DJI Mic vs DJI Mic 2 – co się zmieniło?

Jakiś czas temu odbyła się premiera DJI Mic 2 – nowego bezprzewodowego systemu mikrofonowego DJI. Dziś chcemy porównać go z jego poprzednikiem, czyli DJI Mic. Sprawdź, co się zmieniło i czy warto rozważyć zakup nowego sprzętu!

Uśmiechnięta kobieta i machający mężczyzna robią selfie za pomocą smartfona, do którego przypięty jest odbiornik mikrofonu DJI Mic 2.

Krótko o mikrofonach DJI

Bezprzewodowe systemy mikrofonowe DJI to wciąż jeszcze stosunkowo świeży temat. Pierwszy produkt z tej kategorii, DJI Mic, zadebiutował nie tak dawno, bo w 2022 roku. Zestaw składał się między innymi z dwóch nadajników, odbiornika i etui, a dzięki zastosowanym rozwiązaniom technologicznym zapewniał świetną jakość dźwięku. Był też bardzo wygodny w użyciu – kompaktowe rozmiary pozwalały mieć go zawsze pod ręką, a magnetyczne klipsy umożliwiały przymocowanie transmiterów do ubrania.

Na kolejny system mikrofonowy DJI czekaliśmy prawie 2 lata. DJI Mic 2 pojawił się na rynku w styczniu 2024 roku i przyniósł sporo usprawnień. Dzisiaj dokładnie się im przyjrzymy i omówimy najważniejsze różnice między starszym a nowszym modelem. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci wybrać sprzęt, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania!

Uśmiechnięta kobieta i mężczyzna w tle, podczas gdy na pierwszym planie znajduje się ręka trzymająca smartfon, na którym wyświetlany jest obraz kamery skierowanej na mężczyznę, do smartfona podłączony jest również odbiornik mikrofonu DJI Mic.

DJI Mic i DJI Mic 2 – 5 najważniejszych nowości

Przejdźmy teraz do omówienia pięciu najważniejszych nowości, jakie oferuje DJI Mic 2. Sprawdzimy, co zmieniło się w kategoriach jakości dźwięku, designu, obsługi i wydajności, przyjrzymy się też nowym możliwościom połączenia. Zaczynajmy!

Jakość dźwięku

Zarówno DJI Mic, jak i DJI Mic 2 pozwalają uzyskać czysty, nasycony szczegółami dźwięk w niemal każdych warunkach. Nowy mikrofon DJI oferuje jednak kilka usprawnień, dzięki którym możemy osiągać jeszcze lepsze rezultaty.

Po pierwsze, DJI Mic 2 umożliwia nagrywanie w 32-bitowym trybie zmiennoprzecinkowym (zapis float). To przekłada się na lepszą jakość i większą wierność audio, zapewnia też szerszy zakres dynamiki – również w bardziej złożonych środowiskach.

Po drugie, nowy system mikrofonowy DJI obsługuje inteligentną redukcję szumów. Dzięki temu możemy cieszyć się czystym, wyrazistym dźwiękiem nawet w głośnych, hałaśliwych miejscach, takich jak na przykład zatłoczone pomieszczenia.

Kobieta rejestrująca dźwięk za pomocą nadajnika DJI Mic 2.

Możliwości połączenia

Co jeszcze odróżnia DJI Mic 2 od DJI Mic? Dostępne możliwości połączenia! Szczegółowe porównanie znajdziesz poniżej:

 

DJI Mic

DJI Mic 2

Zasięg

Do 160 m

Do 160 m

Odbiornik + smartfon

Adapter lightning (sygnał analogowy) lub USB-C (wsparcie dla sygnału cyfrowego stereo)

Adaptery lightning i USB-C ze wsparciem dla cyfrowego sygnału audio;

Bluetooth (smartfony, DJI Osmo Action 4, DJI Osmo Pocket 3);

Odbiornik + kamera

Kabel TRS 3,5 mm

Kabel TRS 3,5 mm (wsparcie dla automatycznego włączania i wyłączania w synchronizacji z kamerą)

Odbiornik + komputer

USB-C

USB-C


Jak widać, mamy tu kilka nowości. W odróżnieniu od swojego poprzednika, DJI Mic 2 obsługuje cyfrowe sygnały audio nie tylko w przypadku portu USB-C, ale też lightning.Co więcej, nowszy system wspiera połączenie przez Bluetooth ze smartfonami, DJI Osmo Action 4 i DJI Osmo Pocket 3. Jego dodatkową zaletą jest funkcja automatycznej synchronizacji z kamerą, co znacznie usprawnia nagrywanie.

Zbliżenie na dłoń regulującą odbiornik mikrofonu DJI Mic 2 umieszczony na górze aparatu DSLR.

Wydajność i czas nagrywania

DJI Mic 2 oferuje też nieco dłuższy czas pracy. Sprawdźmy, czym różni się od swojego poprzednika:

 

DJI Mic

DJI Mic 2

Nagrywanie wewnętrzne (bez kompresji)

Ok. 14 h

Ok. 14 h

Łączny czas pracy (nadajnik lub odbiornik + etui)

Ok. 15 h

Ok. 18 h


Zarówno DJI Mic, jak i DJI Mic 2 oferują dużą pamięć wewnętrzną, która umożliwia zapis do 14 godzin nagrań. Różnicę widać jednak przy łącznym czasie pracy – nowszy system może działać nawet przez 18 godzin, czyli o około 20% dłużej niż jego poprzednik! Dzięki temu świetnie sprawdzi się również podczas długotrwałych sesji nagrywania.

Obsługa

Kolejną ważną różnicą jest ułatwiona obsługa DJI Mic 2. Nowy system mikrofonowy DJI został stworzony z myślą o jak największym komforcie użytkowania – dlatego zamiast małego, 0,95-calowego ekranu mamy tu większy wyświetlacz OLED o przekątnej 1,1 cala. Dzięki temu zyskujemy szybki i prosty dostęp do najważniejszych informacji! Do dyspozycji użytkowników jest też wygodne w użyciu pokrętło, za pomocą którego można z łatwością dostosować wybrane parametry, takie jak na przykład głośność, jasność i wiele więcej.

Zbliżenie na dłonie trzymające odbiornik mikrofonu DJI podłączony do smartfona z wygaszonym ekranem.

Design

Na koniec przyjrzymy się designowi omawianych dzisiaj urządzeń. W końcu estetyka również jest bardzo ważna!

Na uwagę zasługuje przede wszystkim ulepszone, metalowe etui DJI Mic 2 z mechanicznym zatrzaskiem, które nie tylko świetnie się prezentuje, ale też jest bardziej wytrzymałe i zapewnia większe bezpieczeństwo użytkowania. Nie musimy się martwić, że przez przypadek się otworzy!

Co więcej, DJI Mic 2 jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej, z futurystycznymi, przezroczystymi nadajnikami, i białej, która z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom klasycznej elegancji.

Osoba trzymająca odbiornik i nadajnik systemu mikrofonowego DJI Mic 2.

Wybierz najlepszy mikrofon DJI dla siebie

Jak widać, DJI Mic 2 oferuje sporo ciekawych nowości i usprawnień. Jeszcze lepsza jakość dźwięku, więcej możliwości połączenia, dłuższy czas pracy, łatwiejsza obsługa i ulepszony design – wszystko to sprawia, że najnowszy system mikrofonowy DJI będzie idealnym wyborem nawet dla wyjątkowo wymagających użytkowników. Z powodzeniem skorzystają z niego twórcy treści, osoby nagrywające podcasty, filmowcy, streamerzy i nie tylko. Sprawdź zestawy DJI Mic 2 dostępne w sprzedaży i wybierz najlepszą opcję dla siebie!

Polecane

pixel