Wszystko, co musisz wiedzieć o filtrach fotograficznych

Korzystanie z filtrów może znacząco wpłynąć na jakość Twoich zdjęć i filmów. Bez względu na to, czy jesteś profesjonalnym fotografem, filmowcem, czy po prostu pasjonatem tworzenia wideo, odpowiedni wybór tego typu akcesoriów pomoże Ci odmienić Twoje materiały. Zastanawiasz się, co kupić i jakie narzędzia pozwolą Ci uzyskać najlepsze rezultaty? Zapoznaj się z naszym artykułem! Dziś przedstawimy Ci najważniejsze rodzaje filtrów, ich zastosowania oraz praktyczne wskazówki, jak z nich korzystać.

Mężczyzna wyjmuje z pudełka filtr do drona DJI Mavic 3 Pro.

Rodzaje filtrów

W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów filtrów do kamer i dronów. Aby ułatwić Ci zorientowanie się w tym gąszczu informacji, przygotowaliśmy dla Ciebie krótkie zestawienie najpopularniejszych akcesoriów tego typu. Sprawdź, czym warto się zainteresować!

Filtr UV – Twoja pierwsza linia obrony

Filtry UV służą przede wszystkim do ochrony obiektywu przed zarysowaniami, kurzem i wodą. Dodatkowo minimalizują wpływ promieniowania UV na jakość zdjęć, zapobiegając ich zamgleniu. Wybierając tego typu akcesorium, zwróć uwagę na jego jakość – powinno być wykonane z wysokiej jakości szkła, które nie wpłynie negatywnie na ostrość obrazu.

Kiedy używać filtrów UV?

Filtry UV znajdują zastosowanie w wielu scenariuszach. Warto korzystać z nich podczas nagrywania w plenerze, zwłaszcza w górach i nad morzem, gdzie poziom promieniowania ultrafioletowego bywa bardzo wysoki.

Sprawdź filtry UV dostępne w sprzedaży.

Filtr CPL – magia kolorów i detali

Filtry CPL, zwane też polaryzacyjnymi, okazują się nieocenione, gdy chcemy podkreślić kolory i zmniejszyć odblaski. Skutecznie eliminują odbicia światła od powierzchni takich jak woda czy szkło, poprawiają też nasycenie barw – zwłaszcza podczas robienia zdjęć nieba i roślinności. Co więcej, obracając pierścień akcesorium, możemy zwiększyć lub zmniejszyć efekt polaryzacji, dzięki czemu bez trudu dostosujemy go do zmieniających się warunków.

Krajobraz z łąką i majestatyczną górą.

Filtr CPL – zastosowanie

Skuteczna redukcja odblasków i doskonały wpływ na kolorystykę – wszystko to sprawia, że filtry CPL idealnie nadają się do fotografii krajobrazowej. Przydadzą Ci się na przykład podczas robienia zdjęć wody i nieba – z powodzeniem wykorzystasz je nad morzem. Sprawdzą się również w miastach – pozwolą Ci wyeliminować niechciane odbicia od szyb pojazdów czy budynków.

Zobacz filtry CPL w DJI Store.

Filtr ND – precyzyjna kontrola nad światłem

Filtry ND (filtry szare) umożliwiają fotografom i filmowcom kontrolę nad ilością światła wpadającego do obiektywu. Dzięki temu pozwalają korzystać z długich czasów naświetlania lub szerokiej przysłony – nawet w jasnym warunkach. To właśnie za ich pomocą możemy uzyskać popularny efekt “gładkiej wody” czy “jedwabistych chmur”.

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje filtrów ND – spotkać możemy zarówno filtry ND4, jak i ND64 czy nawet ND1000. Liczba po po skrócie ND oznacza, ile razy mniej światła dostanie się do sensora kamery lub aparatu po zamontowaniu akcesorium. W wypadku ND2 będzie to zatem dwa razy mniej, a w wypadku ND128 – aż 128 razy mniej. Jeśli więc zamierzamy filmować w bardzo jasnym oświetleniu, powinniśmy wybrać filtr z większym parametrem ND.

Na stole stoi mini kamerka DJI Osmo Pocket 3, a obok leży pudełko z przeznaczonymi dla niej filtrami.

Do czego wykorzystać filtry ND?

Dzięki swoim właściwościom filtry ND doskonale nadają się do fotografowania wody, na przykład wodospadów czy strumieni. Będą też idealnym wyborem podczas robienia zdjęć w jasnym oświetleniu – pozwolą uzyskać małą głębię ostrości. Sprawdzą się również w fotografii krajobrazowej oraz w sytuacjach, gdy będziemy chcieli pokazać ruch.

Odkryj bogatą ofertę filtrów ND.

Filtr VND – płynna regulacja ilości światła

Filtr VND (szary regulowany) pozwala na płynną regulację ilości światła przechodzącego przez obiektyw. Dzięki możliwości dostosowania jego gęstości do aktualnych warunków oświetleniowych możemy kontrolować ekspozycję bez konieczności zmiany przysłony i czasu naświetlania.

W jakich zadaniach sprawdzają się filtry VND?

Filtry VND doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie niezbędna jest precyzyjna kontrola nad ilością światła. Za ich pomocą możemy na przykład wydłużyć czas naświetlania w fotografii krajobrazowej. Dzięki temu uzyskamy ciekawy efekt zatrzymywania ruchu w wodzie lub chmurach. Przydadzą się również podczas filmowania – pozwolą na płynne dostosowywanie ekspozycji, co okazuje się niezastąpione zwłaszcza przy zmiennych warunkach oświetleniowych. Filtr VND nada się także do fotografii portretowej. Pomoże Ci kontrolować ekspozycję i uzyskać interesujący efekt rozmycia tła.

Przejrzyj dostępne filtry VND.

Dron DJI, a obok pudełko z przeznaczonymi dla niego filtrami.

Filtr ND/PL – podwójna funkcjonalność

Filtry ND/PL łączą w sobie funkcjonalność omawianych wyżej filtrów ND i CPL. To oznacza, że pozwalają jednocześnie kontrolować ilość światła i redukować odblaski. Dzięki temu idealnie nadają się dla osób, które chcą osiągnąć oba te efekty bez konieczności częstej wymiany akcesoriów. To doskonały sposób na zaoszczędzenie czasu podczas nagrywania lub robienia zdjęć w terenie!

Kiedy stosować filtry ND/PL?

Filtry ND/PL najlepiej sprawdzają się w sytuacjach, gdy chcesz uzyskać efekty dwóch filtrów naraz. Będą też odpowiednie do filmowania lub fotografowania w dynamicznie zmieniających się warunkach oświetleniowych – pozwolą na bieżąco dostosowywać się do sytuacji i ułatwią osiąganie pożądanych rezultatów.

Odkryj możliwości filtrów ND/PL.

Filtr dyfuzyjny – subtelne efekty dla portretów i krajobrazów

Filtry dyfuzyjne zapewniają zdjęciom i filmom “miękki” wygląd, często pożądany w portretach czy reklamie. Pomagają ukryć drobne niedoskonałości skóry i wprowadzają delikatny efekt “halo” wokół źródeł światła, dodając materiałom wideo i fotografiom nieco marzycielskiej atmosfery. Wybierając takie akcesorium, warto zwrócić uwagę na poziom dyfuzji – nie powinien on być zbyt intensywny, aby nie zatracić ważnych detali obrazu.

Kamera DJI Osmo Pocket 3 z zamontowanym filtrem na obiektyw.

Do czego używać filtrów dyfuzyjnych?

Dzięki możliwości ukrywania drobnych niedoskonałości filtry dyfuzyjne doskonale sprawdzają się w fotografii portretowej. Za ich pomocą osiągniemy też świetne efekty podczas robienia zdjęć krajobrazów. Ponadto przydadzą się w sytuacjach, gdy będziemy chcieli uzyskać niecodzienny, oniryczny nastrój.

Zobacz filtry dyfuzyjne w ofercie DJI ARS.

Jak wybrać filtr do drona, kamery lub aparatu?

Wybór odpowiedniego filtra może być kluczowy dla osiągnięcia wymarzonych efektów w filmie lub fotografii. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego typu akcesoriów?

  • Rodzaj filtra – zastanów się, do czego będziesz potrzebować filtrów. Redukcja odblasków, regulacja ekspozycji, poprawa kolorów? Zastanów się, jakie efekty chcesz uzyskiwać i w zależności od tego wybierz odpowiednie akcesoria.
  • Kompatybilność z urządzeniem – kupując filtr, upewnij się, czy jest on kompatybilny z modelem Twojego urządzenia.
  • Materiał wykonania – zwróć uwagę, aby filtr, który chcesz kupić, był wykonany z jak najlepszej jakości materiałów, takich jak na przykład szkło optyczne.
  • Waga – ma znaczenie zwłaszcza w wypadku dronów. Filtr powinien być jak najlżejszy, aby nie wpływał w żaden sposób na stabilność lotu ani pracę gimbala.
Dron DJI Mavic 3 Pro z zamontowanym filtrem na obiektyw.

Jak dbać o filtry?

Odpowiednia pielęgnacja filtrów pomoże Ci zachować je w doskonałym stanie i pozwoli korzystać z ich właściwości przez długi czas. Jak dbać o tego typu akcesoria?

  • Regularne czyszczenie – filtry należy regularnie czyścić, aby usuwać z nich kurz, odciski palców i inne zabrudzenia. Pamiętaj, aby robić to delikatnie, używając miękkiej ściereczki i dedykowanych środków.
  • Ochrona podczas transportu – filtry warto transportować w dedykowanych etui lub pokrowcach, aby chronić je przed zarysowaniami i innymi uszkodzeniami mechanicznymi.
  • Przechowywanie w odpowiednich warunkach – filtry należy przechowywać w suchym i czystym miejscu, z dala od wilgoci i ekstremalnych temperatur. Najlepiej wykorzystać do tego etui lub specjalne pudełko.
  • Ostrożność – z filtrami należy obchodzić się ostrożnie. Podczas ich montażu lub czyszczenia unikaj nadmiernego nacisku, który mógłby spowodować zarysowania lub inne uszkodzenia ich powierzchni.

Przestrzegając tych prostych wskazówek, z łatwością utrzymasz swoje filtry w dobrym stanie i zapewnisz sobie długotrwałe korzystanie z ich możliwości bez utraty jakości obrazu.

Nakładanie filtra na obiektyw kieszonkowej kamery DJI Osmo Pocket 3.

Odkryj magię filtrów i podnieś jakość swoich ujęć

Korzystając z filtrów, możesz znacząco podnieść poziom swoich zdjęć i filmów, nadać im bardziej profesjonalny charakter i zrealizować swoje kreatywne wizje. Mamy nadzieję, że nasz przewodnik pomoże Ci wybrać odpowiednie akcesoria dla siebie i odpowiednio o nie dbać. Przekonaj się, jak niewiele potrzeba, aby całkowicie odmienić swoje materiały wideo i fotografie! Eksperymentuj i zobacz, jak dzięki prawidłowo dobranym filtrom możesz bez trudu uzyskać wymarzone rezultaty.

Polecane

pixel