • Dane na temat pogody i stref geograficznych – teraz możesz szybko sprawdzić najważniejsze informacje i zaplanować misję.
 • Aktualizowane alerty – podczas lotu będziesz dostawać alerty w formie pop-upów, które dostarczą Ci informacji dotyczących między innymi zmian w misji lub nowych stref geograficznych.

Aplikacja DroneTower jest dostępna zarówno w sklepie Google Play, jak i w App Store. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://drony.gov.pl/drone-tower.

Mężczyzna trzyma w dłoniach telefon i łączy się z dronem DJI przez aplikację.

Korzystaj z nowych rozwiązań i lataj bezpiecznie

Wprowadzenie nowej platformy https://drony.gov.pl/ oraz aplikacji DroneTower to ważny krok naprzód dla regulacji związanych z użytkowaniem dronów w Polsce. Narzędzia te nie tylko ułatwiają proces rejestracji i zarządzania operacjami, ale też zapewniają wygodniejszy dostęp do informacji i zwiększają bezpieczeństwo lotów. Zachęcamy wszystkich pilotów do zapoznania się z nowościami, aby na bieżąco dostosowywać się do zmieniających się przepisów i latać odpowiedzialnie!

Polecane

pixel